Підручник Географія 9 клас - П. О. Масляк - Аксіома 2017

Розділ ІV Секторальна структура світового господарства та господарства України: третинний сектор

Тема 2. Торгівля

§ 40. ТОРГІВЛЯ В УКРАЇНІ

1. Спробуйте пояснити, чому Вашій родині, на відміну від великої перукарні, не вигідно робити гуртову закупівлю шампунів.

2. Які традиційні види торгівлі в Україні Вам відомі?

Торгівля в Україні. Ви вже знаєте, що торгівля поділяється на гуртову і роздрібну. Підприємства гуртової торгівлі закуповують у виробників великі партії товарів, а тому зосереджуються у великих містах і промислових центрах. Крамниці роздрібної торгівлі продають товари безпосередньо кожній людині. В останні роки їх мережа різко зросла.

Великого значення в торгівлі України набули біржі. Вони бувають універсальні (торгують товарно-матеріальними цінностями), фондові (торгують цінними паперами), валютні (торгують валютою), праці (працевлаштовують безробітних). В Україні діє Українська універсальна біржа і багато інших спеціалізованих бірж.

Сприяють розвитку торгівлі України із зарубіжними партнерами і Торгово-промислова палата України та регіональні торгово-промислові палати, створені в кожній області.

Дізнайтеся більше про діяльність Торгово-промислової палати України, відвідавши її офіційний сайт (електронний режим доступу: ucci.org.ua/home.html).

Дізнайтеся більше про діяльність Української універсальної біржі, відвідавши її офіційний сайт (електронний режим доступу: uub.com.ua/).

Динамічно розвивається в Україні виставкова діяльність. Нині виставки товарів із підписанням угод про їх поставку відбуваються у 35 містах країни. Найбільше виставкових центрів зосереджено в Києві. Це Міжнародний виставковий центр, Експоцентр України, Київський міжнародний контрактовий ярмарок, «Євроіндекс», «Авто-Експо», «Прем’єр-Експо» тощо. Є такі виставки-ярмарки і в усіх великих містах країни та обласних центрах. Відомими є Центр виставкових технологій і «Судноплавство Медіа Центр» в Одесі, «Гал-Експо» у Львові та ін.

Колись Україна славилася своїми ярмарками по селах і містечках, яких було сотні. Нині відроджено знаменитий Сорочинський ярмарок на Полтавщині. В кожному місті існує ринок, де продають найрізноманітнішу продукцію. У великих містах все більшого поширення набувають ярмарки промислових і сільськогосподарських товарів, в яких зростає участь фермерів, що таким чином реалізують свою продукцію. Окремі міста, наприклад, Хмельницький, Одеса, Харків, мають великі гуртові ринки, звідки продукція розвозиться по базарах країни для здійснення роздрібної торгівлі (мал. 133).

Мал. 133. В одному з будівельних гіпермаркетів України

Основними торговими партнерами України на початок 2016 року за експортом були країни ЄС — 41,4%, Росія — 8,4% і Китай — 7,6%. Ці ж країни лідирують і за імпортом, але в дещо іншому порядку: ЄС — 44,5%, Китай — 11,9% і Росія — 11,8%. Обсяги товарообігу з колись основним торговельним партнером України — Росією зменшилися за останні роки удвічі, а в окремих галузях утричі. Натомість зросли вони в торгівлі з країнами Азії та Африки.

У 2015 році експорт України до свого головного торговельного партнера — ЄС складав 10,5 млрд євро, а імпорт — 9,9 млрд євро. Позитивне сальдо торговельного обігу складало 0,61 млрд євро. В експорті до ЄС найбільша частка належала Німеччині — 29,0%, Великій Британії — 11,6, Франції — 10,7, Італії — 10,2%, а в імпорті — Німеччині — 19,4%, Нідерландам — 13,8, Великій Британії — 15,7% (мал. 134, 135).

Мал. 135. Товарний експорт з України за 6 місяців 2016 р. у порівнянні з першим півріччям 2015 р., млрд $ США

Чинники концентрації роздрібної торгівлі в населених пунктах, регіонах. Інтернет-торгівля. Роздрібна торгівлі орієнтується в розміщенні на споживача. Тому чим більше місто, тим більше в ньому розвинута торгівля. Мають вплив на роздрібну торгівлю й інші чинники, наприклад купівельна спроможність населення, яка в Україні доволі диференційована. Звичайно, що тут поза конкуренцією столиця. Тому в її крамницях ми можемо знайти товари, виготовлені в усіх куточках нашої країни і практично в будь-якій країні світу.

Оскільки населення Києва продовжує інтенсивно зростати, то, відповідно, розширюються і його ринкові можливості. На сезонних ярмарках, які проводяться в Києві, ми можемо вивчати географію нашої держави. В сусідніх наметах торгують підприємці з Полтавщини і Закарпаття, Харківської і Вінницької областей (мал. 136).

Коли востаннє Ви були на ринку? Що Вам там сподобалося, а що ні?

Зростає значення й іншого географічного чинника. Західні області держави, які безпосередньо межують із країнами ЄС, мають відносно кращі умови для організації на своїй території гуртових ринків. Їх мешканці працюють за кордоном у розвинутих країнах Європи й отримують там не лише гроші за роботу, але й досвід цивілізованого ринкового господарства. Повертаючись додому, вони інколи організовують власне виробництво певної продукції і потім її реалізують по всій території країни.

Американські дослідники вважають, що з 2006 року в Україні почалося зростання Інтернет-торгівлі. Цей вид торгівлі дуже швидко отримав неабиякий розвиток у країні. В 2010 році 14% людей користувалися ним у великих містах і лише 3% в регіонах. У 2014 році картина вже була іншою: 59% — у великих містах і 45% у регіонах. Як бачимо, рівень Інтернет-купівель у великих містах і регіонах вирівнюється, що цілком закономірно. Інтернет-ринок товарів особливо вигідний мешканцям віддалених регіонів. Товар може доставлятися замовнику будь-куди, його можна замовляти навіть уночі, інтернет-крамниці, рекламуючи свій товар, повідомляють, що у них дешевше, приймають платежі за товари різними способами.

Мал. 136. Осінній сільськогосподарський ярмарок у Южноукраїнську

? Чи користувалися Ваші рідні або знайомі послугами Інтернет-торгівлі? Розкажіть про цей досвід.

Розвитку торгівлі України із зарубіжними партнерами сприяють Торгово-промислова палата України та регіональні торгово-промислові палати в кожній області. В Україні діє Українська універсальна біржа та інші спеціалізовані біржі. Динамічно розвивається виставкова діяльність, відроджено знаменитий Сорочинський ярмарок на Полтавщині. Окремі міста мають великі гуртові ринки, звідки продукція розвозиться по базарах країни для здійснення роздрібної торгівлі.

Основними торговими партнерами України на початок 2016 р. були країни ЄС, Росія і Китай. В експорті до ЄС найбільша частка належала Німеччині, Великій Британії, Франції.

Роздрібна торгівля орієнтується в розміщенні на споживача, чим більше місто, тим більше в ньому розвинута торгівля. На роздрібну торгівлю впливає значно диференційована купівельна спроможність населення.

Із 2006 року в Україні почалося зростання Інтернет-торгівлі.

ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ

1. Розкажіть про діяльність Торгово-промислової палати України та Української універсальної біржі.

2. Назвіть та покажіть на карті країни, які є основними торговельними партнерами України.

3. Поясніть, чому змінюється географія зовнішньої торгівлі України.

4. Як Ви розумієте поняття «Інтернет-торгівля»? Розкажіть про її особливості та переваги.

5. Назвіть найбільші торгівельні точки Вашого населеного пункту. Чи завжди вони задовольняють Ваші потреби в промислових товарах та харчових продуктах.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити