Історія України 11 клас

Тема 1. УКРАЇНА В РОКИ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ (1939-1945). ВЕЛИКА ВІТЧИЗНЯНА ВІЙНА (1941-1945)


§ 6. ЗАВЕРШАЛЬНИЙ ПЕРІОД ВІЙНИ


4. Героїзм українського народу.


Перемога над нацизмом, який поставив собі на службу економічний потенціал більшості країн континентальної Європи, потребувала надзвичайного напруження всіх сил народів СРСР. Україна перебувала в епіцентрі гігантської битви, що мала визначити напрям розвитку людства. 1225 днів війни від її першого дня до 28 жовтня 1944 р. ознаменовані подвигами відомих, а ще частіше, невідомих героїв на фронті, у тилу, на окупованій ворогом території.

Протягом 1941-1944 pp. на території України зосереджувалося від 56 до 76 % загальної кількості дивізій вермахту. Тут було проведено майже половину стратегічних операцій Червоної армії. У боях проти нацистської Німеччини та мілітаристської Японії воювало понад 7 млн українців. Кожний другий із них загинув у боях, половина учасників бойових дій повернулася додому інвалідами.

Історичний факт

У Другій світовій війні брали участь представники української діаспори. 35-50 тис. військовослужбовців українського походження перебували в канадській армії. Майже 40 тис. етнічних українців воювали в армії CШA. 5 тис. українських добровольців билися з ворогом у лавах французького іноземного легіону. У лавах французького руху Опору воювали батальйони імені Богуна, імені Шевченка, батальйон поручника Круковського.


В. Костецький. Повернення. Травень 1945 1947pp.Іван Кожедуб

 

Бойові подвиги українців відзначені найвищими нагородами: 2072 були вшановані званням Героя Радянського Союзу, 32 з них — двічі, а льотчик-винищувач сумчанин Іван Кожедуб — тричі (62 повітряні перемоги)..Багато українців стали кавалерами й повними кавалерами ордена Слави та ордена Богдана Хмельницького — відзнак за найвищу солдатську звитягу. Із 7 млн орденів і медалей, якими були нагороджені солдати і офіцери радянської армії, 2,5 млн вручені мешканцям України.

Подвиг Олександра Матросова повторив 31 військовослужбовець з України. У складі екіпажу капітана Миколи Гастелло, який спрямував охоплений полум’ям літак на скупчення ворожої техніки, були українці Анатолій Бурденюк і Григорій Скоробагатий. Серед тих, хто здійснив повітряний таран, — 55 льотчиків-українців. Серед них і уродженка Житомирської області лейтенант Катерина Зеленко — єдина жінка, яка здійснила повітряний таран у небі Сумщини.

Найрезультативнішим танкістом став кубанський учитель Дмитро Лавриненко. На його рахунку 52 німецьких танки.

З усієї кількості фронтів (15), які діяли в період німецько-радянської війни, більше половини очолювали маршали й генерали за походженням з України.

Багато українців отримали високі бойові нагороди від польського, чехословацького, румунського, угорського, італійського, французького та інших урядів за боротьбу проти нацизму. Серед них: генерал Павло Шандарук нагороджений в 1965 р. найпочеснішим польським воєнним орденом «Virtuti Militari», червоноармієць з Вінниччини Василь Порик визнаний національним героєм Франції й нагороджений орденом Почесного легіону.

На відзнаку мужності та героїзму українського народу, який захищав рідну землю від поневолення, почесне звання «Місто-герой» присвоєно Києву, Одесі, Севастополю та Керчі.

Перемогу над ворогом завойовували й працівники тилу, які, самовіддано працюючи, забезпечували фронт усім необхідним.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити