ОСНОВИ ЗДОРОВ'Я 6 КЛАС

РОЗДІЛ 4 СОЦІАЛЬНА СКЛАДОВА ЗДОРОВ’Я


Глава 2 Безпека в побуті і в навколишньому середовищі


30. Ти – велосипедист


У цьому параграфі ти:

□  вчитимешся підбирати велосипед за розміром;

□  перевіряти його справність і оснащення;

□   дізнаєшся, як краще вдягнутися на велосипедну прогулянку та деякі інші застереження для власників велосипедів.

З історії велосипеда

У Європі першим винахідником велосипеда був німецький лісник Дрез. У 1813 році він приробив до самоката руль.

Наступним винахідником став робітник Дальзель. У результаті тривалих пошуків він винайшов педалі.

У 1865 році французи Мішо та Лальман сконструювали перший металевий велосипед. Він був удвічі важчим за сучасний, але найбільшим його недоліком було те, що велосипед трусило на вибоїнах. Через це він отримав назву «кісткотряс». І коли ветеринар із Шотландії — Данлоп — здогадався прикріпити навколо колеса гумовий садовий шланг, їздити стало набагато зручніше.

Спочатку з велосипедистів сміялися. Був час, коли поліція намагалася заборонити велосипеди, вважаючи, що вони заважають дорожньому руху. Але нині цей легкий, маневрений, дешевий і екологічний вид транспорту набуває дедалі більшої популярності в усьому світі.

А що ви думаєте про цей вид транспорту? Об'єднайтесь у 2 групи і назвіть якомога більше переваг і недоліків велосипеда.

Якщо дорослі вирішили придбати тобі велосипед, передусім слід подбати, щоб на ньому було зручно їздити, тобто щоб він підходив тобі за розміром.

Для цього виміряй довжину своєї ноги від п’ятки до тазостегнового суглоба. Розмір велосипеда визначається відстанню від центра каретки до верхнього краю підсідельної труби. За допомогою таблиці 9 визнач, який розмір велосипеда підходить для тебе.

Таблиця 9

Визначення типорозміру велосипеда

Де краще купувати велосипед

Відповідь проста — в магазині. Тут він може коштувати дорожче, ніж на ринку, однак гарантію якості дають тільки в магазині. Поза магазином ризикуєш придбати дешеву підробку, і повернути неякісний товар неможливо. Не забудь зберегти касовий чек і гарантійний талон. Це документи, які дають право на гарантійний ремонт і на повернення товару в магазин.

Перш ніж сісти за кермо велосипеда

Отже, велосипед придбано. Та не поспішай сідати за кермо. Спочатку треба ознайомитися з інструкцією. Особливо уважно прочитай розділи, в яких ідеться про безпеку дорожнього руху, а також ті, що починаються словами: «Увага!» та «Обережно!». Разом з батьком чи кимось із дорослих огляньте велосипед, перевірте кріплення деталей, роботу всіх вузлів, напомпуйте шини.

Елементи конструкції,що впливають на безпеку руху

Ось як має бути оснащено твій велосипед, щоб поїздка на ньому була приємною і безпечною (мал. 69).

Мал. 69. Оснащення велосипеда

А тепер сядь на свій новий велосипед, випробуй його на рівній ділянці, невеликому підйомі і спуску. Тобі зручно? Чи добре слухається кермо? Чи надійно працюють гальма? Якщо все гаразд, катайся на здоров’я!

Не розганяйся, особливо на спусках, до такої швидкості, коли ти не встигаєш обертати педалі. Спускаючись, слід відхилитися назад і користуватися заднім і переднім гальмами.

Небезпечно їздити на велосипеді вночі, у сутінках, в ожеледицю, в туман, дощ або сильний вітер.

Одяг для велосипедиста

Неабияку роль у безпеці дорожнього руху відіграє колір одягу велосипедиста. Яскравий одяг допоможе водіям на дорозі вчасно помітити сигнали і маневри велосипедиста.

Мал. 70 Одяг велосипедної прогулки

Велосипедист повинен розвивати увагу, швидку реакцію. Перевір себе на наведених нижче тестах.

Тест на увагу № 1

Якомога швидше знайди очима в цій таблиці числа у порядку від 1 до 25. Людині з доброю увагою знадобиться на цю вправу не більше 30 секунд.

Тест на увагу № 2 Цей тест виконай інакше. Спочатку знайди чорну одиницю, потім червону, далі чорну двійку і червону двійку і так далі. Якщо впораєшся за 40 секунд — у тебе добра увага, якщо більш як за 50 секунд — недостатня, її необхідно тренувати.

Ти їдеш на велосипеді. Раптом на дорогу вибігає кіт чи викочується м’яч. У таких ситуаціях багато залежить від твоєї реакції — чи встигнеш загальмувати або повернути вбік (мал. 71). Для водія дуже важливою є швидка реакція на зміну дорожньої ситуації. Розвинути її допоможе така цікава гра.

 Для неї знадобиться лінійка завдовжки 25 — 30 см. Грають удвох. Попроси друга тримати лінійку за кінець  великим і вказівним пальцями. Несподівано для тебе він має відпустити лінійку, а ти — зловити її великим та вказівним пальцями (мал. 72). Якщо лінійка пролетіла більш як 13 см, твоя реакція недостатня, щоб сідати за кермо велосипеда.

Мал. 71

Мал. 72. Тест для перевірки швидкості реакції

 

На канікулах потренуйся їздити на велосипеді. Але не забувай, що до 14 років тобі заборонено виїжджати на дорогу, де рухається транспорт. А от на подвір’ї, полі, галявинах, лісових і степових дорогах, стадіонах катайся досхочу.

Уміння їздити на велосипеді — це насамперед правильна посадка і уміння долати, не сходячи з велосипеда, різні перешкоди: нешироку, але глибоку вибоїну, дошку чи бровку тротуару, крутий спуск, струмок тощо. Найкраще тренуватися там, де ніхто не заважатиме.

Іноді під час прогулянки доводиться робити незначний ремонт велосипеда. Найчастіше трапляються проколи камер і поломки спиць. Не можна їхати на спущеній шині, тому що порвеш камеру і погнеш колесо. Замінити поламану спицю треба одразу. Не зробивши цього, матимеш мороку з іншими спицями і колесом.

Прочитай оповідання «На Садовій великий рух» у книжці В. Драгунського «Денискові оповідання».

1. Чому хлопчики втратили велосипед?

2*. Чи варто залишати велосипед без нагляду? Як можна запобігти крадіжкам велосипедів?

Підсумки

Велосипед — легкий, маневрений, дешевий і екологічний вид транспорту.

Найкраще купувати велосипед у магазині. Обирай велосипед, який підходить тобі за розміром та оснащений усіма необхідними елементами (гальмами, світловідбивачами тощо).

Велосипедисту треба розвивати увагу і мати швидку реакцію.

Дітям до 14 років їздити на велосипедах по дорозі заборонено.

Крадіжки велосипедів — поширений злочин. Не дозволяй кататися на своєму велосипеді незнайомим або малознайомим людям.

Залишаючи велосипед без нагляду, прикріпи його до дерева або огорожі спеціальним замком.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити