Всесвітня історія 11 клас

ТЕМА 4. СРСР. НОВІ НЕЗАЛЕЖНІ ДЕРЖАВИ

 

§ 17. Росія та нові незалежні держави наприкінці XX — на початку XXI ст.


3.  Українсько-російські відносини.


Російський та український народи споконвіку живуть поряд, а понад три століття — в одній державі. Однак після розпаду Радянського Союзу відносини між ними як уже суверенними державами розвивалися не завжди добре. їх спочатку затьмарювали дві проблеми: поділ Чорноморського флоту й статус Криму та Севастополя. У подальшому виникли «газові війни», заборона експорту певних видів продукції, протистояння за півострів Тузла. Проте всі вони поступово вирішилися.

Розуміючи безперспективність протистояння з питань Криму та Севастополя, російське керівництво зробило крок до ліквідації конфронтації. Під час візитів В. Чорномирдіна та Б. Єльцина до Києва 31 травня 1997 р. були підписані угоди про тимчасове базування російського флоту в Севастополі (до 2017 р.) та Договір про дружбу та співробітництво між Україною та Росією. У червні 2010 р. договір про перебування Чорноморського флоту Росії в Севастополі був продовжений ще на 20 років. У Верховній Раді України під час голосування за цей документ виникло гостре протистояння між опозицією та провладними фракціями, але більшістю голосів він був ратифікований. Продовження договору про перебування російського Чорноморського флоту в Севастополі викликане насамперед тим, що Росія й Україна — стратегічні партнери, які повинні розвивати широке співробітництво в різних сферах, вони мають десятки спільних проектів і програм. Курс на співробітництво з Росією та Україною підтримують інші держави та міжнародні організації.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити