Всесвітня історія. Історія України 6 клас

Розділ ІІ ЦИВІЛІЗАЦІЇ СТАРОДАВНЬОГО СХОДУ


Тема 3. СТАРОДАВНІ ІНДІЯ ТА КИТАЙ


§ 20. У ЧОМУ ОСОБЛИВОСТІ ЦИВІЛІЗАЦІЙ СТАРОДАВНЬОЇ ІНДІЇ


Історія Стародавньої Індії охоплює період від зародження на території Індостану перших держав — до VI ст.

1. ПРИРОДНО-ГЕОГРАФІЧНІ УМОВИ СТАРОДАВНЬОЇ ІНДІЇ

Спираючись на текст, зображення і карту, поміркуйте, як природні умови впливали на спосіб життя населення Стародавньої Індії.

Територія, яку ми називаємо Стародавньою Індією, розташована в Південній Азії, на півострові Індостан. На півночі її відокремлювали від іншого світу найвищі на планеті гори — Тімалаї

Природа Індії багата і різноманітна. На північному заході, де протікає річкаїнд, дощі йдуть порівняно рідко, але влітку її великі розливи щороку приносять родючий мул.

На північному сході несе свої води в Індійський океан річка Ганг.

Тут завжди йшли рясні дощі, тому вся місцевість покрита болотами і джунглям, де водилися тигри, пантери, слони, отруйні змії і величезна кількість різноманітних комах. В Індії також е степи та пустелі. Велику частину півострова Індостан займає плоскогір’я, багате на поклади міді та заліза.

 

СТАРОДАВНЯ ІНДІЯ

* Джунглі — густий і непрохідний тропічний ліс.


2. ІНДСЬКА ЦИВІЛІЗАЦІЯ

Якими були основні досягнення Індської цивілізації?

У III — на початку II тис. до н.е. у Північно-Західній Індії існувала цивілізація, яку вчені називають Індською. Під час археологічних розкопок тут виявлено залишки понад 500 стародавніх поселень. Найвідоміші з них — міста Мохенджо-Даро та Хараппа. Археологічні знахідки дають можливість уявити, як жили індійці в ті часи.

 - Розрізняємо слова:

індійці — загальна назва всього корінного населення Індії і Пакистану;

індуси — застаріла назва корінного населення Індії і Пакистану.

Місцеві мешканці вирощували пшеницю, ячмінь, горох, дині, цукрову тростину, рис, бавовник та ін. Уміли виготовляти бавовняні тканини. Утримували багато свійських тварин: корів, овець, свиней, биків, буйволів, кіз, собак, а також птицю — курей і павичів. Можливо, вони були першими у світі, хто приручив і навчився використовувати в господарстві слонів. Також, полювали й рибалили.

Давнім індійцям було відоме колесо, бо пересувалися вони на двоколісних візках, запряжених биками, а по воді — на веслових чи вітрильних суднах.

Спираючись на зображення, зробіть припущення про те, якими були заняття давніх індійців.

Візок з подвійною упряжжю (іграшка, знайдена археологами при розкопках Індської цивілізації)

Селянська праця у Стародавній Індії (сучасна реконструкція)

У містах розвивалися ремесла: гончарство, ткацтво, ковальство, суднобудування, виробництво фаянсу тощо. Ремісники навчилися добре обробляти метали — мідь, срібло, бронзу, але ще зовсім не знали заліза.

Знайдені археологами гирі та вимірювальні лінійки свідчать про жваву торгівлю. Торговельні зв’язки були налагоджені з Південною Індією, Персією, Центральною Азією, Дворіччям. Індійці вивозили бавовняні тканини, золото, слонову кістку, цінну деревину, купуючи метали, коштовне каміння тощо.

Дізнатися, як виглядало місто Мохенджо-Даро, де, за даними деяких учених, мешкало близько 30 тисяч осіб, нам допоможуть відомості, отримані на археологічних розкопках.

Широкі та довгі вулиці міста, перетинаючись під прямим кутом, забудовувалися дво- або триповерховими будинками з випаленої цегли. Майже кожна така оселя мала душ і вбиральню. Використана вода стікала в загальноміську каналізацію. Європа «дізналася» про такі блага цивілізації лише через кілька тисячоліть.

Окрім осель місцевих мешканців, будувалися харчевні, крамниці, склади, майстерні. У центрі міста стояла укріплена фортеця-цитадель, оточена стінами з вежами. На її території було влаштовано великий басейн для ритуального омивання.

Писемність існувала в Індії вже в III тис. до н.е. Але найдавніші ієрогліфічні написи ще й досі не прочитані.

Спираючись на текст та ілюстрації, розкажіть про особливості культури Індської цивілізації.1 — розкопані археологами руїни Мохенджо-Даро;

2 — місто Індської цивілізації (сучасна реконструкція); З — зразки письма з міста Хараппа

4 — табличка з написами;

5 — цар-жрець (статуетка з розкопок)

На початку II тис. до н.е. міста Індської цивілізації почали занепадати, і з часом їх занесло піском. Історики ще не встановили причини такого запустіння. Можливо, це була екологічна катастрофа.

3. ВЕДІЙСЬКА ЦИВІЛІЗАЦІЯ ТА ДЕРЖАВА МАУР’ЇВ

Поставте до тексту 3-4 запитання, які починалися б зі слів: « Чому? Навіщо ? З якою метою ?».

Новий період в історії Стародавньої Індії розпочався наприкінці II тис. до н.е., після того, як із північного сходу прийшли напівкочові племена аріїв. Вони поступово розселилися в долині Гангу

і    по всій Північно-Східній Індії, перейшовши до осілого способу життя. Цьому також сприяло те, що індій ці навчилися виготовляти знаряддя праці із заліза. Використовуючи їх, легше стало розчищати джунглі, осушувати болота, будувати канали.

Цивілізацію кінця II - середини І тис. до н.е., що виникла в результаті поєднання культури арії в і місцевих племен, називають Ведійською. Саме тоді було складено священні тексти Вед.

Веди — релігійні збірки священних гімнів, наспівувань, жертовних молитов, що також містять факти тогочасної історії.

Ці збірки, написані на санскриті*, датовано II тис. до н.е. Вони мають велике значення для вивчення історії, вірувань і поглядів населення Стародавньої Індії. Найдавнішою і найвідомішою з них є «Рігееда».

*  Сакскрит — мова аріїв, споріднена is багатьма сучасними європейськими мовами.

Починаючи з VIII ст. до н.е., в Індії з’являються численні князівства та царства, які поступово об’єднуються в єдину державу Маур’їв, що охоплювала майже всю Індію.

У середині III ст. до н.е., за часів правління царя Ашоки, ця держава досягла могутності та розквіту.

Столиця держави Маур’їв вражала розкішними палацами і храмами. За свідченнями мандрівників, обнесене мурами місто мало більше яр; 60 воріт і 570 оборонних веж! Колони царського палацу прикрашала ліпнина: позолочені виноградні лози і птахи зі срібла.

Спираючись на зображення, опишіть особливості господарювання і побуту Ведійської цивілізації.

1  — арійське місто Аркаїм (сучасна реконструкція);

2  — верхня частина колони

3  фігурою лева, який символізує закони буддизму

Перевірте засвоєне на уроці

1.   Коли існували індійські цивілізації?

2.   Назвіть основні риси Індської цивілізації та її здобутки.

3. Чому цивілізацію Північно-Східної Індії II — середини І тис. до н.е. називають Ведійською?

4.   Чим відзначилася династія Маур’їв?

5.   Поясніть, чому Індську цивілізацію вважають загадковою.

6.   Порівняйте спосіб життя індійців і мешканців Дворіччя і Єгипту III тис. до н.е. Чим вони схожі, а чим різняться?

Домашнє завдання

1.   Вправи з «історичної математики». Стародавні міста Індії досягли свого розквіту приблизно на 500 років раніше від правління Хаммурапі у Вавилоні. Коли це відбулось? На скільки років ця епоха випереджає роки правління Дарія І в Персії?

2.   Уявіть, що за допомогою машини часу ви перенеслись у долину Інду, побували в одному з міст Стародавньої Індії. Розкажіть, що ви там побачили. До кого завітали в гості? Що вас здивувало? А що запам’яталося найбільше?


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити