ОСНОВИ ЗДОРОВ'Я 6 КЛАС

РОЗДІЛ 3 ПСИХІЧНА І ДУХОВНА СКЛАДОВІ ЗДОРОВ’Я


§ 17. Як протидіяти тиску однолітків


У цьому параграфі ти:

□   з'ясуєш, коли вплив однолітків позитивний, а коли — негативний;

□   замислишся над тим, чому деякі підлітки підбивають своїх друзів спробувати алкоголь або почати курити;

□   вчитимешся розпізнавати маніпуляції і відмовлятися від небажаних пропозицій;

□  потренуєшся в організації дозвілля без тютюну та алкоголю.

Як ти вже знаєш, на наші рішення і поведінку суттєво впливають люди, яким ми довіряємо. У твоєму віці це насамперед батьки і вчителі. Але у всьому, що стосується техніки, музики, моди і розваг, ти більше покладаєшся на думку друзів.

1. Які рішення діти найчастіше приймають під впливом дорослих (у якій школі навчатися, де провести канікули…)?

2. Які рішення діти приймають під впливом однолітків (у який гурток записатися, куди піти погуляти, в яку гру пограти, яку музику слухати, який мобільний телефон обрати, пробувати сигарети (пиво) чи ні…)?

3. Оцініть ступінь впливу однолітків на те, як проводити дозвілля. Для цього проведіть у класі умовну лінію. З одного кінця стануть ті, хто у всьому підтримує компанію, а з іншого — ті, хто завжди наполягає на своєму. Решта займають місця ближче до того чи іншого краю.

Найчастіше вплив друзів є позитивним. Вони можуть запропонувати записатись у спортивну секцію, навчити танцювати, порадити прочитати цікаву книжку або подивитися хороший фільм, дати багато інших корисних порад. Друзі також можуть застерегти тебе від необачного вчинку або допомогти виплутатися зі скрутного становища. Та іноді підлітки змушують своїх друзів до шкідливих вчинків, наприклад, брехати, прогулювати уроки або навіть курити, когось побити, щось украсти.


1*. Пригадай і опиши випадок зі свого життя, коли ти лід впливом друзів зробив щось таке, про що потім  шкодував:

Що сталося?

Які це мало наслідки?

Що ти відчував у зв'язку з цим?

Як би ти вчинив тепер?

1.               Запитай дорослих, як вони виходять із ситуацій, коли на них чинять тиск.

2.               Як вони поводились у твоєму віці?

Вплив однолітків у набутті шкідливих звичок

Учениця 10-го класу однієї з українських шкіл досліджувала, як її однокласники почали курити. Вона з'ясувала, що у більшості випадків це сталося під тиском друзів. Наприклад, ти прийшов на дискотеку. Хтось приніс сигарети. Якщо ти відмовляєшся, тобі кажуть: «Та чого ти! Ніхто ж не побачить, мати не дізнається». Так і позвикали.

3 Протистояти впливу однолітків нелегко. Особливо якщо тебе вмовляє не одна людина, а декілька. Щоб переконатися в цьому, пограйте у таку гру.

Об'єднайтесь у трійки. Розрахуйтесь на перший, другий і третій номери.

Спочатку другі номери преконуватимуть перші вчинити щось (наприклад, з'їсти цукерку), а ті відмовлятимуться .

Потім другі і треті номери разом вмовлятимуть перші номери зробити це.

Перші номери діляться своїми відчуттями. Коли важче було протистояти тиску?

А ти ніколи не замислювався, чому деякі підлітки наполегливо пропонують своїм друзям щось небезпечне, наприклад, пиво чи сигарети? Чи бажають вони при цьому їм добра? А може, в них просто бідна уява, щоб вигадати кращі розваги? Чи, може, вони намагаються у такий спосіб виправдати себе — мовляв, не я один такий, а й мій друг (брат, сестра) також курить, що тут такого?

Назвіть інші можливі причини, чому одна людина пропонує щось небезпечне іншій.

Як розпізнати маніпуляції

Для уникнення негативного впливу треба навчитися розпізнавати прийоми, до яких вдаються люди, змушуючи інших зробити те, чого ті не хочуть, або те, що є для них небезпечним. Як ти вже знаєш з попереднього параграфа, це — маніпуляції.

Способи маніпуляцій

1.    Лестощі: підлещуватися, домагаючись свого («Ти такий кльовий, з тобою так завжди весело»),

2.    Наводити брехливі або псевдонаукові аргументи: наприклад, що алкоголь у невеликих кількостях корисний для здоров'я.

3.    Посилатися на думку авторитетів: наприклад, якщо в тебе спортивний режим, можуть згадати відомих спортсменів, які рекламують пиво.

4.    Спокутувати обіцянкою популярності: наприклад, коли у новій компанії попереджують, що не слід відмовлятися від випивки, якщо хочеш, аби тебе запросили наступного разу.

5.    Погрожувати відлученням: «З такими ніхто не приятелює», «Приєднуйся або вимітайся».

6.    Умовляти: постійно канючити («Ну чого ти, ніхто ж не дізнається»).

7. Робити з тебе винного: «Ти ж не псуватимеш мені свято?»

Як долати тиск однолітків

У 5-му класі ти вже вчився відмовлятись від небезпечних пропозицій і знаєш багато способів сказати «Ні» (мал. 34). Далі спробуємо з'ясувати, які з цих способів найкраще підходять для відмови стороннім людям, твоїм добрим друзям або коли ти буваєш у компанії.

1. Сторонній людині достатньо просто сказати «Ні» або «Ваша пропозиція мені не підходить». Якщо хтось продовжує наполягати, використай метод «заїждженої платівки». При цьому дивись в очі співрозмовнику, говори твердо і не виправдовуйся. Якщо від тебе не мають наміру відчепитися, йди геть.

Що сказати

Просто відмовся: «Ні!»

Метод «заїждженої платівки» — відмовляйся знову і знову: «Ні!»

«Дякую, ні!»

«Я сказав, що не хочу!»

Відмовся і йди геть: «Я не хочу. Мені треба додому».

Вибачся і відмовся: «Вибач, я цього не робитиму».

Відмовся і поясни причину: «Ні, я не курю».

Відмовся і запропонуй альтернативу: «Не думаю, що це хороша ідея! Давай краще…»

Відмовся і подякуй: «Ні, дякую».

Відмовся і переведи розмову на інше: «Ні! Краще послухай, що я тобі розкажу».

Переведи на жарт: «Не знав, що ти самогубець».

Звернися за підтримкою до інших: «Краще цього не робити. Чи не так, хлопці (дівчата)?»

Уникай компанії тих, хто постійно пропонує щось небезпечне!

 

Мал. 34 Як скажати "ні"


2.    Якщо тебе вмовляє друг (брат, сестра), поясни причину відмови

і свої почуття, але не виправдовуйся. Запропонуй альтернативу. Наприклад: «Я не робитиму цього і тобі не раджу. Мені здається, що сигарети і алкоголь — це не для нас. Давай краще…»

3. Найважче протистояти тиску в компанії. Якщо це можливо, проігноруй пропозицію (наче й не чув її) або зневажливо відмахнись

і переведи розмову на інше: «Хлопці, а ви чули…»

Можна відповісти з гумором. Наприклад, якщо тебе спитають: «Хочеш сигарету?», скажи: «Тільки якщо ти позичиш свої легені». Звернися за підтримкою до інших: «Чув? Він думає, я дурний». Завжди підтримай друга: «Чого ти причепився? Він не хоче!»

Якщо потрапив на вечірку, де всі курять і випивають, а ти боїшся здаватися білою вороною, налий собі у склянку кока-коли з льодом і ходи з нею як з коктейлем. На пропозиції закурити загадково відповідай: «О, тільки не сьогодні!» або «З мене вже досить», «Дякую, мені вже й так добре».

Якщо у твоїй компанії хтось почав курити, не будь стороннім спостерігачем. Поговори з іншими, і постарайтесь разом умовити друга кинути це. Адже життя без сигарет і алкоголю набагато краще. Ви збережете здоров'я, уникнете проблем з батьками, не треба буде витрачати на сигарети кишенькові гроші.

Як протидіяти тиску компанії

Зупинись: оціни, чи є ця пропозиція небезпечною.

Подумай: що можна зробити і які це матиме наслідки.

Вибери: спробуй протистояти тиску, звернися по допомогу або йди геть.

Як відмовитися від небезпечної пропозиції

Навички відмови потребують тренування. Але не обов'язково у реальному житті. Ти можеш уявити себе на місці людини, якій пропонують щось небезпечне. Напиши відповіді на листи твоїх однолітків.

«У нашому класі з'явилася новенька — Женя. На перервах вона пригощає мене сигаретами. Одного разу нас побачила вчителька, і про це дізналися мої батьки. Вони дуже засмутилися. Я пообіцяла їм більше не курити, але Женя знову вмовляє мене йти з нею: «Ну хоч за компанію постоїш», а потім пропонує: «На, затягнись. Ніхто ж не дізнається». Що мені робити?

Катя»

«Нас із другом запросили на день народження. На столі стояло шампанське, а коли ми його випили, дівчата дістали з холодильника пиво. Вони наливали нам удвічі більше, ніж собі, і казали, що треба пити до дна. Потім моєму другу стало зле, його знудило. Ми ледве дійшли додому. Скоро у мене день народження, і дівчата сподіваються, що там теж буде випивка. Я цього не хочу, але боюсь, що інакше ніхто до мене не прийде.

Андрій»

Здорове дозвілля

Часто підлітки починають курити і вживати алкоголь тільки тому, що не вміють інакше розважатись або прагнуть створити невимушену атмосферу на своєму святі.

Але сигарети і алкоголь не можуть розважати і веселити. Вони лише знижують здатність тверезо мислити і приймати виважені рішення, спричиняють проблеми. Серйозні проблеми!

Тому краще навчитися розважатись у нормальний, здоровий спосіб. А для тих, хто відвідував уроки-тренінги, це зовсім не важко. Адже ти знаєш безліч прийомів, як «зламати кригу» і створити невимушену атмосферу, як розважити і розвеселити будь- кого, і навіть те, як найкраще закінчити свято.

Об'єднайтесь у 4 групи і розробіть сценарії свят:

група 1: день народження;

група 2: Новий рік;

група 3. День захисника Вітчизни;

група 4: Міжнародний жіночий день.

Підсумки

На твої рішення і поведінку впливають люди, які тебе оточують. Думка твоїх друзів найбільш вагома в тому, що стосується моди, музики, проведення дозвілля.

Вплив однолітків є позитивний і негативний. У процесі набуття шкідливих звичок цей вплив найвагоміший.

Щоб протистояти негативному впливу, треба вчитися розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм, уміти організовувати здорове дозвілля.

Можна протидіяти тиску однолітків за допомогою правила світлофора: «Зупинись. Подумай. Вибери».


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити