ОСНОВИ ЗДОРОВ'Я 6 КЛАС

РОЗДІЛ 3 ПСИХІЧНА І ДУХОВНА СКЛАДОВІ ЗДОРОВ’Я


§ 12. Звички і здоров’я


У цьому параграфі ти:

□   з'ясуєш, що таке навички і звички;

□   зрозумієш, чому важливо навчитися правильно задовольняти потреби;

□   проаналізуєш процес формування звичок;

□   дізнаєшся, які життєві навички запобігають виникненню шкідливих звичок.

Навички і звички

Немовлята не здатні діяти самостійно. Однак протягом перших років життя вони набувають багато важливих умінь і навичок: сидіти, стояти, ходити, говорити, писати, читати, користуватися столовими приборами тощо.

Навичка — це здатність робити щось майже автоматично, не замислюючись, ЯК ти це робиш. Коли пишеш, то не замислюєшся, як писати літеру, коли ходиш — не думаєш, з якої ноги ступати і як утримувати рівновагу. Уяви, що б ти робив, якби раптом у тебе стало стільки ніг, як у стоніжки (мал. 24)?

Звичка — це спосіб поводитися, не замислюючись, ЧОМУ ти це робиш. Наприклад, якщо маєш звичку щоранку робити зарядку, то вже не вирішуєш щоразу, робити її чи ні. Деякі наші звички корисні для здоров'я, а деякі — шкідливі.


Мал. 24 З якої ноги почати рух? Якою ступати потім?


Наше здоров'я (фізичне, психологічне і соціальне благополуччя) залежить від того, як ми задовольняємо свої потреби (дивись мал. 22 на с. 59). Підлітковий вік часто називають складним і навіть небезпечним. Це тому, що у твоєму віці з'являється багато нових потреб і можна обрати неправильний спосіб їх задоволення та набути шкідливих звичок.

У таблиці 6 наведено характерні для твого віку потреби, а також здорові і шкідливі способи їх задоволення. Об'єднайтесь у 8 груп і розіграйте сценки відповідних корисних і шкідливих звичок.

Таблиця 6Найчастіше це відбувається несвідомо, наслідуванням поведінки інших. Якщо спостерігати за кошенятами або курчатами, то можна помітити, що багато чого вони переймають від своєї мами. Так, якось кицьку навчили просити їжу, сидячи «стовпчиком». Коли вона привела кошенят, то через місяць поряд з кицькою вже сиділо троє «стовпчиків».

У людини також найбільше звичок формується в родині. Саме тому члени однієї родини мають багато подібних звичок.

Інший спосіб формування звички — свідомий. Для цього спочатку усвідомлюють, чому це треба робити, відтак вчаться, ЯК це робити, затим відпрацьовують це уміння до автоматизму. Саме так ми вчимося чистити зуби, щоранку застеляти ліжко, виконувати домашні завдання.

1.  Назви кілька звичок, яких ти набув, наслідуючи старших або дорослих.

2. Назви кілька звичок, яких набувають свідомо.

Людина схильна повторювати дії, що приносять їй задоволення або схвалення інших людей. І навпаки, уникає вчинків, які викликають неприємні відчуття і засуджуються оточуючими. Але, незважаючи на приємні відчуття, деякі звички можуть бути шкідливими. Наприклад, переїдати або вживати продукти з домішками приємно, але небезпечно для здоров'я.

Чи важко змінити звичку?

На жаль, так. Щоб змінити звичку, треба докласти неабияких зусиль. Спочатку слід усвідомити її недоліки і забажати позбутися. Потім вирішити, що саме треба змінити і як це зробити. Відтак відпрацювати нове уміння до автоматизму, тобто сформувати нову звичку.

Найважче позбутися звички, що спричиняє залежність. Наприклад, вживання тютюну призводить до нікотинової залежності, яку дуже важко здолати. Адже організм у такому разі постійно вимагає нікотину. Це бажання схоже на сильний голод. А ти ж знаєш, як неприємно відчувати голод.

Те, що позбутися звички нелегко, не означає, що не варто цього робити. Користь відмови від шкідливих звичок надзвичайно вагома. По-перше, ти відчуваєш себе господарем своєї долі. По-друге, гартуєш волю, а це допоможе досягти успіху в житті.

Об'єднайтесь у 3 групи і назвіть користь від зміни звички для

персонажів наведених ситуацій:

група 1. Щоранку Даринка пізно прокидається й тому збирається похапцем і погано почувається. Мама порадила їй вчасно лягати спати і вставати на 20 хвилин раніше, щоб встигнути зробити зарядку і прийняти душ.

група 2. Іванко увесь свій вільний час проводить у комп'ютерному клубі. Через це він почав гірше вчитися і почувається перевтомленим. Класний керівник радить йому надавати перевагу відпочинку на свіжому повітрі. група 3. Антонові 20 років. Він витрачає на цигарки половину своєї стипендії. Куріння уже позначилось на його здоров'ї — щоранку він сильно кашляє, а нещодавно лікар заборонив йому курити через проблеми з серцем.

Як запобігти появі шкідливих звичок

Жодна людина не бажає собі зла. Ніхто не починає курити, щоб набути нікотинової залежності, мати жовті зуби чи захворіти на рак легень. Коли людина бере до рук сигарету, вона намагається задовольнити свою цікавість або наслідує тих, хто їй подобається. Часто це відбувається під впливом улюбленого кіногероя або під тиском однолітків: «Спробуй, ти вже дорослий», «Ти що, боїшся?», «Ніхто не дізнається про це».

Та пам'ятай: позбутися звички дуже важко! Особливо тієї, що спричиняє залежність (тютюнову, алкогольну, хімічну або наркотичну). Тому для тебе важливо:

1. Обирати позитивні зразки для наслідування. Треба критично ставитися навіть до тих, хто тобі подобається, на кого хочеш бути схожим (акторів, співаків, спортсменів, друзів). Деякі їхні риси варто наслідувати, а деякі, можливо, ні. Недаремно в Біблії сказано: «Не сотвори собі кумира».

2. Навчитися правильно, розумно задовольняти свої потреби. У цьому тобі допоможуть життєві навички — формування самооцінки, спілкування, критичного мислення, прийняття рішень.

3.  Уміти протидіяти соціальному тиску. Деякі звички формуються під впливом (іноді агресивним) комерційної реклами та однолітків. Уміння сказати «НІ» небезпечним пропозиціям — одна з найважливіших навичок, яка допоможе тобі в житті.

1. Повернися до свого проекту самовдосконалення (с. 64, § 11).

Якої звички ти намагаєшся позбутися або яку звичку u прагнеш виробити?

2*. Опиши дорослу людину, яка тобі подобається і на

яку ти хотів би стати схожим, коли виростеш. Яких знань, умінь чи особистих якостей тобі поки що бракує? Випиши кроки, які необхідно здійснити, щоб досягти такого ж успіху в житті.

З*. Напиши есе (невелике оповідання) про те, як ти розумієш народну мудрість: «Посієш вчинок — збереш звичку, посієш звичку — збереш характер, посієш характер — збереш долю».

Підсумки

У процесі життя людина набуває багатьох навичок і звичок. Вони можуть бути корисними або шкідливими для здоров'я.

У підлітковому віці з'являється багато нових потреб. Тому важливо навчитися правильно задовольняти їх.

Звички набувають несвідомо (наслідуванням) або свідомо, наприклад, звичку робити ранкову зарядку.

Позбутися звички непросто, особливо тієї, що спричиняє залежність. Тому обирай гідні зразки для наслідування, учись приймати виважені рішення і протидіяти негативному соціальному тиску.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити