ОСНОВИ ЗДОРОВ'Я 6 КЛАС

РОЗДІЛ 2 ФІЗИЧНА СКЛАДОВА ЗДОРОВ’Я


§ 6. Продукти харчування і здоров’я


У цьому параграфі ти:

□ пригадаєш, чому люди мають потребу у харчуванні;

□ дізнаєшся про основні поживні речовини;

□ дослідиш, які харчові продукти є корисними для здоров'я;

□ ознайомишся з особливостями харчування підлітків.

Харчування і здоров'я

До потреб, які людина мусить задовольняти передусім, належить потреба у воді та їжі. Те, що ми їмо, впливає на наше фізичне, емоційне, інтелектуальне і навіть соціальне благополуччя.

1. Наведіть причини, для чого люди їдять (щоб втамувати голод, нормально розвиватися, отримати задоволення, заряд енергії, підтримати компанію, поспілкуватися, зігрітися, вилікуватися…).

2. Об'єднайтесь у 3 групи. Назвіть свої фізичні відчуття, емоції, здатність до навчання та іншої праці, коли ви:

група 1: страшенно голодні;

група 2: з'їли надто багато;

група 3: смачно і в міру попоїли.

Від правильного харчування залежить стан здоров'я окремої людини і цілих народів. Ще й нині у деяких африканських країнах люди помирають від голоду.

І навпаки, жителі економічно розвинених країн дедалі більше потерпають від так званих «хвороб цивілізації», пов'язаних із переїданням і неправильним харчуванням.

Вода і поживні речовини

Організм людини на 75% складається з води і постійно її виводить. Для поновлення запасів води треба щодня випивати 6 — 8 склянок рідини. Без води людина не може прожити і кількох днів. Щоб жити, рухатися, рости і розвиватися, люди потребують і поживних речовин — вуглеводів, білків, жирів, вітамінів і мінеральних речовин.

Чи знаєш ти, що…

Вуглеводи найкраще забезпечують організм енергією.

Білки (протеїни) є будівельним матеріалом для клітин.

Жири утворюють в організмі запаси, що використовуються під час нетривалого голоду.

Вітаміни і мінеральні речовини важливі для нормальної роботи організму.

1. Об'єднайтесь у 5 груп (вуглеводи, білки, жири, вітаміни і                 мінеральні речовини). Попрацюйте з таблицями 2 і 3 за таким планом:

• У яких продуктах містяться ці поживні речовини?

• Яке значення вони мають для організму?

2. Намалюйте плакати про поживні речовини і презентуйте їх класові.

Поживність і калорійність продуктів харчування

Важливі характеристики продуктів — їх харчова та енергетична цінність. Харчова цінність (поживність) — співвідношення білків, жирів, вуглеводів, вітамінів та мінеральних речовин, що містяться у 100 г продукту. Людям необхідне збалансоване харчування, яке забезпечує організм усіма поживними речовинами.

Енергетична цінність (калорійність) — характеристика, що вказує на енергетичні властивості продукту. Вона вимірюється в калоріях (кал) або кілокалоріях (ккал). Деякі продукти, наприклад цукор, мають високу калорійність і низьку поживну цінність. Інші, навпаки, є низькокалорійними, але такими, що мають високу харчову цінність. Це, наприклад, свіжі овочі, фрукти, морепродукти.


Таблиця 2

Таблиця 3

Якщо людина споживає недостатньо калорій, вона починає втрачати вагу.

І  навпаки, надмірна калорійність харчового раціону сприяє збільшенню маси тіла. Тому важливо споживати стільки калорій, скільки витрачаєш.

Особливості харчування підлітків

У підлітковому віці ти можеш мати особливий апетит. Іноді батьки жартома кажуть: «Наша дитина скоро і нас з’їсть». І це не дивно, адже за рік ти можеш вирости на 8—10 см, і твій організм потребує щоразу більше їжі. Тому від калорійності, а головне — від поживності харчування найбільше залежать твоє самопочуття і зовнішній вигляд.

Наприклад, захоплення гамбургерами, чіпсами, колою або солодкими напоями може спричинити зайву вагу, прищі, лупу й багато інших проблем. Не думай, що це дрібниці. У деяких країнах саме через масове захоплення такою їжею і напоями ожиріння підлітків стало національною проблемою, що загрожує здоров’ю майбутніх поколінь. Так, у Нью-Йорку (США) з 2003 року ці продукти вилучили з меню всіх шкільних їдалень.

Особливості харчування залежать і від способу життя. Ті, хто у вільний час читає, займається музикою або малюванням, витрачають менше енергії і потребують менше їжі, ніж ті, хто полюбляє активний відпочинок — спорт, танці або рухливі ігри. Займаючись спортом, слід пам’ятати, що треба випивати більшу кількість води.

Підсумки

Потреби в їжі та воді належать до базових людських потреб. Харчування впливає на фізичне, психологічне і соціальне благополуччя людини.

Щоб рости, розвиватися, добре вчитись і почуватися здоровим, ти потребуєш продуктів, які забезпечують організм вуглеводами, білками, жирами, вітамінами і мінеральними речовинами.

Спортивні тренування та інші фізичні навантаження вимагають підвищення калорійності харчового раціону та вживання більшої кількості води.

Калорійність

1 г жирів — 9 ккал 1 г білків — 4 ккал 1 г вуглеводів — 4 ккал


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити