Історія середніх віків 7 клас

ЄВРОПА ВІЗАНТІЯ АРАБСЬКИЙ СВІТ


§ 11. Арабський халіфат


4. Об'єднання арабів і початок мусульманських завоювань


Зі смертю Мухаммеда постало питання про його наступника. Оскільки, згідноз вченням ісламу, після Мухаммеда не могло бути інших пророків, то новий керівник мусульманської общини й арабської держави отримав титул халіф, що означає «заступник Пророка». Перші халіфи обиралися із соратників і родичів Мухаммеда. Таких виборних правителів було чотири: Абу Бекр, Омар, Осман та Алі. Вони правили один за одним у період з 632 до 661 р.

З-поміж них найпомітніший слід в історії арабів залиш, другий халіф Омар (634-644). Він об’єднав під своєю владою всю Аравію і взявся проводити активну загарбницьку політику за межами півострова. Араби відвоювали від Ірану значну частину його західних земель аж до Закавказзя, а від Візантії — Палестину, Сирію, Лівію, Єгипет.

Купець у пустелі. Мініатюра. XIIIст.

Історична цікавинка

Щоб навести лад у завойованих візантійських областях, Омар приїхав у Палестину в плащі з грубої тканини на звичайному верблюді. До зношеного сідла було причеплено дерев’яне горнятко й мішечок з кількома черствими ячмінними коржиками та в’яленими фініками. Суворий халіф наказав припинити гру на музичних інструментах, з якими вийшли зустрічати його місцеві жителі. На арабських воєначальників, які прибули до нього, він подивився суворо і з презирством: на них був коштовний шовковий та парчевий одяг. «Подумайте про те, що вас чекає після смерті!» — дорікнув Омар і жбурнув на розкішний одяг зніяковілих воєначальників жменю пилу.

Завоювавши Єгипет, халіф Омар наказав знищити славнозвісну Александрійську бібліотеку. Як свідчить переказ, він сказав: «Усе, що в стародавніх книгах відповідає Корану, у ньому є, а те, що не відповідає, — мусульманам не потрібне».

Отже, перші халіфи завершили об’єднання Аравії й заклали основи велетенської імперії — Арабського халіфату.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити