ОСНОВИ ЗДОРОВ'Я 6 КЛАС

РОЗДІЛ 4 СОЦІАЛЬНА СКЛАДОВА ЗДОРОВ’Я


Глава 2 Безпека в побуті і в навколишньому середовищі


§ 32. До кого звертатися по допомогу


У цьому параграфі ти:

□   дізнаєшся, за якими телефонами можна викликати допомогу в разі необхідності;

□   перевіриш свою винахідливість і вміння швидко повідомити служби порятунку;

□   потренуєшся правильно складати повідомлення про небезпечну ситуацію і взаємодіяти з рятувальниками.

Аварійні служби

Отже, сталося щось таке, з чим ти не можеш упоратися. Десь спалахнуло, вибухнуло, хтось знепритомнів, потрапив у дорожньо- транспортну пригоду, загубився… У цьому випадку слід негайно повідомити рятувальників. Куди телефонувати?

Об'єднайтесь у 3 групи і за допомогою блок-схеми на наступній сторінці визначте, до якої служби слід звернутись у таких ситуаціях:

група 1: мал. 77, а;

група 2: мал. 77, б;

група 3: мал. 77, в.

Мал. 77

Як повідомити рятувальників

Ти вже знаєш, куди звертатися по допомогу. Але що казати? В критичній ситуації можна розгубитися, і дорогоцінний час спливатиме марно, поки добереш потрібні слова і повідомиш рятувальникам необхідну інформацію. Отже, запам’ятай головне правило: «Менше слів — більше інформації». Своє повідомлення побудуй за наведеним нижче планом:

1.  Що сталося?

2.  Хто постраждав?

3.  Адреса і найбільш зручний маршрут, щоб під’їхати.

4.  Прізвище того, хто телефонує.

Ось яким, наприклад, має бути стисле повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду: «Зіткнення тролейбуса і вантажного автомобіля на Квітковому бульварі поряд з магазином «Господарочка». Адреса: Квітковий бульвар, 36. Багато постраждалих. Під’їхати краще з боку Базарної площі, бо з протилежного — автомобільна пробка. Повідомив Пилипенко Валентин, продавець магазину».

Деякі подробиці можуть полегшити завдання рятувальникам і допомогти постраждалим. Так, якщо повідомити, що у людини погано з серцем або вона відчуває сильний біль у грудях, то до неї вишлють бригаду кардіологів із спеціальним обладнанням.

Склади і запиши в зошиті повідомлення про пожежу в багатоповерховому будинку.

Як зв’язатися з аварійною службою

«Звичайно, по телефону», — скажете. Добре, якщо він поруч. А якщо немає? Перевір свою винахідливість за допомогою крос-тесту.

1. У тебе вдома немає телефону, а в сусідів є. Якщо тобі треба викликати рятувальників, ти звернешся до сусідів (6) чи побіжиш телефонувати з телефону-автомата (8)?

2. Ти став свідком ДТП на шосе за межами населеного пункту. Щоб викликати «швидку допомогу» і міліцію, побіжиш до найближчого житла (7) чи зупиниш будь-який автомобіль і попросиш водія допомогти або викликати «швидку допомогу» (9)?

3. Поряд з місцем трагедії є телефон, над яким висить табличка: «Для службового користування». Щоб викликати рятувальників, ти скористаєшся ним (10) чи побіжиш шукати інший (12)?

4. Ти підбіг до телефону-автомата, щоб терміново викликати аварійну службу, але до нього стоїть черга. Ти станеш у чергу (11), попросиш зателефонувати без черги (13), попросиш того, хто телефонує, перервати розмову і дозволити тобі викликати рятувальників (15)?

5. Ти залишився вдома сам, а хтось невідомий дзвонить у двері і просить відчинити, щоб викликати «швидку допомогу». Ти негайно відчиниш двері (14), відмовишся відчиняти (16) чи запропонуєш викликати «швидку», не відчиняючи дверей (17)?

 


6.  Ти вчиниш цілком правильно. Якщо сталося нещастя, слід відкинути сором’язливість і телефонувати з найближчого апарата. І завжди пам’ятай, що для таких викликів не потрібна телефонна картка (2).

7.  Неправильно. Поки добіжиш, хтось може й померти (2).

8.  Через надмірну сором’язливість ти змарнуєш дорогоцінний час і можеш втратити шанс врятувати комусь життя (1).

9.  Це правильне рішення. Якщо є вибір і автомобілів на шосе багато, зупиняй швидкісні іномарки. Водії таких автомобілів часто мають при собі телефони мобільного зв’язку і можуть одразу викликати рятувальників. А якщо й не мають, вони швидше дістануться до найближчого населеного пункту і викличуть допомогу (3).

10. Правильно. У критичній ситуації слід скористатися найближчим телефоном. У деяких невеликих селах чи містечках взагалі дуже мало телефонів, наприклад, вони є тільки у сільській раді, магазині. Тому маєш бути впевнений, що для виклику аварійних служб можна скористатися будь-яким телефоном. Якщо тобі не дозволяють скористатися телефоном, наполягай, щоб хтось усе-таки зателефонував рятувальникам. Можеш нагадати про кримінальну відповідальність за ненадання допомоги (4).

11. Стоятимеш у черзі — втратиш дорогоцінний час. Відкинь будь-які вагання: якщо сталося нещастя, ти маєш право негайно зателефонувати до аварійної служби (4).

12. Цей напис не стосується таких термінових випадків, як виклик аварійних служб. Будь-хто дозволить тобі скористатися службовим телефоном (3).

13. Цього недостатньо. Той, хто тримає слухавку, може розмовляти ще кілька хвилин. Будь рішучішим (4).

14. Неправильно. Зловмисники часто просять відчинити, щоб скористатися телефоном, або кажуть, що вони з ЖЕКу, пошти, міліції. Якщо ти вдома сам, ніколи не відчиняй дверей незнайомим людям. Знайди інше рішення (5).

15. Правильно! Люди здебільшого з розумінням ставляться до такого прохання, але навіть якщо станеться інакше, не зважай — ти зобов’язаний вчинити саме так (5).

16. З одного боку, ти робиш розумно, коли не відчиняєш дверей незнайомцям, але зваж на те, що від тебе, можливо, залежить людське життя. Подумай, як ти можеш правильно вчинити в такій ситуації (5).

17. Молодець! Ти дістався кінця.

Поки рятувальники дістаються до місця трагедії, слід звільнити під’їзні шляхи до будинку, які часто використовуються як транспортні стоянки. Знайти власників автомобілів неважко. На багатьох автомобілях встановлено сигналізацію, і досить штовхнути таке авто, щоб вона спрацювала. Власник вийде і звільнить проїзд.

Коли рятувальники прибудуть на місце, дуже важливо, щоб їм не заважали і виконували їхні вказівки. Це — професіонали. Вони спеціально навчені, натреновані й мають досвід роботи в екстремальних ситуаціях. Вони краще знають, що, коли і як треба робити, але не мають часу на пояснення. Якщо інші люди потрапили в гіршу ситуацію, ніж ти, скажи про це рятувальникам, але не сперечайся, якщо вони рятуватимуть тебе — їм видніше. У невеликому селі спалахнула пожежа. У цьому населеному пункті є тільки два телефони. Найближчий — у приміщенні, на дверях якого висить табличка: «Стороннім вхід заборонено».

Чи можна скористатися цим телефоном, щоб викликати пожежників?

Що можна зробити, якщо охоронець на вході не пропускає тебе до телефону?

Деякі оператори мобільного зв'язку мають особливості набору номера для виклику рятувальних служб. Якщо маєш мобільний телефон, з'ясуй, як викликати з нього рятувальників.

Підсумки

Ніхто не застрахований від небезпечних ситуацій. Якщо не можеш сам впоратися з небезпекою, слід негайно звернутися до аварійних та рятувальних служб.

Рятувальні служби викликають з будь-якого найближчого телефону поза чергою і безкоштовно.

Повідомлення про екстремальну ситуацію мають бути стислими та інформативними.

Ніколи не жартуй з викликами рятувальних служб. Це карається великим штрафом. Та найголовніше — без допомоги можуть залишитися ті, хто її насправді потребує.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити