Всесвітня історія. Історія України 6 клас

Розділ IV ІСТОРІЯ СТАРОДАВНЬОГО РИМУ


Тема 1. СТАРОДАВНІЙ РИМ ЗА ЦАРСЬКОЇ ТА РЕСПУБЛІКАНСЬКОЇ ДОБИ


§ 48. ЯК З’ЯВИВСЯ ПЕРШИЙ ТРІУМВІРАТ І ЧОМУ БУЛО ВСТАНОВЛЕНО ДИКТАТУРУ ЦЕЗАРЯ


1.   РИМСЬКІ ГЛАДІАТОРИ

Чому гладіатори піднімалися на боротьбу проти римлян?

Найпоширенішими видовищами в Римі були бої гладіаторів. Для них будували амфітеатри, схожі на сучасні стадіони. У центрі тарної споруди розміщували посипаний піском майданчик — арену (від латинського — «пісок»).

Гладіатори (від латинського — «меч») — спеціально навчені бійці в Стародавньому Римі, які виступали на видовищах з іншими гладіаторами або з тваринами,

У гладіатори віддавали найсильніших рабів-військовополонених або засуджених на смерть злочинців. Для участі в боях їх готували в спеціальних школах. Крім піших гладіаторів, у боях брали участь вершники та колісничі, які проводили бої на колісницях. Особливим видом розваг було цькування звірів, яких спеціально привозили з Африки і випускали на арену амфітеатрів.

 Опишіть, що ви бачите на ілюстраціях.

Сцени боїв гладіаторів (давньоримська мозаїка)

У 74 p. до н. е. гладіатори підняли найбільше у Стародавньому Римі повстання. Його очолив Спартак, який разом із 70 товаришами утік з гладіаторської школи й сховався на горі Везувій.

Коли римляни перекрили єдиний спуск з гори, раби вночі спустилися по драбинах, сплетених із виноградної лози, і зненацька напали на римлян. До Спартака почали масово стікати ся раби — його армія з часом сягала 75 тисяч бійців. Повсталі неодноразово перемагали римське військо. Зрештою Спартак повів повсталих на північ Італії, щоб перейти Альпи і вивести рабів у провінцію Галлію, де вони будуть вільні. Перебуваючи за крок до бажаної свободи, Спартак повернув назад. Учені й дотепер намагаються пояснити чому. У 71 р. до н. е. повсталих було розбито.

2. ПЕРШИЙ ТРІУМВІРАТ*

З якою метою було створено Перший тріумвірат?

Після повстання Спартака в Римі розпочалися нові громадянські чвари. Бійки під час народних зборів, сутички на вулицях і дорогах стали звичним явищем римського життя.

Водночас створення найманої армії, успішні завойовницькі війни, придушення повстань рабів посилили владу полководців. Відтепер римські воїни корилися тільки своєму воєначальникові. Най впливовішими державними діячами та полководцями в той час були Гней Помпей, Юлій Цезар іМарк Красс.

У 60 р. до н.е. вони об’єдналися для захоплення і розподілу влади та боротьби із сенатом. Цей союз дістав назву Першого тріумвірату і зробив їх най могутнішими в країні людьми.

Завдяки своєму впливу й авторитету, тріумвіри запроваджували будь-які закони та постанови. Сенат був безсилий боротися з тріумвіратом. Ніхто в Римі, навіть народні збори, не могли перечити їм. їх навіть називали «Триголове страховисько».

Обкладинка знаменитого історичного романа

*  Тріумвірат — союз трьох впливових полководців з метою захоплення впади.

Гай Юлій Цезар

Гней Помпей Великий

Марк Красс

Помпей став командувати військом, яке стояло в Іспанії. Крассу доручили воювати на сході з Парфією. Цезаря поставили намісником у Галлії, яку він підкорив ціною великих зусиль.

Після загибелі Красса у війні з Парфією сенат наділив Помпея надзвичайними повноваженнями, водночас скасував повноваження Цезаря в Галлії і зобов’язав його розпустити військо. Цезар відмовився виконувати це рішення. На чолі одного зі своїх легіонів він підійшов до річки Рубікон. Цезар довго вагався. Адже перейти Рубікон — означало вчинити заколот проти Республіки. Нарешті він наважився і 10 січня 49 р. до н.е. лише з одним легіоном перейшов річку, сказавши знамениті слова: «Жереб кинутої». Так почалася друга громадянська війна.

Як з'явився вислів «перейти Рубікон»? Який смисл він має сьогодні?

Франческо Граначчі. Юлій Цезар і перехід через Рубікон

*  Парфія — назва Персії після захоплення влади царями з племені парфян.

Армія Цезаря швидким маршем пішла на Рим. Сенат мав значно більше військ, але вони були розпорошені по провінціях. Головні сили Помпеязосереджувалися в Іспанії'. У Римі розпочалася паніка. Цезар без бою вступи в у Рим і заволодів Італією.

Невдовзі, у вирішальній битві, Цезар здобув блискучу перемогу. Помпей утік до Єгипту, де й загинув.

3.   ДИКТАТУРА ЦЕЗАРЯ

Які зміни відбулися в римському суспільстві під час диктатури Цезаря?

Цезар здобув величезну владу: як народний трибун, консул, цензор і верховний жрець. Його призначили довічним диктатором, а звання імператор стало його почесним титулом. Сенат і народні збори, які вже не мали великого впливу на життя країни, формально щороку обирали Цезаря консулом. Відтепер диктатор спирався передусім на віддані йому війська.

Імператор (від латинського — «повелитель») — у республіканському Римі — почесний титул, що давали полководцю, який здобув великі перемоги. В іншому значенні — титул монарха — правителя імперії.

За наказом Цезаря вперше було ви карбувано золоту монету, яка із часом стала єдиною грошовою одиницею в Римі. Цезар провів і реформу календаря. У багатьох мовах світу один із літніх місяців носить його ім'я — July.

Утім, незабаром проти Цезаря виникла змова.

Вороги диктатора поширювали чутки, що він домагається проголошення себе царем.

15 березня 44 р. до н.е. Цезар прибув на засідання сенату. Коли він увійшов, змовники оточили його тісною юрбою і кинулися на імператора з кинджалами, які ховали під сенаторськими тогами, і закололи його. Розповідають, що спочатку Цезар спробував захищатися, але побачивши серед змовників Брута, до якого ставився як до сина, зі словами: «І ти, Бруте?!» — закрив обличчя краєм одягу і впав мертвий перед статуєюПомпея.

Золота монета Юлія Цезаря

Так на55-му році скінчилося життя цієї видатної людини. Проте змовники не спромоглися відновити Республіку. В Римі знову почалася боротьба за владу.

Перевірте засвоєне на уроці

1.  Чому, на вашу думку, до Спартака приєдналося багато рабів?

2.  Хто входив до складу Першого тріумвірату ?

3.  Розкажіть про диктатуру Цезаря. Чим вона відрізнялася від диктатури Сулли?

4.  Які зміни в римському війську сприяли захопленню Цезарем влади в Римі?

Домашнє завдання

1.  Який епізод зображено на картині? Як художник зобразив Цезаря? Висловте власне ставлення до учасників події.

Карл Теодор фон Пілоті. Смерть Цезаря

2.  Розкажіть про своє ставлення до диктатури Цезаря.

Готуємося до практичного заняття

Пригадайте, як складається історичний портрет. Що вас насамперед цікавить у вивченні біографії історичного діяча?


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити