Підручник Географія 9 клас - П. О. Масляк - Аксіома 2017

Розділ ІV Секторальна структура світового господарства та господарства України: третинний сектор

Тема 5. Фінансова діяльність. Комп'ютерне програмування

§ 46. СВІТОВИЙ РИНОК ПРОГРАМУВАННЯ ТА АУТСОРСИНГУ. ОСОБЛИВОСТІ РОЗМІЩЕННЯ ФІНАНСОВИХ УСТАНОВ В УКРАЇНІ

1. Чи подобається Вам працювати (не грати!) з комп’ютером?

2. Які переваги комп’ютерних технологій Ви використовуєте під час навчання у школі?

Аутсорсинг, його переваги. Аутсорсинг інформаційних технологій (ІТ-аутсорсинг). Найчастіше він використовується у сфері ІТ (інформаційних технологій) і носить назву ІТ-аутсорсинг, або аутсорсинг інформаційних технологій. Призначений для скорочення витрат та підвищення ефективності роботи і якості її результатів. Як правило, така форма співробітництва в цій сфері використовується компаніями економічно розвинутих країн світу з дуже високим рівнем оплати інтелектуальної праці для залучення фахівців із країн, що розвиваються. Ці спеціалісти мають достатній рівень кваліфікації й освіти, щоб виконувати роботу на найвищому рівні. За свою роботу вони отримують винагороду, яка в декілька разів менша, ніж її отримали б спеціалісти такого ж рівня кваліфікації у розвинутих країнах. Але вона буде все ж таки вища, ніж у країні, до якої належить цей спеціаліст. Компанії, що є замовниками цього виду робіт, мають значну економію коштів не лише фонду заробітної плати, а й податків, різних соціальних відрахувань, наприклад, страхування працівників, скорочення управлінських та інших витрат, що відповідно в рази підвищує їх прибуток.

Наприклад, кваліфікований інженер-програміст США або Канади в середньому працює за 80-108 тис. $ США на рік, у той час як англомовний фахівець з Індії чи Коста-Рики за 4-23 тис. Відчувається значна різниця та економія на ній.

Аутсорсинг — це угода, за якою певна, притаманна для спеціалізації якоїсь компанії, робота виконується спеціалістами іншої компанії або взагалі окремими фахівцями й експертами.

Найбільші річні зарплати у розробників програмного забезпечення (на 2013 р.) у компаніях «Twitter» ($120,768), «Google» ($124,520), «Juniper Networks» ($128,378). Слід відзначити, що в цих компаніях працюють так звані «трудоголіки», середній вік яких 25-30 років. Але все пізнається у порівнянні. Для цього ознайомтеся з такою інформацією (мал. 154).

Мал. 154. Рівень зарплати представників окремих професій у США на 2015 р.

Дізнатися більше можна за посиланням: www.bls.gov/ oes/current/oes_nat.htm (англійською мовою).

Країни-лідери на світовому ринку програмування та аутсорсингу. Лідерами на цьому світовому ринку є економічно найрозвинутіші країни планети. З року в рік вони міняються місцями у світовому рейтингу країн із найвищим рівнем розвитку інноваційних технологій, але з країн-лідерів практично ніколи не виходять. Головним замовником залишаються США, за ними йдуть Швейцарія, Ізраїль, Велика Британія, Німеччина, Данія, Сінгапур, Швеція, Нідерланди, Ісландія, Норвегія. Саме тут розміщено найбільше ІТ-компаній, які займаються аутсорсингом.

Аби дізнатися більше про аутсорсинг, перегляньте англомовну версію Вікіпедії (електронний режим доступу:

en.wikipedia.org/wiki/Outsourcing). Поділіться інформацією з однолітками, розкажіть про неї на уроці інформатики.

Широке розповсюдження отримав аутсорсинг розробки програмного коду. Традиційно світовим лідером у цій галузі є Китай, за ним ідуть Індія, країни Східної Європи (Румунія, Сербія, Македонія, Україна, Білорусь), Центральної Америки, Росія.

Україна є світовим лідером за офшорним програмуванням. Найбільші аутсорсингові компанії світу, переважно з США, вважають, що українці належать до країн світу з найкращими спеціалістами в галузі ІТ-технологій («айтішниками»). В Україні нині налічується понад 100 тис. «айтішників». Це один із найвищих показників у Європі.

Зростання обсягів робіт, які виконують українські спеціалісти у галузі ІТ-технологій, відбувається бурхливо. Головним центром, де нині працюють найбільші ІТ-компанії країни і філії іноземних інноваційних компаній, є Львів та Київ. Однак останні події на Донбасі нанесли збитків і цій галузі. Прибутки та кількість замовлень значно скоротилися за останні два роки.

Особливості розміщення фінансових установ в Україні. Частка України на світовому фінансовому ринку незначна. Як економічна система нашої країни, так і її фінансова система нині перебувають у стані трансформації і кризи (мал. 155).

Мал. 155. Внутрішня структура фінансової системи

За даними Національного банку України (НБУ) станом на 01.03.2017 р. в Україні налічувалося 93 комерційних банків (на 24 одиниць менше, ніж на 01.01.2016 р.). Банківська система України вже другий рік поспіль є збитковою. У 2015 р. сукупно усі банки в Україні зазнали збитків на 66,6 млрд грн., що на 25,7% більше, ніж у 2014 р. (52,9 млрд грн.) (мал. 156).

Системно важливими банками, за визначенням НБУ, в Україні є: «Ощадбанк» — державний банк, другий за розмірами активів, найбільший за кількістю відділень (близько 4 100), один з банків України, що має закріплену Законом України «Про банки і банківську діяльність» державну гарантію повного збереження грошових вкладів громадян, посідав десяту позицію в рейтингу найбільших банків Центральної та Східної Європи. В 2014 р. він зазнав збитків на суму 8,5 млрд грн. За словами голови правління банку, більшість збитків були завдані анексією Росією Криму. У 2015 р. збитки виросли ще більше.

«ПриватБанк» — найбільший за розмірами активів — 21,1%, лідер роздрібного банківського ринку, другий за чисельністю відділень, найбільший за кількістю банкоматів, який випустив майже половину платіжних карток, створив найпопулярнішу платіжну систему «Приват24», йому належить дочірній банк у Латвії та філії в Італії, Португалії та на Кіпрі. Банк посідав 16-е місце в рейтингу найбільших банків Центральної та Східної Європи. Головними його співвласниками ще до грудня 2016 року, коли його націоналізували, були засновники фінансово-промислової групи «Приват» І. Коломойський та Г. Боголюбов. Чистий прибуток банку в 2015 р. склав 216 млн грн.

«Укрексімбанк» — третій за розмірами активів та перший за розмірами вкладів юридичних осіб, він має 2 представництва за кордоном — у Лондоні і Нью- Йорку і найпоширенішу мережу банків-кореспондентів — понад 850 банківських установ у різних країнах світу, адже він основний у проведенні українським бізнесом і державою експортно-імпортних операцій. У 2014-2016 рр. банк був збитковим (мал. 157).

Мал. 156. а) Національний банк України; б) друк українських банкнот

? Які фінансові установи — працюють у Вашому населеному пункті? Чи є у Вас страхові або інвестиційні компанії? Спробуйте дізнатися про їх діяльність більше.

Мал. 157. Системно важливі банки України

НБУ надає банкам з іноземним капіталом дозволи на діяльність на внутрішньому ринку України, а вітчизняним банкам — право працювати на ринках інших країн. Крім того, Національний банк друкує національну валюту. Національна банківська система все ще залишається нестабільною. Значна кількість банків банкрутує і виводиться з ринку.

Вітчизняні банки беруть незначну участь у світовому ринку фінансових послуг. Найголовніша проблема банківської системи нашої країни полягає в її неспроможності забезпечити великі інвестиційні проекти. Банки не здатні надати великі позики для тих, хто їх потребує для розвитку власного бізнесу.

Київ і надалі залишиться основним фінансовим центром країни. Водночас зростатиме значення таких центрів, як Дніпро, Одеса і Львів. Останнє місто все більше буде перетворюватися не лише на центр туристичних послуг європейського значення, але й на ринок фінансових, інноваційних, медичних і освітніх послуг.

Аутсорсинг як угода, за якою певна, притаманна для спеціалізації якоїсь компанії, робота виконується спеціалістами іншої компанії або взагалі окремими фахівцями й експертами, найчастіше використовується у сфері ІТ (інформаційних) технологій і носить назву ІТ-аутсорсинг, або аутсорсинг інформаційних технологій.

Лідерами на світовому ринку програмування й аутсорсингу є економічно найрозвинутіші країни планети. Широке розповсюдження отримав аутсорсинг розробки програмного коду. Україна є одним із світових лідерів за офшорним програмуванням.

Частка України на світовому фінансовому ринку незначна. Як економічна система нашої країни, так і її фінансова система нині перебувають у стані трансформації і кризи. За даними Національного банку України (НБУ) станом на 01.03.2017 р. в Україні налічувалося 93 комерційних банків.

Системно важливими банками, за визначенням НБУ, в Україні є: «ПриватБанк», «Ощадбанк» та «Укрексімбанк».

ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ

1. Поясніть, що таке «аутсорсинг», чому останнім часом він набуває все більшого поширення.

2. Знайдіть на карті країни, які є найбільшими замовниками та виконавцями аутсорсингових послуг

3. Поясніть причини нестабільності банківської системи України.

4. Знайдіть додаткову інформацію про діяльність найбільших приватних банків світу. Поділіться нею з однолітками.

5. Знайдіть дані Національного банку України щодо кількості комерційних банків, які працюють в Україні на даний момент, порівняйте цю інформацією з тією, яка міститься в підручнику, та зробіть висновки.

6. Поясніть, із чим пов’язано факт, що розвинені країни використовують іноземних спеціалістів з аутсорсингу.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити