ОСНОВИ ЗДОРОВ'Я 6 КЛАС

РОЗДІЛ 1 ЗДОРОВ'Я ЛЮДИНИ


§ 5. Здоров’я і технічний прогрес


У цьому параграфі ти:

□   усвідомиш, як змінилося техногенне середовище людини впродовж останнього століття;

□   дослідиш позитивні та негативні наслідки технічного прогресу;

□  дізнаєшся про деякі екологічні проблеми довкілля.

Уяви куточок природи — прекрасне місце, де тобі доводилося бувати раніше чи бачити по телевізору або читати про нього в книжці. Спробуй визначити, що робить це місце особливим. Опиши, який воно має вигляд, його звуки і запахи. А також почуття, що виникають, коли ти потрапляєш туди або уявляєш його.

1. Об'єднайтесь у групи по 5 —6 осіб і коротко опишіть одне одному те, що ви уявили.

2. Поміркуйте, що може зіпсувати красу і спокій цих прекрасних куточків природи (стихійне лихо, забруднення побутовим сміттям, вирубування лісу…).

3. Розподіліть ці фактори на ті, що піддаються контролю з боку людей, і ті, що не залежать від них.

Мал. 8

Технічний прогрес і здоров'я людини

На відміну від решти живих істот, людей не цілком задовольняє те, що може дати природа. В усі часи вони намагалися зробити своє життя зручнішим, комфортнішим, створюючи своє техногенне середовище. Але майже всі досягнення людства мають свій зворотний бік. Це легко довести.

1. Об'єднайтесь у групи і назвіть переваги досягнень технічного прогресу:

група 1: транспорту;

група 2: житла;

група 3: засобів зв'язку;

група 4: побутових приладів.

2. У тих самих групах визначте небезпеки, пов'язані з цими досягненнями (мал. 9).

3. Назвіть досягнення технічного прогресу, що допомагають рятувати життя і здоров'я людей.

4. Пригадайте переваги і недоліки комп'ютера, Інтернету.

5. З'ясуйте «плюси» і «мінуси» для людини і довкілля побутової техніки (наприклад, холодильника).

Розвиток технологій

У давнину технології розвивалися надзвичайно повільно. Наприклад, з часів винайдення колеса люди багато віків користувалися возами.

У наші дні технічний прогрес стрімко набирає темп. Не минуло й століття з часу створення перших самохідних екіпажів (автомобілів), як людина вийшла в космос і побувала на Місяці.

1*. Виконай дослідження про розвиток технологій у XX столітті. Для цього:

а) розпитай знайомих дідуся чи бабусю про техніку (автомобілі, побутові прилади, засоби зв'язку) в часи їхнього дитинства;

б) порівняй сучасні технології з тими, про які тобі розповіли, і напиши про це чи намалюй.Мал. 9 Небезпеки техногенного середовища

 

Екологічні проблеми довкілля

Ти, напевно, часто чуєш слова «екологія», «екологічна ситуація», «екологічні проблеми». Які асоціації виникають у зв'язку з ними?

Екологія спершу була галуззю біології, що вивчає взаємозв'язок живих організмів і природного середовища. У наш час цим терміном позначають науку про взаємовплив людини і довкілля та про засади раціонального природокористування.

Вплив людини на природне середовище стає дедалі відчутнішим. Його вже можна порівняти з іншими глобальними природними силами. Наприклад, людство щороку видобуває з надр землі 5 км3 породи. Це лише втричі менше від того, що виносять в океан усі річки планети. Дуже небезпечним є вплив людини на атмосферу.

Чи знаєш ти, що…

Одне з найкрасивіших міст Америки — Лос-Анджелес — розташоване в низині, оточеній з трьох боків горами. Тут переважно буває тепла, сонячна і безвітряна погода. Десятки тисяч автомобілів щодня викидають у повітря понад тисячу тонн токсичних речовин.

У місті часто утворюється смог, що роз’їдає очі. Цей туман жовто-сірого кольору так і назвали — лос-анджелеський смог.

Влітку 1954 року, коли отруйний туман висів над містом понад три тижні, від нього загинуло більш як 300 людей. А захворіли тисячі.

Учені вважають, що безконтрольні викиди в атмосферу продуктів згоряння, що здійснювалися протягом останнього століття, спричинили потепління на всій планеті. Це може призвести до перетворення степів на пустелю, танення криги на полюсах, підвищення рівня океану, затоплення низин та багатьох інших непередбачуваних наслідків.

 Радимо переглянути кінострічку «Післязавтра» (режисер Роланд Еммеріх, кіностудія 20th Century Fox, 2004 p., США). У ній зображено один із можливих сценаріїв катастрофи, яку здатний спричинити парниковий ефект.

Прочитайте наведене на мал. 10 повідомлення. Обговоріть, що ви можете зробити для захисту природи у вашому населеному пункті.

Як прибирають після курортного сезону


Забруднені території у курортній зоні поблизу м. Севастополя очищують із застосуванням спеціальної техніки.

До роботи на важкодoступних для комунальників ділянках залучають ентузіастів і волонтерів з числа школярів, студентів, туристів.

Так, туристичні загони прибрали узбережжя у районі мису Ая. Бухту Омега очистили учні школи № 32 і гімназії № 2 м. Севастополя. Балаклавські школярі постійно доглядають береги прилеглої бухти.

Зібране сміття відправляють на переробку чи захоронення. Переробляють вироби з чорних і кольорових металів, ганчір'я, папір.

У багатьох районах міста встановлено спеціальні контейнери для збору пластикових пляшок і упаковок. Адже пластик є цінною сировиною, з якої виготовляють побутові предмети та ізоляційні матеріали.

Г. С. Бережняк

Мал. 10.

Підсумки

Технічний прогрес робить життя людини комфортнішим, сприяє збільшенню його тривалості та якості.

Він звільняє людину від важкої та одноманітної фізичної праці, дає змогу розвиватися інтелектуально і духовно, сприяє підтриманню високого рівня благополуччя.

Проте технічний прогрес породжує нові небезпеки як для окремої людини, так і для людства загалом. Вплив людини на атмосферу Землі може мати непередбачувані наслідки.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити