Підручник Географія 9 клас - П. О. Масляк - Аксіома 2017

Розділ ІV Секторальна структура світового господарства та господарства України: третинний сектор

Тема 4. Наукова діяльність. Освіта. Охорона здоров'я

§ 44. НАЙВІДОМІШІ НАУКОВІ ЦЕНТРИ СВІТУ ТА УКРАЇНИ. ОХОРОНА ЗДОРОВ'Я

1. Які заклади охорони здоров’я є у Вашому населеному пункті?

2. Чи задоволені Ви та Ваші близькі послугами, які там надають?

Найвідоміші наукові центри у світі. Безумовним лідером розвитку науки у світі є США. Саме тут знаходяться найвідоміші наукові центри, які поєднують науку з освітою і впровадженням їх результатів у виробництво. Найбільшим технополісом США є знаменита «Силіконова долина», яка знаходиться в Каліфорнії. Науково-освітнім її «хребтом» є відомий Стенфордський університет. Тут у комфортних природних умовах сухих субтропіків створені майже ідеальні можливості для наукової творчості кращим ученим світу. Високий рівень оплати праці й суперкомфортні умови життя і побуту створюють додатковий стимул для вчених, які вже й так є фанатиками науки. Саме через ці умови «Силіконова долина» має змогу відстежувати по всьому світу появу геніальних молодих учених у перспективних наукових напрямках. Після цього їм пропонують вигідні контракти на проведення наукових досліджень на базі найвищого технічного забезпечення і найкращих побутових умов життя (мал. 148).

У цілому в США нині нараховується понад 1 800 науково-дослідних центрів, які спеціалізуються в усіх можливих напрямках розвитку науки. Для порівняння: у Китаї їх 430, Великій Британії — 300, Індії — 250, Німеччині — 200. Тільки у Вашингтоні наукових центрів стільки, скільки в усьому Китаї.

Мал. 148. «Силіконова долина» — перший технополіс світу

Іншими науковими центрами США світового значення є штати Массачусетс — 180 центрів, Каліфорнія — 170, Нью-Йорк — 150 тощо.

З-поміж інших виділяється створений на науково-освітній базі Кембриджського університету у Великій Британії Кембриджський технопарк. У цьому потужному центрі працюють близько 350 фірм, які спеціалізуються на високих технологіях. У Франції таким потужним науковим центром є технопарк «Софія-Антиполіс», де працює 4 тис. вчених, навчається 5 000 студентів, налічується понад 30 тис. робочих місць та понад 1 400 компаній. Надзвичайно високий рівень територіальної концентрації наукової діяльності демонструє Японія. В технопарку «Цукуба» поблизу Токіо знаходиться 47 великих науково-дослідних організацій, де зосереджено понад 40% усіх учених державного сектора економіки. Навколо вищих навчальних закладів організовані технопарки Німеччини (50) і Нідерландів (45).

Використовуючи додаткові джерела знань, підготуйте інформацію на тему «Відтік мізків», або «Чому і хто з українців їде працювати за кордон».

Найвідоміші наукові центри в Україні. В нашій державі для розвитку інноваційних галузей науки було визначено 5 основ-

них центрів — Київ, Харків, Львів, Дніпро і Донецьк. Після окупації Донецька роль п’ятого центру перейшла до Одеси. Україна входить до десятки країн світу з розвинутими ІТ-технологіями. Офіційний експорт ІТ-продукції в 2014 р. складав 2 млрд, а в 2015 році зріс до 2,5 млрд $ США. Це свідчить про генетичну креативність української нації і здатність конкурувати в розвитку найсучасніших наукових технологій із провідними країнами світу (мал. 149).

? Які вищі навчальні заклади функціонують у Вашому регіоні? Що Ви про них знаєте?

Нині перед Україною стоїть завдання організаційно реалізувати ці творчі здібності українців, створивши технопарки і технополіси.

Зараз на технопарки припадає понад 10% усієї інноваційної продукції країни. Перші технопарки в нашій державі створені на базі інститутів Національної академії наук України. Вперше об’єднали зусилля науки та виробництва Інститут електрозварювання ім. Є. Патона, Інститут фізики напівпровідників (Київ) і Інститут монокристалів (Харків). Вони створили перші технопарки, які працюють і нині. В наш час створюються технополіси на базі найбільших політехнічних університетів Києва, Львова, Харкова. Існує амбітний проект перетворення кампуса Київського політехнічного університету на один із найбільших технополісів у Європі. Розроблено проект подібного технопарку й у Львові. Він має обслуговувати промислові підприємства сусідніх з Україною держав Європи. Фактичним технопарком є і Дніпровська науково-промислова корпорація «ВЕСТА Дніпро». Вона діє одночасно в декількох інноваційних напрямках, у тому числі зі створення автономних енергетичних комплексів, заснованих на нетрадиційних видах енергії, магнітних нанорідин для медицини тощо.

Мал. 149. Вищі навчальні заклади України: а) Київський національний університет імені Тараса Шевченка;

б) Національний технічний університет України «КПІ»;

в) Львівський національний університет імені Івана Франка

Охорона здоров’я. Найвідоміші центри охорони здоров’я в Україні та світі. Агентство Bloomberg у 2015 р. склало рейтинг ефективності систем охорони здоров’я 55 країн. До рейтингу потрапили країни з чисельністю населення понад 5 млн осіб, ВВП на душу населення від 5000 $, середньою тривалістю життя понад 70 років (мал. 150).

Мал. 150. Рейтинг країн-лідерів у галузі охорони здоров’я населення

Національні системи охорони здоров’я оцінювалися не тільки за показниками середньої тривалості життя громадян, а й коштів, які витрачали держави, щоб цього досягти. Найвища середня тривалість життя (після Сінгапуру) в Японії, але це досягається за рахунок високих витрат ВВП на охорону здоров’я.

Цікаво, що Росія з 55 місць потрапила на 54-е. Її обігнали Білорусь, Казахстан. Навіть Китай із його найбільшою чисельністю населення посів 20-е місце, хоча річні медичні витрати в перерахунку на людину тут 367 $, більше витрачають тільки у Таїланді, Домініканській Республіці й Алжирі.

Несподіванкою дослідження стало те, що США опинилися серед аутсайдерів списку на 50-му місці. При цьому тривалість

життя тут 78,84 року, але країна витрачає на це 17,1% ВВП, це абсолютний світовий рекорд, на другому місці Нідерланди (12,89%). Тому не дивно, що американський президент Барак Обама вважав реформу охорони здоров’я одним із пріоритетних своїх завдань.

При цьому слід зазначити, що у середовищі лікарів вважається престижним потрапити на стажування (підвищення кваліфікації) до клінік США, Німеччини, Франції, Австрії, Швеції, Швейцарії та інших країн, де працюють найкращі фахівці в галузі хірургії, кардіології тощо. Тож ранжування країн за ефективністю системи охорони здоров’я не завжди може скласти об’єктивну її оцінку, адже важко врахувати всі чинники та показники.

Серед найвідоміших та тих, що мають репутацію медичних центрів світового рівня, можна назвати приватний багатопрофільний медичний центр «Ассута», головна клініка якого знаходиться в Тель-Авіві (Ізраїль). Тут щорічно роблять понад 85 тис. складних хірургічних операцій.

Широковідома за межами Німеччини мережа клінік «Асклепіос». Тут одночасно можуть отримувати медичну допомогу понад 22 тис. пацієнтів. Онкологічний інститут імені Басельга в Барселоні є одним із найвідоміших у світі. В галузі молекулярної медицини та трансплантації стовбурових клітин визнаним світовим лідером є клініка Сан-Рафаель у Мілані. А серед фахівців лікарні Джона Гопкінса у місті Балтимор (США) є навіть Нобелівські лауреати в галузі генної інженерії.

? Проаналізуйте мал. 150. Зробіть відповідні висновки.

В Україні в галузі охорони здоров’я найбільша кількість лікарів усіх спеціальностей працює в медичних установах Києва (їх понад 90 на 10 тис. осіб). Цей показник вищий тільки в курортних місцевостях, які мають відповідну спеціалізацію, а найнижчий — у Сумській, Чернігівській і Житомирській областях, де він майже утричі нижчий, ніж у Києві. Найвідомішою є державна клініка «Феофанія» та приватні клініки столиці й великих міст країни, наприклад, «Медиком», «Борис» тощо.

Сьогодні галузь охорони здоров’я України потребує докорінних змін. За даними ВООЗ, незважаючи на 7% витрат ВВП, які спрямовують на охорону здоров’я (більше ніж у Гонконзі та Сінгапурі, які є лідерами рейтингу), тривалість життя в країні становить 66 (чоловіки) і 76 років (жінки), практично відсутнє медичне страхування, високий рівень смертності, особливо серед чоловіків (через надмірне вживання алкоголю та паління) низький рівень вакцинації дітей, значний відсоток населення страждає на зайву вагу, тривожна ситуація із захворюванням на туберкульоз та СНІД, високий рівень корупції в медицині тощо.

Незважаючи на профілактику захворювань, у деяких областях України періодично виникають вогнища інфекційних хвороб. Високим залишається рівень травматизму на виробництві. Велика кількість лікарів нині задіяна на фронті, де вони надають першу допомогу пораненим українським бійцям, які боронять Україну від російської агресії. Допомогу вітчизняним медикам у лікуванні поранених українців надають багато країн світу, в тому числі Литва, Канада, Ізраїль, Німеччина, Польща тощо.

Безумовним лідером розвитку науки у світі є США. Тут знаходяться найвідоміші наукові центри, найбільші технополіси та найкращі університети з майже ідеальними можливостями для наукової творчості кращих учених світу.

В інших країнах виділяються Кембриджський технопарк у Великій Британії, «Софія-Антиполіс» у Франції, «Цукуба» в Японії тощо.

Нині перед Україною стоїть завдання організаційно реалізувати творчі здібності українців, створивши технопарки і технополіси на базі основних наукових центрів (Київ, Харків, Львів, Дніпро й Одеса).

Медицина Гонконгу, Сінгапуру та Ізраїлю вважається найкращою в світі. Галузь охорони здоров’я України потребує докорінних змін, упровадження страхової медицини, боротьби з корупцією, широкої вакцинації дітей, профілактики захворювань тощо.

ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ

1. Поясніть причини, за яких у США створено найкращі умови для наукової творчості.

2. Назвіть та покажіть на карті найвідоміші спеціалізовані центри освіти й науки, технополіси.

3. Схарактеризуйте вплив різних чинників на розвиток освіти й науки в Україні.

4. Поясніть основні проблеми медичної галузі в Україні.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити