Підручник Географія 9 клас - П. О. Масляк - Аксіома 2017

Розділ ІV Секторальна структура світового господарства та господарства України: третинний сектор

Тема 3. Туризм

§ 41. ТУРИЗМ. ЙОГО ВИДИ ТА ЧИННИКИ РОЗВИТКУ. ТУРИСТИЧНА ІНФРАСТРУКТУРА

1. Який вид туризму Вам більше до вподоби: літаком до морського курорту, потягом до великого міста чи з рюкзаком до гірського перевалу?

2. Поясніть переваги та недоліки кожного із запропонованих варіантів подорожей.

Туризм як складник національної економіки, його види. Чинники розвитку туризму в регіоні, країні. Туристична інфраструктура. Туризм є важливою складовою національної економіки, значення якого постійно зростає. Крім того, це один із видів активного відпочинку, якому не одне століття. У різних країнах і регіонах туризм отримав різний рівень розвитку і спеціалізацію.

У 1975 р. було засновано Всесвітню туристичну організацію (ВТО, зі штаб-квартирою в Мадриді), у складі якої сьогодні понад 157 країн і 6 територій планети. Історія створення ВТО починається в далекому 1925 p. Тоді Ліга Націй уперше спробувала дати офіційне визначення поняття «турист». Загальна кількість людей, які щорічно здійснюють туристичні поїздки, наближається до 2 млрд осіб. На частку міжнародного туризму в наш час уже припадає понад 8% вартості світового експорту і до 30% експорту послуг. Саме через це нині туризм перетворився на важливу галузь світової економіки. Її значення продовжує зростати. Тут зайнято близько 300 млн осіб. Темпи зростання туристичної галузі досягли 6% на рік. У багатьох країнах світу туристична галузь уже нині перетворилася на провідну (мал. 137).

Мал. 137. Туристи в Карпатах

Дізнайтеся більше інформації про ВТО на її офіційному сайті (електронний режим доступу: www2.unwto.org/).

Налічується багато різних видів туризму: пішохідний, водний, велосипедний, спелеологічний, гірськолижний, релігійний, сільський, зелений, екологічний тощо. Виникають все нові його види, що пов’язано зі швидким розвитком туризму та суспільства. За формою проведення й особливостями спортивно-оздоровчий туризм поділяється на організований (плановий і самодіяльний) і неорганізований. Плановий туризм здійснюється на основі туристичних путівок. Самодіяльний туризм функціонує на основі організаційної діяльності різних громадських об’єднань (туристичних клубів, секцій, товариств тощо). Неорганізовані, «дикі», аматорські, «під чорним прапором» походи організовуються одним або кількома туристами на власний страх і ризик (мал. 138).

Мал. 138. Види туризму

? Проаналізувавши мал. 138, назвіть види туризму, в яких Ви брали безпосередню участь.

Причини розвитку туризму пов’язані із загальними напрямками розвитку суспільства у ХХІ ст. Життя стає все більш динамічним, напруженим і складним. Не встигаючи відновлювати власні життєві сили, люди змушені шукати їх у рекреації через туризм. Рекреаційні потреби жителів великих міст знаходяться в площині максимального злиття з природою, перебування у сільській місцевості тощо.

Не в останню чергу розвитку міжнародного туризму сприяє і швидкий прогрес на транспорті. Саме через розвиток транспорту нині туристам доступні найвіддаленіші куточки світу. До чинників розвитку туризму необхідно також віднести прискорені темпи урбанізації, зростання якості й рівня життя населення, швидкий ріст культури, що посилює пізнавальні потреби людей.

Постійно розширюється, вдосконалюється і географічно поширюється й туристична інфраструктура, яка, крім транспорту, включає в себе туристичні бази, кемпінги, пансіонати, готелі, хостели, майданчики для встановлення наметів та розміщення автомобілів чи туристичних фургонів (мал. 139). Сюди ж відносяться марковані на місцевості туристичні маршрути визначними природними територіями або історичними центрами міст тощо.

Міжнародний туризм. Основні туристичні регіони. Міжнародний туризм — один із видів активного відпочинку, який здійснюється в міжнародному масштабі.

Найбільшу кількість іноземних туристів залучає на свою територію Європа (65%). Самі європейці складають найбільшу частину туристів у інших частинах світу. Європейці мандрують також різними країнами Європи. До них додається багато американців (США, Канада), а також японців і південних корейців, а останніми роками й китайців. Громадяни США (як і французи) віддають перевагу туризму всередині власної країни (мал. 140).

У Європі, як і в Північній Америці, близько 75% усіх туристів — це громадяни країн цих частин світу і материків. Лише до 10% туристів припадає на Латинську Америку, Австралію й Океанію. Це пов’язано не з відсутністю туристичних ресурсів у цих регіонах світу, а з їх географічною віддаленістю від Європи і США. Останнім часом спостерігається зміна туристичних пропорцій між окремими частинами світу. Частка Європи поступово зменшується, а частка Північної Америки, Азії і решти регіонів поступово зростає. Особливо відчувається, навіть візуально, збільшення частки туристів із Китаю.

Складіть власний туристичний маршрут однією з країн. Опишіть місця, які б Ви хотіли там відвідати. Поясніть, чому саме їх.

Мал. 139. Кемпінговий майданчик у Франції

Рекреація — це система заходів, пов’язана з використанням вільного часу людей для їх оздоровчої, культурно-ознайомчої і спортивної діяльності на спеціалізованих територіях, які розташовані поза місцями їх постійного проживання. Рекреація охоплює всі види відпочинку.

Мал. 140. Кількість туристів, які відвідали інші країни, млн осіб

Складіть карту Вашого маршруту з позначеними на ній об’єктами відвідування.

Країни світу з найбільшою кількістю об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО. Світова спадщина ЮНЕСКО — це видатні культурні та природні цінності, що вважаються надбанням усього людства. Вони ж, зазвичай, є й об’єктами міжнародного туризму. Всього (за станом на липень 2016 р.) до Світової спадщини ЮНЕСКО віднесено 1 052 об’єкти, серед яких 814 культурної, 203 природної та 35 змішаної спадщини. Найбільше їх у Європі, і це невипадково.

? Поясніть, чому в Європі найбільше об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО.

Із 7 об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО в Україні 6 є об’єктами культурного та 1 природного типу, 4 з них повністю знаходяться в межах території України. Інші 3 частково перебувають на території інших держав, а саме: Пункти геодезичної дуги Струве, крім України, розміщені також у Норвегії, Швеції, Фінляндії, Росії, Естонії, Латвії, Литві, Білорусі та Молдові, букові праліси Карпат знаходяться також у Німеччині та Словаччині, дерев’яні церкви Карпатського регіону перебувають також на території Польщі.

Знайдіть у додаткових джерелах знань інформацію про об’єкти Світової спадщини ЮНЕСКО в Україні.

Найбільше ж об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО в Італії (51), Китаї (50), Іспанії (45), Франції (42), Німеччині (41), Індії (35), Мексиці (34). Слід відзначити, що ці цифри постійно змінюються (мал. 141).

Мал. 141. Об’єкти Світової культурної спадщини ЮНЕСКО: а) руїни Аютаї, Таїланд; б) храм Саграда Фамілія (Святого Сімейства) — одна з робіт архітектора Антоніо Гауді, Барселона; в) Шенонсо — один із замків долини р. Луари, Франція; г) руїни античного міста Ієраполіс, Туреччина

Міжнародний туризм — один із видів активного відпочинку, який здійснюється в міжнародному масштабі. Існують різні види туризму: пішохідний, водний, велосипедний, спелеологічний, гірськолижний, релігійний, сільський, зелений, екологічний тощо.

Туристична інфраструктура, яка постійно вдосконалюється, розширюється і географічно поширюється, включає в себе транспорт, туристичні бази, кемпінги, пансіонати, готелі тощо. На частку міжнародного туризму припадає понад 8% вартості світового експорту і до 30% експорту послуг.

Найбільшу кількість іноземних туристів залучає на свою територію Європа, а самі європейці складають найбільшу частину туристів у інших частинах світу.

Світова спадщина ЮНЕСКО — це видатні культурні та природні цінності, що вважаються надбанням усього людства. За станом на липень 2016 р. налічувалося 1 052 об’єкти. Найбільше їх у Європі, і це невипадково.

ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ

1. Схарактеризуйте основні ознаки понять «туризм», «рекреаційні ресурси», «інфраструктура туризму».

2. Назвіть основні види туризму та поясніть їх особливості.

3. Поясніть вплив природних і суспільних чинників на розвиток туризму.

4. Схарактеризуйте особливості основних туристичних регіонів світу.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити