ОСНОВИ ЗДОРОВ'Я 6 КЛАС - Т.Є. Бойченко

РОЗДІЛ 1. ЗДОРОВ'Я ЛЮДИНИ

 

§ 2. ДОСЛІДЖУЄМО РИЗИКИ І НЕБЕЗПЕКИ


У цьому параграфі ти:

·       дізнаєшся, що таке ризик;

·       проаналізуєш його види;

·       навчишся розпізнавати виправданий і невиправданий ризики;

·       потренуєшся визначати рівень ризику в щоденному житті;

·       повториш алгоритм дій в екстремальних ситуаціях.

Щоденні ризики і небезпеки

Щоденне життя сучасної людини переважно безпечне і комфортне. Ми живемо в будинках, які захищають від негоди, маємо комунальні зручності, користуємося побутовими приладами. Вони допомагають прибирати, прати, готувати їжу і вивільняють час для навчання, творчості, спілкування з друзями. Однак і сьогодні ризики та небезпеки є частиною нашого життя.

Проаналізуй один день зі свого життя (наприклад, учорашній). Для цього:

1. Розпиши, що ти робив удома, дорогою до школи, у школі, після уроків, надворі (наприклад, мив посуд, сушив феном волосся, дивився телевізор, переходив дорогу, підігрівав обід…).

2. Постав позначку навпроти дій, які можуть бути небезпечними, і запиши кожну з них на окремій картці.

У багатьох випадках про небезпеку нам сигналізують емоції: занепокоєння, тривога, страх, паніка. Однак, щоб уникати небезпек, запобігати їм, а також правильно діяти у разі їх виникнення, недостатньо покладатися лише на відчуття. Треба вчитися свідомо оцінювати наслідки розвитку ситуації або своєї поведінки.

Поняття ризику

Загрозу життю і здоров’ю людей називають ризиком. Оскільки наше здоров’я — це фізичне, психологічне і соціальне благополуччя, розрізняють три види ризику: фізичний, психологічний і соціальний. У табл. 1 наведено приклади ситуацій кожного виду ризику.

Таблиця 1

Більшість небезпечних ситуацій охоплюють декілька видів ризику. Наприклад, якщо у компанії тобі пропонують сигарети, то існують ризики:

• фізичний: погодишся — ризикуєш набути залежності й зашкодити своєму здоров’ю;

•   психологічний: погодишся — можеш відчувати провину і страх викриття;

•   соціальний: погодишся — про це можуть дізнатися твої батьки; відмовишся — ймовірно, втратиш приятелів.

Виправдані і невиправдані ризики

Іноді ризик є благородним, тобто виправданим. Наприклад, відмовитися від небезпечної пропозиції; виступити перед усією школою; захистити того, з кого насміхаються однокласники; першим підійти, щоб познайомитися. Такі ситуації потребують сміливості. Та саме у них ти набуваєш упевненості й розвиваєшся як особистість.

1. Наведіть приклади виправданого ризику (взяти участь у змаганнях, захистити слабшого, рятувати чиєсь життя, загасити невелику пожежу…).

2. Наведіть приклади невиправданого ризику (залишати без нагляду малих дітей, запливати на глибину, гратися з вибухонебезпечними речовинами, ходити по тонкій кризі, перебігати дорогу перед автомобілями…).

Деякі люди схильні до нерозумних ризиків: курять, вживають алкоголь, наркотики, агресивно поводяться або вчиняють протиправні дії. Таку поведінку називають невиправдано ризикованою або ризикованою.

Зазвичай одні види ризикованої поведінки тягнуть за собою інші. Тому кажуть, що тютюнопаління, вживання алкоголю, наркотиків, насилля та інші безвідповідальні вчинки ходять поруч. Більшість кримінальних злочинів, ДТП, утоплень, нещасних випадків у побуті і на виробництві пов’язані з уживанням алкоголю і наркотиків.

Оцінка рівня ризику

Майже всі життєві ситуації пов’язані з ризиком. Як визначити, що ситуація є надто ризикованою?

Уяви, що людина йде тротуаром, і на голову їй може впасти цеглина. Ніхто на сто відсотків не застрахований від цього, але ймовірність такої ситуації дуже мала. Хоча на будмайданчику ризик її виникнення набагато більший.

Говорячи про рівень ризику, мають на увазі й важкість наслідків. Наприклад, під час ожеледиці зростає ймовірність падіння і дорожньо-транспортних пригод. Однак ризик серйозної травми внаслідок падіння менший, ніж під час аварії, в якій може постраждати багато людей та автомобілів. Саме тому в ожеледицю водіям рекомендують залишати свій транспорт на стоянках і ходити пішки.

1. Об’єднайтесь у групи по 5 - 6   осіб.

2. У ситуаціях, які ви записали на картках, викопуючи завдання на с. 11, оцініть рівень ризику за десятибальною шкалою (0 балів — ризику немає або він такий незначний, що на нього не варто зважати; 10 балів — ризик дуже високий).

3. У яких ситуаціях треба звернутися по допомогу до дорослих?

Екстремальні і надзвичайні ситуації

Високим рівнем ризику характеризуються екстремальні та надзвичайні ситуації.

Екстремальні — ситуації, в яких небезпека загрожує окремій людині або групі людей (ДТП, пожежа, заблукати у лісі).

Надзвичайні — ситуації, що загрожують великій кількості людей (під час стихійного лиха, техногенної катастрофи або війни).

Такі ситуації можуть виникнути будь-де, в будь-який час. Неподалік населеного пункту може зазнати аварії потяг з цистернами, а це матиме наслідком витікання токсичних речовин. Людина може заблукати в лісі, відстати від групи в поході, стати жертвою нападу, потрапити в аварію у незнайомій місцевості. Вона може опинитись у зоні стихійного лиха (хуртовини, урагану, землетрусу), несподівано захворіти чи бути травмована далеко від житла.

Екстремальні і надзвичайні ситуації потребують негайних дій.

1.   Страх — почуття, що першої ж миті охоплює людину в екстремальній ситуації. Головне перебороти страх, не дати йому паралізувати волю і перерости в паніку. Пригадайте прийоми, які допомагають подолати страх:

•   зробіть кілька глибоких вдихів і видихів так, наче п’єте повітря крізь соломинку. Уявіть, як воно проходить через ваші легені, зосередьтеся на звуках;

• полічіть до десяти, а якщо є час — до ста;

• пригадайте і вимовте уголос кілька номерів телефонів, вірш, заспівайте пісню.

2. Наведіть приклади екстремальних ситуацій, що можуть виникнути у вашому житті.

3. Потренуйтеся діяти в таких ситуаціях за допомогою блок-схеми на мал. 2.

Мал. 2

Підсумки

Ризики є частиною нашого життя. Іноді треба і навіть корисно ризикувати. Це допомагає людині розвиватись як особистості.

Важливо уникати невиправданих ризиків: тютюнопаління, вживання алкоголю, порушення правил поведінки на дорогах тощо.

Уважно аналізуючи життєві ситуації, ти навчишся оцінювати рівень ризику і за необхідності знижувати його.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити