ОСНОВИ ЗДОРОВ'Я 6 КЛАС

РОЗДІЛ 4 СОЦІАЛЬНА СКЛАДОВА ЗДОРОВ’Я


Глава 2 Безпека в побуті і в навколишньому середовищі


§ 28. Як поводитися під час пожежі


У цьому параграфі ти:

□  дізнаєшся про три стадії пожежі;

□   пригадаєш, як можна загасити невелику пожежу підручними засобами;

□   ознайомишся з вогнегасниками — найефективнішими первинними засобами пожежогасіння;

□  потренуєшся рятуватись у разі пожежі в лісі чи в степу.

Що таке пожежа

Усюди, де є умови виникнення горіння (в населеному пункті і в лісі, в цеху і на фермі, у поїзді і літаку, в школі і дитячому садку, в офісі і житловому будинку), може статися пожежа — неконтрольований процес горіння, який несе загрозу життю людей і тварин, знищує природні ресурси і матеріальні цінності.

Чи знаєш ти, що…

У розвитку пожежі виділяють три стадії.

1. Початкова. Триває переважно від 15 до 30 хвилин. Для неї характерна невисока температура полум’я і незначна швидкість поширення вогню. Якщо пожежу встигнуть загасити на цій стадії, вона заподіє найменші збитки.

2. Основна стадія. Триває переважно наступні 30 хвилин, температура полум’я може перевищувати 1000° С. Пожежа швидко поширюється, загасити її дуже важко.

3. Стадія закінчення. Вогонь згасає у міру догоряння матеріалів. Рятувати вже нічого.

Об'єднайтесь у пари і розкажіть одне одному про пожежі, свідками яких ви були, або ті, про які ви чули від інших людей чи дізнались із засобів масової інформації. На якій стадії вдалося їх загасити?

Як загасити пожежу на початковій стадії загоряння

Початкова стадія загоряння триває 15—30 хвилин. Це час, коли пожежу ще можна загасити власними силами. Треба лише знати, як це робити. Твої дії залежать від того, що загорілося: звичайна річ, електроприлад чи легкозаймиста рідина.

1.  Якщо загорілася звичайна річ, вогонь можна просто затоптати, залити водою, засипати піском чи накрити пожежним покривалом, замість якого можна використати килим, ковдру, пальто. Але в жодному разі не те, що виготовлено із синтетичних матеріалів.

Найчастіше пожежі гасять водою. Для цього найкраще підходить звичайне або пожежне відро.

Відро треба заповнити на дві третини. Відтак, узявшись однією рукою за дно, а другою за його верхню частину, вихлюпнути воду в напрямку вогню (мал. 60, а).

2.  Якщо ж загорівся електроприлад (наприклад, телевізор), його не можна одразу гасити водою. Це призведе до ураження електричним струмом. Треба спочатку від’єднати електроприлад від напруги, узявшись за вилку рукою, обмотаною сухою тканиною, або вимкнути електрику на щитку. Іноді це одразу допомагає, і пожежа припиняється, а якщо прилад продовжує горіти, накрий його пожежним покривалом. Воду треба лити, стоячи збоку, тому що нагрітий кінескоп може вибухнути (мал. 60, б).

3.  Легкозаймисті рідини (наприклад, бензин) також не можна заливати водою. Вони легші за воду, і якщо на рідину вилити воду, вона спливе на поверхню і продовжуватиме горіти, поширившись по всій поверхні. Вогонь можна загасити, засипавши землею, піском, у крайньому разі — навіть пральним порошком. Спочатку треба засипати краї, а потім — середину (мал. 60, в).

Мал. 60

Ти пригадав найпростіші й тому найпоширеніші способи гасіння пожежі. А найефективнішим із первинних засобів пожежогасіння є вогнегасник. Звісно, якщо він справний і ти вмієш ним користуватися. Вогнегасники бувають трьох типів: пінні (мал. 61 а), порошкові (мал. 61, б) і вуглекислотні (мал. 61, в).

Мал. 61

Пінному вогнегаснику вже близько 100 років. Його використовують для гасіння горючих матеріалів та легкозаймистих рідин. Але пінним вогнегасником не можна гасити електроприлади під напругою, та й речі, які загасили піною, доведеться викинути.

А от вуглекислотним чи порошковим вогнегасником можна загасити будь-яку пожежу.

Коли відкривається вентиль вуглекислотного вогнегасника, з нього подається заморожений вуглекислий газ (у вигляді снігових пластівців). Намагайся не торкатися розтруба, тому що він охолоджується до — 70°С.

Використовуючи порошковий вогнегасник, слід затримати дихання, тому що порошковим пилом можна отруїтися.

На кожному вогнегаснику є інструкція, як ним корнетуватися. Якщо вдома або в школі є вогнегасник, обов’язково прочитай інструкцію, адже під час пожежі не буде часу її вивчати.

Як правильно дихати в зоні пожежі

Ти вже знаєш, що на пожежах люди гинуть не лише від вогню, а й від газів, які виділяються у процесі горіння. Особливо небезпечними є гази, що утворюються під час горіння пластиків та інших синтетичних матеріалів, а також чадний газ.

Іноді буває достатньо кілька разів вдихнути таке повітря, щоб втратити свідомість. Тому найперше, що треба зробити, відчувши запах диму, — захистити органи дихання (мал. 62, а).

Якщо це сталося, коли ти був у ліжку, не підводься, адже чадний газ піднімається вгору Закрий рот і ніс тканиною (рушником чи подолом нічної сорочки) і сповзи на підлогу, не піднімаючи голови (мал. 62, б). Якщо можливо, намочи тканину, якою ти захищаєш органи дихання.

Мал. 62

«Зупинитися, впасти, котитися»

Це правило треба запам’ятати на випадок загоряння одягу на людині (мал. 63).

Зупинитися — означає, що передусім треба зусиллям волі побороти паніку й бажання бігти, оскільки в цьому випадку вогонь лише розгоряється. Тому слід зупинитися, а побачивши людину, на якій загорівся одяг, щосили намагатися її зупинити.

Впасти — означає, що треба впасти самому чи повалити людину, на якій загорівся одяг. Добре, якщо поблизу є ковдра чи одяг з цупкої тканини (краще мокрий), яким можна накрити людину і загасити на ній полум’я. Обличчя закривати не можна.

Котитися — означає, що треба котитися по землі чи підлозі, намагаючись у такий спосіб збити вогонь. Руками слід захищати очі й обличчя.

 

Мал. 63


Користування засобами пожежогасіння

Розглянь мал. 64. Якими підручними засобами (а —д) можна загасити пожежі (1—3)?

2. Назви застереження щодо користування пінними, вуглекислотними та порошковими вогнегасниками.


Мал. 64

Підсумки

Пожежа — неконтрольований процес горіння, який несе загрозу життю людей, заподіює матеріальні збитки. Виділяють три стадії пожежі: початкова, основна і стадія закінчення.

На початковій стадії пожежу можна загасити, якщо діяти швидко і правильно. Вогнегасник — найефективніший засіб пожежогасіння.

Якщо ти опинився в зоні пожежі, треба захищати органи дихання і постаратися якнайшвидше вибратися з неї.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити