Історія України 11 клас

Тема 1. УКРАЇНА В РОКИ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ (1939-1945). ВЕЛИКА ВІТЧИЗНЯНА ВІЙНА (1941-1945)


§ 6. ЗАВЕРШАЛЬНИЙ ПЕРІОД ВІЙНИ


1. Вигнання окупантів з України.


Після короткого перепочинку на українській ділянці радянсько-німецького театру бойових дій 1-й Український фронт перейшов у наступ, умови для якого були сприятливими. 23 червня 1944 р. в Білорусії силами 4-го та 3-го Білоруських фронтів розпочалася наступальна операція «Багратіон». Тому німецьке командування перекинуло з України в Білорусію 6 дивізій, уключаючи й танкові. Це полегшило 1-му Українському фронту виконати бойові завдання щодо розгрому групи армій вермахту «Північна Україна».

13 липня 1944 р. розпочався наступ на Рава-Руському напрямі, а наступного дня — на Львівському. Це давало можливість роз’єднати вороже угруповання і знищити його окремими частинами. Радянські війська оточили під Бродами 8 дивізій противника. У ході ліквідації цього угруповання було знищено 38 тис. солдатів і офіцерів противника та 17 тис. узято в полон. Серед розгромлених була й українська дивізія «Галичина». У ході боїв з 11 тис. її бійців живими залишилося 3 тис. чоловік.

27 липня радянські війська визволили м. Львів і м. Станіслав. Ураховуючи особливості ведення бойових дій у гірській місцевості, радянське командування вирішило відновити 4-й Український фронт. Він був сформований з армій 1-го Українського фронту, які наближалися до Карпат.

6 серпня 1944 р. 4-й Український фронт (командувач генерал-полковник І. Петров) звільнив м. Дрогобич і підійшов до кордонів довоєнної Чехословаччини. 8 вересня 1944 р. розпочалася Східнокарпатська операція, у ході якої були визволені українські території, які залишилися в руках гітлерівців.

Битву за Карпати нацисти вели з відчайдушною впертістю. Вони усвідомлювали, що це один з останніх природних рубежів, що прикривав територію Третього рейху з півдня. Шлях радянським військам перекрили 19 дивізій. Трохи пізніше німецьке командування перекинулоРадянські війська на Львівщині. 1944р.


сюди ще 15 дивізій. Використовуючи гірський рельєф, займаючи вищі позиції, гітлерівці чинили успішний опір. Запеклі бої тривали понад півтора місяці й були завершені 28 жовтня 1944 р. вигнанням ворога з території Закарпаття.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити