Підручник Географія 9 клас - П. О. Масляк - Аксіома 2017

Розділ ІV Секторальна структура світового господарства та господарства України: третинний сектор

Тема 3. Туризм

§ 42. СВІТОВА СПАДЩИНА ЮНЕСКО I ТУРИЗМ В УКРАЇНІ

1. Які цікаві місця та міста України й світу Ви відвідали?

2. Що б Ви хотіли розказати про них одноліткам?

Туризм в Україні. В Україні унікально поєднуються природні, історичні й культурні пам’ятки. Прозорі гірські річки і нескінченні лабіринти казкових підземних печер, стрімкі скелі Карпат і глибокі каньйони Кримських гір, м’які та мальовничі краєвиди Поділля з їх найбільшими у світі гіпсовими печерами, замками, фортецями і монастирями, вражаюче поєднання архітектурних стилів і епох міст, чудові Карпати з їх унікальними умовами як для літнього, так і для зимового туризму.

Рекреаційні ресурси — це об’єкти, явища і процеси природного та антропогенного (створені людиною) походження, що використовуються або можуть бути використані для розвитку рекреації і туризму.

Україна багата й на історико-архітектурні пам’ятки, в тому числі й світового значення. Це тисячолітні храми Києва та Чернігова, унікальний в усіх відношеннях Львів і багато іншого.

Туризм є одним із видів рекреації і пов’язаний із мандрівками, подорожами, міграцією для відпочинку на далекі та близькі відстані від місця постійного проживання. Рекреація є більш широким і загальним поняттям, ніж туризм. Наприклад, вона включає лікування.

Україна має всі необхідні рекреаційні умови і ресурси для розвитку рекреаційно-туристичного господарства та перетворення його на одну з провідних галузей економіки і важливу частину європейського туристичного ринку. Практично вся територія держави, включаючи Чорнобильську зону, може стати важливим міжнародним санаторно-курортним і туристичним районом. До найважливіших рекреаційних ресурсів України в наш час належать бальнеологічні (мінеральні води, грязі, озокерит), кліматичні, ландшафтні, пляжні, пізнавальні (мал. 142).

Україна належить до найбагатших на бальнеологічні ресурси країн світу. У нас є мінеральні води всіх основних бальнеологічних груп. Деякі з них, зокрема «Миргородська», «Куяльник», «Поляна Квасова», «Березівські мінеральні води», «Нафтуся» і радонові води, мають світове значення та є унікальними на нашій планеті. Попереду інтенсивне освоєння сульфідних, залізистих, миш’яковистих та інших мінеральних лікувальних вод (мал. 143).

Дізнайтеся більше про класифікацію мінеральних вод, скориставшись додатковими джерелами знань.

Україна володіє практично невичерпними і найбільшими у світі запасами лікувальних грязей, які складаються з різних за природним утворенням і лікувальною дією відкладів морських заток, боліт і озер. За нинішньою класифікацією лікувальні грязі України поділяються на мулисті (сульфідні, мінеральні, глини, глинистий мул, сапропелі), торфові (прісноводні, мінералізовані), псевдовулканічні (сопкові та гідротермальні).

Мал. 142. Сучасні умови для лікування на курорті «Миргород»: гідромасаж

Мал. 143. Класифікація мінеральних вод

Кліматичні ресурси України з погляду їх рекреаційного використання належать до хороших і найкращих. За світовою класифікацією найкращими для рекреаційної діяльності є кліматичні умови з теплим літом і не дуже холодною зимою зі стійким сніговим покривом. До найсприятливіших кліматичних умов також належать спекотне тривале літо і нетривала зима без стійкого снігового покриву. Ще однією особливістю клімату України є його велика різноманітність. Так, середня річна температура на полонинах Карпат така ж, як у Приполяр’ї (0 градусів Цельсія), а на південному узбережжі Криму становить +12,5 градусів, що відповідає температурі середземноморського узбережжя Франції.

Ландшафтні рекреаційні ресурси України теж досить багаті та різноманітні. Велику роль тут відіграють рельєф і рослинність. Для нашої держави характерна доволі розчленована поверхня з безліччю мальовничих височин, плато, піднять, останців тощо. Особливо в цьому сенсі відрізняється Правобережжя. Тут рельєф у поєднанні з місцевими кліматичними і рослинними ресурсами в цілому є унікальним не лише для Європи, але й для світу (Словечансько-Овруцький, Мізоцький, Трахтемирівський кряжі, Канівські гори, Товтри, Гологори, Вороняки, Розточчя тощо). Серед лісової рослинності переважають сосна і дуб. Це дуже добре для рекреації. Дуб виділяє дубильні речовини, а сосна — фітонциди не лише влітку, але й узимку.

Світове значення мають рекреаційні ресурси пляжів, природно-заповідного фонду, спелеоресурси України тощо.

Знайдіть власні фото, зроблені під час мандрівок та подорожей, облаштуйте туристичний вернісаж у кабінеті географії та розкажіть про красоти української природи одноліткам.

Туристичні райони і центри туризму в Україні. Основними районами туризму в Україні є Карпати і Закарпаття, а влітку — морські узбережжя. Туристична галузь у межах українського Криму з кожним роком занепадає через окупацію його території Росією. Нині основним всесезонним туристичним районом України стали Карпати, а пляжний туризм перемістився в район морського узбережжя Одеси, Миколаївської та Херсонської областей: Одеса, Кароліно-Бугаз, Затока, Залізний Порт, Коблеве, Скадовськ, острів Джарилгач тощо. Гірськолижний туризм у Карпатах набуває міжнародного значення (Буковель, Драгобрат, Славське, Яремче, Ворохта тощо). Головним центром туризму у країні був і залишається Київ. Швидкими темпами розвивається туристична інфраструктура у Львові, Одесі, Івано-Франківську, Тернополі, Ужгороді. Розвивається туризм і в курортних районах Прикарпаття і Закарпаття, а також інших курортних місцевостей (мал. 144).

Мал. 144. Українські краєвиди: а) Чернівці; б) Кам’янець-Подільський

Знайдіть на карті основні туристичні центри України.

Разом із тим зростає екологічний тиск на регіони, які відвідуються туристами. Фахівці підрахували, що серед усього сміття, яке залишають відпочиваючі на пляжах, 19% складають цигарки та цигаркові та недопалки, 11% — пластикові пляшки, 10% — поліетиленові пакети, по 9% — кришки та обгортки харчових продуктів, 5% — одноразовий посуд, по 4% — скляна тара, соломинки, мотузки, решту складає інше сміття. Тому зростає важливість екологічного виховання кожного відпочиваючого, їх свідомого ставлення до оточуючого середовища.

Об’єкти Світової спадщини ЮНЕСКО в Україні. В Україні нині налічується 7 об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО. До них належать: 1) пункти геодезичної дуги Струве, які мають продовження і в інших країнах Європи; 2) букові праліси Карпат; 3) дерев’яні церкви Карпатського регіону; 4) стародавні храми Києва (Софія Київська, Києво-Печерська лавра, церква Спаса на Берестові); 5) ансамбль історичного центру Львова; 6) резиденція митрополитів Буковини й Далмації у Чернівцях; 7) стародавнє місто Херсонес Таврійський у Севастополі. Крім того, 16 об’єктів нашої держави претендують на статус Світової спадщини

ЮНЕСКО, це Борисоглібський (ХІІ ст.) та Спасо-Преображенський (ХІ ст.) собори у Чернігові, Кам’янець-Подільська фортеця (ХІ—XVIII ст.), Національний дендрологічний парк «Софіївка» (1796 р.), ханський палац у Бахчисараї (XVI ст.) та інші.

Туристичні кластери в Україні. Кластерну модель організації туризму активно впроваджують такі європейські країни, як Італія, Франція, Норвегія, Греція, Бельгія та інші. Прикладами подібних моделей у галузі українського туризму є перший кластер екологічного агротуризму в Хмельницькій області «Оберіг», «Гоголівські місця Полтавщини», «Славутич» у Київській області тощо. Ресурси для розвитку кластерної моделі в туристичній галузі України має сільський та екологічний туризм. Значним є польський досвід у розвитку саме цієї галузі туризму, який варто вивчати та запроваджувати вітчизняним сільським громадам, адже для них це джерело додаткових прибутків.

Туристичний кластер (з англ. cluster — «група», «скупчення») — це концентрація на певній території підприємств індустрії туризму, які взаємодіють між собою з метою створення та підвищення якості туристичного продукту, спільно використовують туристичні ресурси, інфраструктуру, ринок праці та взаємодоповнюють один одного.

Україна має всі необхідні рекреаційні умови і ресурси для розвитку рекреаційно-туристичного господарства та перетворення його на одну з провідних галузей економіки і важливу частину європейського туристичного ринку.

Розвитку туризму в Україні сприяють наявні природні, історичні й культурні пам’ятки та об’єкти: гори, узбережжя морів, річки та озера, мінеральні води, грязі, озокерит тощо.

Основними районами туризму в Україні є Карпати і Закарпаття, а влітку — морські узбережжя.

В Україні нині налічується 7 об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО, а 16 об’єктів нашої країни претендують на такий статус.

ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ

1. Схарактеризуйте вплив природних і суспільних чинників на розвиток туризму в Україні.

2. Схарактеризуйте особливості основних туристичних регіонів України. Чи є у Вас власний досвід відпочинку в них?

3. Покажіть на карті основні райони туризму в Україні.

4. Обґрунтуйте рівень розвитку туризму в окремих регіонах України.

5. Назвіть чинники, які сприяють та заважають розвитку туризму в Україні.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити