ОСНОВИ ЗДОРОВ'Я 6 КЛАС

РОЗДІЛ 4 СОЦІАЛЬНА СКЛАДОВА ЗДОРОВ’Я


Глава 1. Соціальне благополуччя


§ 23. Види і наслідки конфліктів


У цьому параграфі ти:

□   дізнаєшся, чому між людьми виникають конфлікти;

    □   навчишся розрізняти конфлікти поглядів і конфлікти інтересів;

□   дізнаєшся про способи розв'язання конфліктів;

□   потренуєшся розпізнавати конфлікти у щоденному житті.

Конфлікти — частина стосунків

1.   Об'єднайтесь у пари і розкажіть одне одному ситуацію, коли ви сварилися або сперечалися з друзями чи іншими дітьми.

Що спричинило суперечку?

Як це відбувалося?

2. Наведіть приклади дій, які можуть спричинити суперечку: обзивання, нетактовні висловлювання, поширення пліток, заперечення чиєїсь думки…;

3. Назвіть почуття, що виникають в учасників конфлікту: гнів, образа, розчарування…;

4*. Подумайте, які наслідки для здоров'я можуть мати конфлікти: обзивання, бійки, розрив дружби… .

Ти можеш зробити висновок, що конфлікти — це виключно негативне явище, і тому їх треба завжди уникати. Але це не так. Конфлікти є частиною стосунків.

Коли люди спілкуються між собою, разом навчаються, працюють або відпочивають, іноді з’ясовується, що вони по-різному розуміють, що є необхідним, важливим чи правильним, або їхні інтереси можуть не збігатися. Однак це не означає, що вони приречені на сварки і суперечки. Кожному важливо навчитися розв'язувати конфлікти мирним способом.

Ці уміння — чи не найважливіші для тебе. Вони допоможуть зменшити кількість стресів у твоєму житті, підвищать твій авторитет, популярність, рівень упевненості та самоповаги.

Види конфліктів

Конфлікти, спричинені розбіжностями у поглядах, смаках чи уподобаннях людей, називають конфліктами поглядів. Коли конфлікти виникають внаслідок зіткнення інтересів чи бажань людей — це конфлікти інтересів. Розв'язують ці конфлікти по-різному

Конфлікти поглядів

Часто, коли люди мають різну віру, переконання або їм подобаються чи не подобаються певні речі (одяг, музика, футбольна команда), вони ніби спілкуються різними мовами. Те, що для одного «добре», може бути «поганим» для іншого; те, що одному подобається, в іншого може викликати відразу.

Однак розв’язання такого конфлікту не означає, що його учасники мають змінити свою віру, погляди чи переконання. У таких випадках слід пригадати народну мудрість: «Про смаки не сперечаються». Дуже важливо розвинути в собі толерантність — уміння визнавати і поважати право іншої людини на власну, відмінну від твоєї, думку і пам'ятати, що толерантність — це пошук того, що об’єднує, а не роз’єднує людей.

Два товариші — Володя і Раміль — дуже добре ладнають між собою, а сваряться тільки тому, що Володя — вболівальник київського «Динамо», а Раміль — донецького «Шахтаря». Ці сварки пригнічують їх обох. Трапляється, що вони по кілька днів не розмовляють. Іноді сперечаються мало не до бійки. Кожен намагається довести переваги улюбленої команди і переконати товариша вболівати за неї.

Та чи варто це робити? Краще визнати право друга вболівати за команду, яка йому подобається, утримуватися від нападок на неї і обговорювати те, що чим краще гратимуть обидві команди, тим цікавіше буде дивитися матчі національного чемпіонату і тим

сильнішою буде збірна України.

1.Пригадай подібну ситуацію зі свого життя. Як це було? Чи правильно ти діяв? Що можна було зробити чи сказати інакше?

2*. Як у розв'язанні таких конфліктів може допомогти правило світлофора: «Зупинись. Подумай. Вибери»?


Конфлікти інтересів

Зіткнення інтересів двох осіб або ігнорування однією з них інтересів і потреб іншої — друга група причин, з яких виникає переважна більшість конфліктів. Якщо люди діють без урахування цього, то навіть у випадку примирення конфлікт не вичерпується. Він виникатиме знову і знову. На мал. 46 зображено, як можна розв'язувати конфлікти інтересів.

Мал. 46 Способи розв’язання конфліктів

 

Якщо хочеш мати добрі стосунки з усіма, не ігноруючи власних інтересів, завжди намагайся домовитися з опонентом. Однак іноді краще відсторонитися від конфлікту або піти на поступки чи рішуче відстоювати свою позицію.

Коли варто відсторонитися від конфлікту: коли всім необхідно заспокоїтися; коли треба продумати аргументи; коли немає шансів уладнати суперечку.

Коли варто поступитися:

коли розумієш, що неправий;

коли предмет суперечки набагато важливіший для інших, ніж для тебе;

коли розумієш, що втратиш від цього конфлікту більше, ніж здобудеш;

коли небезпечне будь-яке загострення стосунків.

Коли варто рішуче боротися:

якщо при розв'язанні конфлікту в інший спосіб можеш зашкодити собі або близьким чи опонент може отримати несправедливі переваги; коли даєш відсіч зловмисникам.

Конструктивне розв'язання конфліктів

1. Які способи розв'язання конфлікту описано у цих ситуаціях?

Ситуація 1. У санаторії Олена живе в кімнаті з Вітою. Віта не прибирає своє ліжко і розкидає речі. За це їхня кімната постійно отримує зауваження. Олена спочатку терпіла, а потім не витримала і нагримала на Віту. Дівчата посварилися.

Ситуація 2. Марина і Оксана — подруги. Оксана майже завжди поступається Марині. Але часом вона відчуває невдоволення і розчарування через те, що її інтереси не враховуються.

2*. Потренуйся розпізнавати конфліктні ситуації. Для цього поспостерігай за людьми, наприклад, у шкільній їдальні, а відтак опиши кілька конфліктів за таким планом:

Хто є учасниками конфлікту?

Які їхні цілі?

Який спосіб розв'язання конфлікту вони обрали?

3*. Які способи розв'язання конфліктів між братами і сестрами зображено на мал. 47? Які слова, жести і положення тіла свідчать про це?

Мал. 47

Підсумки

Конфлікти — невід'ємна частина людських стосунків. Вони виникають через те, що кожна людина є неповторною особистістю і має власні погляди та інтереси.

Якщо конфлікти виникають через розбіжності у смаках чи поглядах людей, їх слід розв'язувати на основі толерантності.

У більшості випадків конфлікти треба розв’язувати шляхом переговорів.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити