ОСНОВИ ЗДОРОВ'Я 6 КЛАС

РОЗДІЛ 4 СОЦІАЛЬНА СКЛАДОВА ЗДОРОВ’Я


Глава 2 Безпека в побуті і в навколишньому середовищі


§ 26. Безпека твого дому


У цьому параграфі ти:

□   проаналізуєш, які комунальні вигоди має твій дім чи квартира;

□  засвоїш 5 правил користування електричними приладами;

□  навчишся безпечно запалювати газову плиту і колонку;

□   дізнаєшся, як правильно користуватися водогоном і засобами побутової хімії.

Твій дім

1. Об'єднайтесь у групи по 5 —6 осіб і розкажіть одне одному про свій дім: який він, за що ви його любите, що б ви хотіли у ньому змінити.

2. По черзі продовжіть фразу: «Дім моєї мрії — це…»

Дім — це місце, про яке ти завжди згадуватимеш з теплотою, адже тут ти зростаєш, оточений дорогими для тебе людьми і пам'ятними речами. Колись, приїхавши в гості до батьків, розповідатимеш своїм дітям: «Ось моє улюблене крісло, а це табуретка, з якої я впав, коли був малий».

Щоб залишилося якнайбільше приємних спогадів, треба вчитися правильно користуватися всім, що є у твоєму домі — комунальними зручностями, електричними і газовими приладами. Звісно, поки що

з дозволу і під наглядом дорослих.

Комунальні вигоди

У місті люди живуть переважно в будинках з усіма вигодами: центральним опаленням, гарячою і холодною водою, газовою або електричною плитою (мал. 50, б).

Сільське житло часто не має таких вигод: його опалюють піччю, господарі носять воду з криниці, їжу готують на газовій плиті, яку з’єднано з газовим балоном, або на електроплиті (мал. 50 а).

Бувають будинки змішаного типу, які мають не всі, а лише деякі комунальні вигоди. А які комунальні вигоди маєш ти?

Мал. 50. Житлові будинки

Щоб забезпечити мешканців усім необхідним, до будинків прокладають теплотраси, труби водогону, потужні електричні кабелі. Це — комунікації. Частину з них прокладено назовні, а частину — під землею.

Можливо, ти бачив, як із розколини в асфальті витікає вода чи виходить пара. Це означає, що пошкоджено прокладену під землею трубу водопостачання. До таких місць краще не наближатися, тому що ґрунт може провалитися.

 1. Об'єднайтесь у 3 групи (кухня, ванна кімната, підвал) та обговоріть:

які комунікації, електричні прилади і препарати побутової хімії використовують у цих приміщеннях;

які небезпечні ситуації там можуть виникнути.

2.              Намалюйте про це плакати і презентуйте їх класові.

Електрика

Сучасний світ неможливо уявити без електрики. Ми звикаємо до неї й нерідко втрачаємо обережність. Наприклад, дехто розважається тим, що викручує у під’їздах лампочки чи зриває світильники, забуваючи, що вони під напругою. То чи варто ризикувати життям задля пустощів або мізерного заробітку?

Ураження електричним струмом дуже небезпечне. Електричний струм, навіть у декілька разів слабший за той, яким ми користуємося в побуті, може спричинити зупинку серця. Тому необхідно засвоїти правила безпечного користування електрикою.

1. Вважай, гир кожен невідомий електроприлад чи дріт перебуває під напругою.

 Наприклад, вітер обірвав дроти електромережі. Якщо таке сталося під час дощу, то небезпечно не лише торкатися, а й підходити до них. Небезпечними є трансформаторні будки, електророзподільні щити та об’єкти із позначками: «Висока напруга», «Не залазь — уб’є!».

2. Користуйся лише справними електроприладами. Несправний електроприлад (розетка, праска) може спричинити ураження електричним струмом або пожежу.

3. Вода й електрика несумісні. Не можна торкатися електроприладів мокрими руками, а також води, що нагрівається кип’ятильником. Це смертельно небезпечно! Не слід наливати воду в електричний чайник або праску, якщо вони увімкнені.

4. Не допускай перевантаження електромережі. Не можна вмикати у штепсельні розетки одночасно кілька електроприладів. Про перевантаження електромережі свідчить часте перегоряння запобіжників.

5. Перш ніж користуватися електроприладом, уважно прочитай інструкцію.

Навчись правильно вмикати електроприлади. Спочатку шнур з’єднують з приладом, а потім — із розеткою. Вимикають у зворотному порядку (мал. 51).

Мал. 51. Порядок вмикання електроприладу

1. Чому не можна забивати цвяхи поблизу електричних розеток?

2. Чому не слід користуватись електроприладами під час купання у ванні?

3. Чому перед заміною перегорілої електролампи треба обов’язково вимкнути освітлювальний прилад з розетки або вимкнути електрику на щитку?

4. Чи є електроприлади, які не треба вимикати, йдучи з дому?

Обережно: газ!

Такий необхідний і корисний у господарстві газ вимагає обережності у користуванні, адже він вибухонебезпечний у суміші з повітрям. При витіканні газу для вибуху буває достатньо іскри.

Вибух газу може зруйнувати багатоквартирний будинок. Щоб не заподіяти лиха, навчись правильно запалювати і вимикати газову конфорку (мал. 52).

Мал. 52. Порядок вмикання і вимикання газової конфорки

 

Природний газ, яким користуються в побуті, не має запаху. Щоб можна було розпізнати його витікання, до нього додають спеціальні домішки, запах яких нагадує запах гнилої капусти. Тому людина відчуває навіть невелике витікання газу.

Перебуваючи у загазованому приміщенні, можна швидко отруїтися. Отруєння газом дуже небезпечне тому, що призводить до втрати свідомості й зупинки дихання.

Отруїтися можна не лише газом, а й продуктами його згоряння. Наприклад, якщо в димоході немає тяги, а ти увімкнув газову колонку, до приміщення може потрапити чадний газ — речовина, здатна спричинити отруєння і навіть смерть.

Перевіряти тягу треба перед увімкненням колонки. Для цього слід запалити сірника, піднести його до вимкненого пальника. Полум’я має втягнутись усередину (мал. 53).

Мал. 53

Водогін і теплові мережі

Добре, коли в домі є вода. І холодна, і гаряча. А чи замислювався ти, що користування водою також вимагає обережності? І ось чому. До квартири воду подають під тиском, адже вона повинна досягти верхніх поверхів. При цьому гаряча вода має температуру близько 70°С, а холодна — взимку лише 4—5°С. Зірве кран чи трісне труба — і людина, яка опинилася поруч, може отримати важкі опіки чи переохолодження.

Якщо виникла аварійна ситуація з водою, передусім треба перекрити воду за допомогою вентилів водопостачання, які є в кожній квартирі. Щоб не переплутати, в який бік закривається вентиль, запам’ятай Правило літери «З»: вентиль закривається так, як пишеться літера «З». Зверни увагу, що вентиль на мал. 54 — застарілої конструкції. Часто навіть дорослому не під силу впоратися з ним. Тому зараз такі вентилі замінюють на сучасні, з якими легко впораються і діти.

1*. Де розташовані вентилі, що перекривають воду в твоїй квартирі? Потренуйся закривати їх у присутності батьків.

2*. Що треба зробити перед тим, як увімкнути газову колонку: а) перевірити тягу; б) відкрити газовий вентиль?

Препарати побутової хімії

У кожному домі є чимало хімічних речовин, що використовуються в побуті. За ступенем безпеки всі препарати побутової хімії поділяють на чотири групи.

Перша група — речовини, які не становлять небезпеки: різні порошки та пасти для чищення, шампуні, чорнило, акварельні фарби. Але безпечність цих речовин відносна. Потрапивши всередину організму, вони спричиняють отруєння.

Друга група — речовини, які при попаданні на шкіру чи в очі можуть спричинити подразнення або опіки. До них належать засоби, які дезінфікують та відбілюють, засоби для чищення каналізаційних труб, оцтова есенція тощо. На їх упаковках є застереження: «Уникати попадання на шкіру та в очі!» Для роботи з ними треба одягати захисні рукавички, халат і окуляри (мал. 55).

Мал. 54

 

Мал. 55

Третя група — вогненебезпечні речовини: аерозолі, засоби, що містять бензин, гас, ацетон. На їх упаковках завжди є попередження: «Вогненебезпечно!», «Не розпилювати поблизу відкритого вогню», «Не палити; провітрювати приміщення під час роботи».

Четверта група — речовини, які можуть спричинити тяжке отруєння. Це передусім отрути для гризунів і комах, деякі види клеїв та

засобів для виведення плям. Про небезпеку попереджують написи: «Отрута! Використовувати у приміщенні, що добре вентилюється», «Увага! Без розчинення водою небезпечно для життя» (мал. 56).

Мал. 56. Попереджувальні написи на упаковці клею

Підсумки

Безпека дому передусім залежить від його мешканців.

Порушення правил користування електричними приладами може призвести до ураження електричним струмом або до пожежі. Витікання газу може спричинити вибух або отруєння.

У твоєму віці вчитись користуватися водогоном, електричними та газовими приладами можна тільки під наглядом дорослих.

Перед тим як користуватися препаратами побутової хімії, уважно прочитай інструкцію і застереження. Намагайся уникати контактів з препаратами четвертої групи.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити