ОСНОВИ ЗДОРОВ'Я 6 КЛАС

РОЗДІЛ 2 ФІЗИЧНА СКЛАДОВА ЗДОРОВ’Я


§ 7. Харчовий раціон


У цьому параграфі ти:

□   дізнаєшся, що впливає на формування харчових звичок;

□   ознайомишся з принципами раціонального харчування;

□   визначатимеш калорійність свого раціону;

□   потренуєшся правильно обирати страви, коли обідаєш не вдома.

Харчові звички

Люди різняться харчовими звичками і смаковими уподобаннями. Одним подобається домашня їжа, інші поспішають поїсти в кафе. Одні надають перевагу здоровому харчуванню, інші залюбки вживають усе, що гучно розрекламовано і має яскраву упаковку.

1. Назвіть по черзі одну страву, яка вам подобається, і одну — яка не подобається. Як ви вважаєте, чи завжди те, що подобається, є корисним для здоров'я?

2. Звичка до певної їжі формується з дитинства. За допомогою мал. 11 назвіть чинники, які найбільше вплинули на формування ваших харчових звичок.

Мал. 11 Чинники,що впливають на формування харчових звичок


Той, хто дбає про своє здоров'я, має дотримуватися трьох принципів раціонального харчування: помірність, різноманітність і збалансованість.

Помірність вимагає, щоб калорійність раціону не перевищувала енергетичних затрат організму. Різноманітність передбачає споживання продуктів усіх основних груп (хліб і крупи; овочі і фрукти; м'ясо-молочні вироби, ласощі).

Збалансованість означає правильне співвідношення цих груп продуктів.

Щоб визначити, скільки і чого тобі треба їсти щодня, можна скористатися так званою харчовою пірамідою (мал. 12). Вона показує, скільки порцій різних продуктів має бути у денному раціоні підлітка. Так, продуктів з найширшої частини піраміди треба споживати більше, а з вужчих її частин — менше. Порції продуктів наведено у таблиці 3 на наступній сторінці.

Мал. 12. Денна норма споживання продуктів відповідно до харчової піраміди

 

Таблиця 4

Як правильно обідати, коли ти не вдома

Якщо таке трапляється не частіш як один раз на тиждень, це не зашкодить твоєму здоров’ю за умови, що ти вживаєш свіжі продукти. Та коли це відбувається регулярно, важливо навчитися правильно добирати страви.

За допомогою блок-схеми склади поради для тих, хто часто обідає не вдома.

У твоєму віці лише на підтримання дихання та інших функцій організму необхідно на добу дівчаткам не менш як 1310 ккал, хлопчикам — не менш як 1440 ккал. Помірна активність додає потребу приблизно у 1000 ккал.

Інтенсивні заняття спортом можуть збільшити її у 1,5 — 2 рази. Так, підліток-баскетболіст у звичайний день витрачає приблизно 2500 ккал, а в день тренування — до 4000 ккал. Витрачену енергію можна швидко поновити за рахунок їжі.

1. Допомогою харчової піраміди і таблиці 4 склади свій раціон для днів, коли ти не займаєшся спортом.

2. За допомогою таблиці 5 додай до цього раціону страви достатньої калорійності для днів, коли ти займаєшся спортом чи фізичною працею.

Таблиця 5

Підсумки

Харчових звичок набувають у дитинстві. Тому важливо вчитись правильно харчуватися.

Принципи раціонального харчування — помірність, різноманітність і збалансованість.

Харчова піраміда допомагає визначити, скільки і чого треба споживати щодня.

Калорійність харчового раціону має відповідати енергетичним витратам твого організму.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити