ОСНОВИ ЗДОРОВ'Я 6 КЛАС

РОЗДІЛ 2 ФІЗИЧНА СКЛАДОВА ЗДОРОВ’Я


§ 8. Проблеми неправильного харчування


У цьому параграфі ти:

□  дізнаєшся правду про дієти;

□  ознайомишся з проблемою йододефіциту;

□   вчитимешся вибирати харчові продукти і діяти при загрозі харчового отруєння.

1. Назвіть приклади неправильного харчування (їсти надто багато, захоплюватися гамбургерами, тістечками, вживати зіпсовані продукти…).

2. Поміркуйте, до яких проблем може призвести неправильне харчування (зайва вага, харчове отруєння…).

Правда про дієти

Бажаючи схуднути чи набрати вагу, деякі підлітки самі призначають собі дієти за порадами друзів чи модних журналів. Ці поради можуть бути небезпечними, адже нерідко вони рекомендують вилучити з раціону цілі групи продуктів, наприклад хліб.

Коли твоя вага більша чи менша за норму, можливо, лікар порекомендує тобі спеціальну дієту і порадить зайнятися спортом. Якщо ти занадто худий, фізичні вправи додадуть тобі апетиту і збільшать масу тіла за рахунок м’язів. Якщо у тебе зайва вага — спорт допоможе тобі схуднути (мал. 14).

Мал. 14

Проблема йододефіциту

Йод — це мікроелемент, необхідний для нормального фізичного і        психічного розвитку та працездатності людини. Дефіцит йоду в організмі може призвести до багатьох розладів: виникнення зобу (захворювання щитовидної залози), порушення обміну речовин, втрати слуху, затримки фізичного і розумового розвитку.

У менш важких випадках йододефіцит спричиняє апатію, зниження розумової активності, пам'яті, здатності до концентрації. Тому йододефіцит є державною проблемою, розв'язання якої допоможе зберегти інтелект нації.

В Україні спостерігається природний дефіцит йоду. Щоб запобігти проблемам, пов'язаним із йододефіцитом, треба вживати більше морепродуктів — риби, морської капусти, креветок, мідій, кальмарів.

Але найкращий вибір — це йодована сіль. При цьому не треба збільшувати кількість солі, яку ти споживаєш. Необхідно дотримуватися лише кількох простих правил.

Як купувати? Йодована сіль має обмежений термін придатності — не більш як 6 місяців. Тому купуй сіль у невеликих упаковках, щоб використати її до закінчення цього терміну. Перевір цілість і сухість упаковки.

Як зберігати? Йодовану сіль треба зберігати щільно   закритою, в сухому і темному місці. Порушення умов зберігання призведе до випаровування сполук йоду.

Як споживати? При високих температурах йод швидко вивітрюється. Тому додавай йодовану сіль у страви перед тим, як подати їх до столу.

Що може призвести до харчового отруєння

Якість продуктів у кожній державі контролюють спеціальні служби. В магазинах, на ринках та на спеціально обладнаних торговельних майданчиках усі продукти мають сертифікати, що засвідчують якість. А от купуючи їх на вулиці, ми дуже ризикуємо. За яких умов продукти можуть спричинити харчові отруєння?

Продукти, які містять йод:

 морська риба;

 морська капуста;

 креветки;

 кальмари;

 мідії;

 інші

морепродукти.

Йодована сіль — найкращий вибір.

Найчастіше таке трапляється, коли вживають: продукти, термін реалізації яких минув; продукти, які неправильно зберігали чи обробляли; продукти, куплені на стихійних ринках;

продукти з пошкодженою упаковкою, уражені гниллю чи пліснявою;

отруйні гриби, ягоди;

консерви зі здутими кришками чи помутнілим вмістом;

алкогольні напої.

Найтяжчі харчові отруєння спричиняють отруйні гриби. Смертельно небезпечними також можуть бути старі гриби і гриби, що змінили свої властивості й стали отруйними. Останніх через забруднення довкілля з'являється дедалі більше в наших лісах. Навіть найкращі гриби не є незамінним продуктом харчування. Тому лікарі застерігають: «Гриби — це не їжа для дітей!»

А чи знаєш ти, що можна захворіти від вживання високоякісних продуктів, якщо їх неправильно обробляти або зберігати? Причиною таких захворювань є хвороботворні мікроорганізми. Запам’ятай чотири дії, що допоможуть тобі уникнути мікробного забруднення продуктів: мити, розділяти, охолоджувати і нагрівати (мал. 15).

Мал. 15 Правила обробки і зберігання харчових продуктів

Про що розповідає упаковка

Шестикласник Максим знайшов на підвіконні в туалеті яскравий пакетик і узяв його собі. На перерві хлопчик пригостив однокласників кульками, що були в пакетику, і пригостився сам. Кілька дітей встигли проковтнути їх, перш ніж зрозуміли, що то не солодощі. Це був засіб для очищення каналізації — «Кріт». Ті, хто пригостився, отримали опіки стравоходу і шлунка.

Напевно, і тобі не раз доводилося бачити продукти в упаковках: цукерки, печиво, морозиво. То що ж треба зробити, перш ніж купити цей продукт чи пригоститися ним? Треба уважно розглянути упаковку і знайти на ній усі необхідні відомості (мал. 16).

Відсутність будь-якої обов'язкової інформації може свідчити про те, що цей продукт підробний або неякісний. Вживати його небезпечно, оскільки це може призвести до харчового отруєння.

Мал. 16 Обов’язкові відомості, які зазначають на упаковці харчових продуктів

 

Нудота, блювання, біль у животі, пронос, раптова слабкість, запаморочення, підвищення температури тіла, що з’являються через 1 — 4 години після вживання неякісного харчового продукту, можуть бути ознаками харчового отруєння.

За допомогою крос-тесту навчись правильно надавати першу допомогу при харчовому отруєнні.

1. Якщо після їди комусь стало погано, ти викличеш «швидку допомогу» (4) чи сподіватимешся, що само минеться (5)?

2.     До прибуття «швидкої допомоги» спробуєш промити постраждалому шлунок (6) або чекатимеш, поки приїдуть лікарі (7)?

3. Ти попередиш про харчове отруєння всіх, хто вживав ті самі продукти (8), чи вважаєш, що цього не треба робити (9)?

4.  Правильно. Серед харчових отруєнь трапляються такі, що загрожують життю людини. Вони важко піддаються лікуванню. Тому допомогти таким хворим можна лише в лікарні (2).

5. Отруєння харчовим продуктом, особливо грибами, може бути смертельно небезпечним. Тому зволікання неприпустиме (1).

6. Треба дати хворому випити 5 — 6 склянок кип’яченої води або блідо-рожевого розчину марганцівки і викликати блювання. Підсолена вода, несолодкий чай після промивання шлунка запобігають зневодненню організму (3).

7. Якщо нічого не робити, отрута всмоктуватиметься у кров, і стан хворого погіршиться (2).

8. Ознаки харчового отруєння у деяких людей можуть виявитися згодом. Тому вжити профілактичних заходів слід усім, хто куштував сумнівну страву (10).

9. Залежно від особливостей організму та властивостей їжі отрута може всмоктуватись у кров повільно, а ознаки отруєння виявлятимуться згодом. Тому профілактичних заходів мають вжити всі, хто куштував страву, що спричинила отруєння (3).

10. Молодець, ти дістався кінця. Якщо зійшов з правильного маршруту, пограй у крос-тест ще раз.

1. Чому за підозри на харчове отруєння треба викликати лікаря або «швидку допомогу»?

2. Чому у випадку харчового отруєння треба попередити всіх, хто вживав той самий продукт?


Доповни речення і запам’ятай правила раціонального харчування:

Основу харчування мають становити… .

Кілька разів на день намагайся їсти… . Частину з них споживай сирими.

Не забувай про … продукти, які забезпечують організм білками.

Не захоплюйся продуктами, що містять надмір солі, цукру та жиру, наприклад… .

Не вживай алкогольних… .

Підсумки

Якщо ти маєш проблеми з вагою, звернися до лікаря. Він обстежить тебе, призначить спеціальну дієту і фізичні вправи.

Для запобігання проблемам йододефіциту навчись правильно купувати, зберігати і споживати йодовану сіль.

Гриби можуть спричинити найтяжчі харчові отруєння.

За перших ознак харчового отруєння треба звернутися до лікаря або викликати «швидку допомогу».

Якщо є підозра, що отруєння спричинили гриби, — кожна хвилина дорога. До прибуття лікарів бажано промити хворому шлунок, а потім дати води або несолодкого чаю.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити