Всесвітня історія. Історія України 6 клас
ДЕРЖАВНИЙ ГІМН УКРАЇНИ
Музика Михайла Вербицького Слова Павла Чубинського
Ще не вмерла України і слава, і воля,
Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля.
Згинуть наші воріженьки, як роса на сонці.
Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці.
Приспів:
Душу й тіло ми положим за нашу свободу,
І покажем, що ми, браття, козацького роду.
ПОВТОРЕННЯ І ВСТУП
§ 1. ЩО ВИВЧАЄ ІСТОРІЯ СТАРОДАВНЬОГО СВІТУ
1. НАЙДАВНІША ІСТОРІЯ ЛЮДСТВА
1) Обговоріть у парах відповіді на запитання:
• Що таке історія?
• Хто такі історики?
2) Складіть усім класом визначення цих понять і занотуйте їх у зошити.
3) Пригадайте і поясніть, кого ми називаємо історичними діячами і що таке історичні події. Наведіть приклади історичних діячів й історичних подій, що запам’яталися вам з уроків історії в 5 класі.
Що вивчає всесвітня історія?
Як ви пам’ятаєте, слово «історія» — давньогрецького походження, перекладається як «оповідь, переказ про відоме, досліджене минуле». Це наука, що вивчає минуле людства на основі усних, писемних свідчень і матеріальних пам’яток. Історія людства від найдавніших часів до теперішнього часу називається всесвітньою історією.
Всесвітня історія — розділ історичної науки, який вивчає минуле народів світу від найдавніших часів до теперішнього часу.
Учені виокремлюють основні історичні періоди, що їх пройшло людство:
І період — історія Стародавнього світу: від появи перших людей — до кінця V ст.;
II період — історія Середніх віків (кінець V — до кінця XV ст.);
IІІ період — історія Нового часу (з кінця XV — XIX ст.);
IV період — Новітня історія (XX ст. — до наших часів).
У цьому році на вас чекає історія Стародавнього світу — це перший і найдовший період всесвітньої історії. Він починається з появи людини близько трьох мільйонів років тому і закінчується падінням Західної Римської імперії в 476 р.
Ви довідаєтесь, коли на Землі заявилися люди, як вони навчилися сіяти хліб, обробляти метали, будувати міста, дізнаєтесь про їхнє життя, працю, війни, а також ознайомитеся з повсякденним життям давніх народів, видатними історичними діячами, дізнаєтеся про безліч цікавих подій і явищ.
2. ІСТОРИЧНІ ДЖЕРЕЛА ПРО СТАРОДАВНІЙ СВІТ
Чи можуть учені-історики відтворити картини минулого, коли свідків подій уже немає? Що їм для цього потрібно? Що таке історичні джерела?
Історичні джерела — це речові і писемні пам'ятки, зображення, звичаї, мови давніх народів, тобто все те, що дає уявлення про відповідний історичний період.
Величезну цінність для істориків становлять писемні пам'ятки — глиняні таблички, єгипетські папіруси, написи на камінні тощо. На жаль, не всі з них збереглися до наших днів.
Але найтриваліший період свого існування людство не знало писемності. У цьому разі на допомогу історикам приходять науки: археологія, етнографія й антропологія*.
Найбільшу частку джерел в історії Стародавнього світу складають різні речові, або матеріальні 3 джерела — знаряддя праці людини, рештки давніх поселень, жител, будівель, прикраси, посуд та інші залишки життєдіяльності людини на Землі. Попіл від вогнища, печера, кам'яна сокира, відламок посуду, канал, дороге. — усе це — матеріальні джерела, які досліджує археологія.
Серед джерел виокремлюють також зображувальні: наскельні малюнки, зображення на камені чи посуді, скульптури тощо.
На Землі й досі можна зустріти племена, спосіб життя яких залишився майже таким, яким був у далекому минулому. Вивчаючи їхнє життя, учені дізнаються про минуле. Це — царина
* Антропологія (від грецького) — сукупність наук, що вивчають людину, її походження, розвиток існування на Землі.
етнографії — науки про особливості життя, побут, господарство, перекази, вірування і традиції народів. Велике значення у вивченні історії приділяється питанням культури.
— Слово «культура»(від латинського) буквально означає обробку, догляд, поліпшення. У науковій літературі чимало визначень поняття «культура». Серед найвідоміших: культура — це сукупність досягнень людства;
усе багатство матеріальних і духовних цінностей, що втілюється в науці, освіті, літературі та мистецтві.
Порівняйте історичні джерела. Поясніть, до яких груп вони належать.
1 — Вавилонська карта світу — найдавніша з відомих карт (кінець VIІІ — початок VІІ от. до не.), 2 — кам'яні знаряддя праці; 3 — сучасне фото залишків старовинного житлового кварталу в Ольвії; 4 — диск із Фестоса — найвідоміший зразок мінойської писемності (2000-1600 рр до н. е.)
Перевірте засвоєне на уроці
Оберіть одне із пропонованих речень і закінчіть його:
«Мені подобається історична наука, тому що ...»
«Мені було цікаво (не цікаво) на уроці, тому що...»
«Існують такі види історичних джерел:...»
Домашнє завдання: готуємося до практичного заняття
1. Пригадайте, що ви дізналися про літочислення на уроках історії в 5 класі; як з'явилися карти і навіщо вони потрібні.
2. Поясніть, чому історію називають «подорожжю в часі та просторі».