Всесвітня історія. Історія України 6 клас

Розділ ІІІ ІСТОРІЯ СТАРОДАВНЬОЇ ГРЕЦІЇ


Тема 2. АНТИЧНА ГРЕЦЬКА ЦИВІЛІЗАЦІЯ КЛАСИЧНОЇ ДОБИ


§ 38. Практичне заняття. У ЧОМУ ЗНАЧЕННЯ ДАВНЬОГРЕЦЬКОГО МИСТЕЦТВА


1. ОСОБЛИВОСТІ ДАВНЬОГРЕЦЬКОЇ АРХІТЕКТУРИ

Уявіть, що ви перебуваєте у стародавніх Афінах й оглядаєте пам’ятки Акрополя. Використовуючи текст підручника й ілюстрації, проведіть уявну екскурсію Акрополем.

У V ст. до н.е. в Греції високого рівня розвитку набула архітектура. Особливо греки дбали про красу і велич храмів і громадських споруд, де проводили більшість часу. Зазвичай у храмах знаходилася статуя головного божества міста (наприклад, Зевса, Посейдона, Афіни та ін.) та приміщення, де зберігалися священне начиння, храмові і навіть міські скарби.

Найвизначніші пам’ятки давньогрецької архітектури споруджені на невеликій території (300 х 130 м) — Афінському акрополі — священному для давніх афінян місці.

Більшість визначних споруд Акрополя були побудовані під час правління Перикла. Планування та побудова виконувалися під керівництвом відомого митця Стародавньої Греції — Фідія. Він запросив взяти участь у будівництві найкращих майстрів. Усі храми зводилися з мармуру.

Потрапити на Акрополь можна було однією вузькою стежкою лише з одного боку. Далі мармурові сходи вели до парадного входу — Пропілеїв, де містилася бібліотека та картинна галерея. Стелі Пропілей були розписані золотими зірками на тлі синього неба.

Праворуч від Пропілей знаходився невеликий, але вишуканий храм богині перемоги — Ніки. Він мав особливість — статуя богині в цьому храмі була не крилатою, як звичайно, а безкрилою — щоб богиня ніколи не покидала Афіни.

Центральне місце на Акрополі займав Парфенон — храм, присвячений Афіні, покровительці міста та всієї Аттики. Він був побудований з білого мармуру із золотистим відтінком. Зусібіч храм оточували портики, які складалися із 46 колон. Усередині розміщувалися дві зали. В одній із них стояла 11-метрова статуя Афіни, в іншій — зберігалася скарбниця Афінської держави. Навпроти Парфенону стояв менший за розмірами храм Ерехтейон, присвячений Афіні, Посейдону і стародавньому міфічному царю Афін Ерехтею.

До наших днів споруди Акрополя дійшли в досить пошкодженому вигляді. Незважаючи на це, вони і нині вражають своєю красою і величчю.

Афінський акрополь (сучасні фото)

Пропілеї (реконструкція XIXст. і сучасне фото)

Храм Ніки

Парфенон (сучасне фото)

Храм Ерехтейон (сучасне фото)

2. ДАВНЬОГРЕЦЬКА СКУЛЬПТУРА І ЖИВОПИС

1) Оберіть одну зі статуй, назвіть її автора та зображеного героя.

2) На основі тексту й ілюстрацій визначте, якими намагалися зобразити богів і людей скульптори Стародавньої Греції.

3) Закінчіть речення і запишіть його в зошит: «Давньогрецькі скульптури прославляли таких людей, як… тому, що… ».

Стародавня Греція славилася своїми скульпторами, які вміли навіть передавати рухи людей. Статуї богів, переможців Олімпійських ігор і знаменитих людей стояли в храмах, на стадіонах, вулицях і площах давньогрецьких міст. їх вирізали із дерева, відливали з бронзи або висікали із білого мармуру.

Видатний скульптор Поліклет створив норми ідеальних пропорцій і форм людського тіла. Серед його найкращих творів — «Поранена амазонка».

Великим афінським скульптором був і Фідій — друг Перикла. Особливою славою користувалися його дві скульптури: статуя Афіни для Акрополя та статуя Зевса для храму в Олімпії.

Статуя Зевса навіть без п’єдесталу перевищувала 12 метрів. Обличчя, руки і стопи верховного бога, який сидів на троні, були зроблені зі слонової кістки, а плащ — із золота. Ця скульптура вважалась одним із семи Чудес світу. На жаль, роботи Фідія не збереглись до наших днів, залишилися лише їхні описи та копії.


Поліклет. Поранена амазонка

Статуя Зевса з храму в Олімпії — одне з Чудес світу (сучасна реконструкція)

Афіна Парфенос (сучасна реконструкція)

Ще один відомий грецький скульптор — Мірон. Він ставив за мету зобразити людське тіло в момент руху. Найкраще це вдалося йому в статуї «Дискобол», яка зображає юнака — метальника диска.

Так само знаменитими були в Елладі живописці, проте їхні роботи під час війн зникли безслідно. Про мистецьку майстерність свідчать афінські вази, що збереглися дотепер. Художники зображували на керамічних виробах сцени повсякденного життя, героїв міфів і поем Гомера.

Мірон. Дискобол

Роздивіться зображення витворів давньогрецьких митців, уміщені на сторінках підручника. Працюючи в малих групах, обговоріть:

✵ Які сцени зображені на вазах?

✵ У чому відмінність червонофігурного вазопису від чорнофігурного?

✵ Які ваші враження від грецького вазопису?

На прикладі однієї з ваз представте свої міркування класу.

Зразки давньогрецької червонофігурної (1,3) та чорнофігурної (2) кераміки

3.   ДАВНЬОГРЕЦЬКИЙ ТЕАТР

У чому особливості давньогрецького театру? Порівняйте давньогрецький і сучасний театр. Заповніть у зошиті порівняльну таблицю.


Давньогрецький театр

Сучасний театр

Спільне


Відмінне
1 — схема античного театру;

2 — руїни давньогрецького театру

Слово «театр» — давньогрецького походження й означає видовище та місце для видовищ. Античні театри були великі та вміщували до 20-25 тисяч глядачів. Вони розміщувалися просто неба і не мали даху. Місця для глядачів розташовувались на схилах

пагорба півколом із проходами. Для переодягання акторів служив намет — скеле (звідси походить сучасне поняття «сцена»). Перед глядачами виставлялася намальована декорація, на тлі якої виступали актори. Унизу перед скеною влаштовували великий майданчик — орхестру — для хору та музикантів.

У V-IV ст. до н.е. такі театри мали майже всі грецькі міста. Щоб театр могли відвідувати бідні громадяни, держава видавала їм на це гроші.

Акторами завжди були чоловіки. Вони одягали театральні костюми, а обличчя закривали великими, яскраво розмальованими масками, щоб показати, яку роль виконує актор — чоловічу чи жіночу.

Маски виражали різні почуття: гнів, благання, горе, радість, їх було добре видно звідусіль. Щоб здаватися вищими, актори надягали особливе взуття на товстій підошві.

Театральні маски

Вистави були двох видів — трагедії і комедії. У трагедіях відтворювались діяння богів і міфічних героїв. Зміст їх був сумним, герої часто гинули, тож одяг зазвичай був темним.

У давньогрецьких комедіях зображувалися веселі, життєрадісні події, життя звичайних людей, висміювалися державні діячі й інші відомі особи свого часу. Для комедійних вистав використовувались яскраві декорації, смугасті костюми акторів, карикатурні маски, фантастичний одяг хору.

Перевірте засвоєне на уроці

Обговоріть, які з пам'яток культури Стародавньої Греції справили на вас найбільше враження. Чому? Що було найцікавішим? Поясніть.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити