Всесвітня історія 11 клас

Тема 1. ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА. СВІТ ПІСЛЯ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ


§ 4 . Воєнні дії в 1944-1945 pp.


3. Відкриття Другого фронту в Європі.


Під час наступу радянських військ на Східному фронті розпочалося висадження військ CIIJA та Великої Британії у Франції. Командування союзників розробило дві десантні операції: «Оверлорд» — висадження в Північній Франції та «Енвіл» — висадження на півдні Франції, у районі м. Марселя.

6 червня 1944 р. розпочалася операція «Оверлорд». Перевага сил була на боці союзників антигітлерівської коаліції: за чисельністю військ — утричі, за кількістю гармат — удвічі, за кількістю літаків — у 60 разів. Перед безпосереднім проведенням операції «Оверлорд» на Британських островах зосередилися чотири армії — 1-а і 3-я американські, 2-а англійська та 1-а канадська. Штаб союзних військово-морських сил очолював адмірал Б. Рамсей. Десантом командував Б. Монтгомері, який отримав чин фельдмаршала після перемоги британських військ у Північній Африці під Ель-Аламейном. Загальне керівництво силами вторгнення здійснював генерал Д. Ейзенхауер.

Удало провівши висадження десанту, англо-американські війська захопили великий плацдарм у Нормандії і 25 липня 1944 р. розпочали наступ, який завершився поразкою німецьких військ у Північній Франції. Гітлерівці були змушені відступити на схід.


Генерал Д. Ейзенхауер з бійцями — учасниками операції «Оверлорд». 1944 р.Американські солдати, поранені в боях за Нормандію. 1944 р.


15 серпня союзники розпочали операцію «Енвіл». На південному узбережжі Франції вони висадили ще дві армії — американську та французьку. Боячись потрапити в оточення, нацистські війська в Південно-Західній та Південній Франції почали відступати. Незабаром союзні війська, що діяли в Північній та Південній Франції, об’єдналися. Саме в цей час розпочалося повстання в Парижі. Прорвавши німецьку оборону, передові частини 2-ї французької бронетанкової дивізії генерала Ф. Леклерка 24 серпня ввійшли до столиці. 25 серпня 1941 р. гітлерівці склали зброю. Капітуляцію приймали генерал Ф. Леклерк і начальник штабу повстанців полковник А. Роль-Тангі. Париж був визволений. Того дня, коли повстання остаточно перемогло, до столиці Франції прибув генерал Ш. де Голль.

Погляд учасника подій

З книжки «Про висадження союзників у Нормандії» К. Райана

Перші учасники дня «Д», майже 18 тис. американців, англійців і канадців. зайняли фланги нормандського поля бою. Між ними проля- 1 гали п'ять ділянок узбережжя, призначеного для десанту, куди з-поза морського горизонту наближався потужний союзний флот, який мав 5 тис. бойових кораблів.

Поволі, але впевнено план грандіозного наступу почав виконуватися, однак фашисти, як і раніше, цього не помічали. Тому було багато причин. Брак даних авіаційної розвідки (декілька літаків-розвідників вилетіли з німецьких аеродромів у попередні тижні, але вони всі були збиті); переконання фашистів, що висадження союзників відбудеться в Па-де-Кале, безлад і плутанина у вказівках керівництва і, нарешті, невміння розшифровувати телеграми противника. Усе це відіграло свою і роль. Навіть радари на станціях стеження підвели нацистів тієї ночі. Понад дві години минуло, як висадилися перші англійські та американські парашутисти, і тільки тоді німецьке командування почало усвідомлювати, що відбувається щось важливе.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити