Історія України 11 клас

Тема 3. ПОЛІТИЧНОЇ ТА ЕКОНОМІЧНОЇ ЛІБЕРАЛІЗАЦІЇ СУСПІЛЬСТВА (середина 1950-х — середина 1960-х років)

§ 12. СПРОБА ЕКОНОМІЧНИХ І СОЦІАЛЬНИХ РЕФОРМ


2. Розвиток промисловості.


Незважаючи на те, що в роки післявоєнної відбудови Україна втратила позиції одноосібного індустріального лідера в СРСР, вона й надалі вважалася пріоритетним регіоном для капітального будівництва, а темпи розвитку її промисловості перевищували середні по СРСР.

У середині 1950-х років Україна стала одним із найрозвиненіших районів машинобудування СРСР. У середині 1960-х років питома вага машинобудування у загальному обсязі промислового виробництва СРСР зросла до 25 %.

У цей час у республіці почала діяти нова галузь промисловості — легкове автомобілебудування (Запоріжжя). Розпочався випуск найбільших у світі суховантажних кораблів, риболовецьких траулерів у м. Миколаєві. Значних успіхів досягло авіабудування. З 1960 р. розпочався випуск повітряного лайнера ТУ-124, який використовувався на внутрішніх і міжнародних авіалініях. Київський авіазавод випускав турбогвинтовий літак АН-24, який став найчастіше використовуватися для пасажирських перевезень у СРСР.

У 1955-1965 рр. нарощувався випуск промислової продукції: виробництво металорізальних верстатів збільшилося в 1,7 раза, тракторів — у 2, магістральних тепловозів — в 11, а екскаваторів — у 17 разів. З’явилися нові типи машин і устаткування, прилади, апаратура та засоби автоматизації. За 1959-1965 рр. у республіці розпочалося серійне виробництво 5,2 тис. нових зразків машин, приладів та обладнання. Однак упровадження нових розробок у виробництво за світовими вимогами відбувалося настільки повільно, що вони швидко ставали морально застарілими.

За 7 років загальний обсяг промислової продукції України у цілому зріс на 84 %. При цьому якість виробів була низькою, а матеріаломісткість надто високою.

Традиційно високими залишалися показники металургійної галузі. Цьому сприяли наявність місцевої сировини та значні державні капіталовкладення протягом усього післявоєнного періоду. Україна в 1957 р. посідала перше місце в Європі за кількісними показниками виплавленого чавуну на одну особу, а за рівнем виплавлення сталі — третє місце у світі.

Наростив потужності й паливно-енергетичний комплекс. У сфері енергетики головна увага концентрувалася на спорудженні та експлуатації Дніпровського каскаду гідроелектростанцій, що, на думку керівництва, мало перетворитиАвтонавантажувач 1960-х роківПовітряний лайнер ТУ-124Турбогвинтовий літак АН-24

 


Будівництво газопроводу Шебелинка-Острозька. 1960 р.


Дніпро на «енергетичну артерію». Виробництво електроенергії в республіці протягом 1950-1965 рр. зросло більше аніж у 2 рази.

У 1950-х — першій половині 1960-х років видобування вугілля зросло до 194 млн т, нафти — у 4,6 раза, газу — у 4 рази. Зростання відбувалося за рахунок формування нових паливних баз. зокрема Львівсько-Волинського вугільного басейну, буровугільної промисловості Правобережжя, району газової промисловості в Харківській області (Шебелинка), нафтопромислів у Чернігівській і Полтавській областях. Однак для задоволення потреб України нафти та газу не вистачало. У 1962 р. в Україні була введена в експлуатацію перша черга магістрального нафтопроводу «Дружба», яким через українські землі без будь-якої оплати постачалася нафта до Польщі, Німеччини, Чехословаччини, Угорщини.

У зв’язку з початком науково-технічної революції хімічна промисловість стала однією з пріоритетних галузей. На капітальне будівництво в хімічній промисловості України за 1959-1963 рр. було спрямовано в 1,5 раза більше коштів, аніж за попередні 40 років. Це дало змогу спорудити 35 нових заводів.

У другій половині 1950-х років було прискорене капітальне будівництво в харчовій і особливо легкій промисловості. Важка індустрія, яка завжди обслуговувала військово-промисловий комплекс і власні потреби, почала виробляти техніку, необхідну для легкої та харчової промисловості. На території України було споруджено та реконструйовано 700 підприємств легкої та харчової промисловості, а випуск товарів культурно-побутового призначення та господарського вжитку збільшився вдвічі. Досить стабільно розвивалося в республіці транспортне машинобудування. З 1959 р. в Луганську та Харкові було налагоджено серійний випуск тепловозів. У липні 1960 р. вступила в дію перша черга київського метрополітену.

У промисловості намічалися й негативні тенденції. Однією з них стало поширення гігантоманії. Будівництво надпотужних, найбільших у Європі чи навіть у світі підприємств мало засвідчити індустріальну могутність країни. Однак при цьому нерідко не враховувалися наявні ресурси, ігнорувалися згубні екологічні наслідки. Усе це істотно погіршувало економічне становище республіки.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити