Історія середніх віків 7 класСЛОВ'ЯНИ ТА ЇХНІ СУСІДИ


§ 17. Центральна та Східна Європа


1. Перші держави західних слов'ян. Виникнення слов'янської писемності


Західні слов’яни — чехи, поляки, словаки — походять від слов’янських племен, які розселилися на північ від Дунаю аж до Прибалтики та Ельби. Слов’янська спільність Балканського півострова стала основою формування південних слов’ян: болгар, сербів, хорватів, словенців тощо. Перша держава західних слов’ян утворилася в ході боротьби з аварами. Свою назву — князівство Само — вона отримала від імені засновника, напівлегендарного правителя Само. У 623 р. він об’єднав окремі чеські племена й переміг аварів, після чого був обраний князем і правив 35 років. Князівство Само успішно відбивало також напади франків, які намагалися підкорити слов’янські землі, але після смерті князя в 658 р. держава розпалася.

У першій половині IX ст. на частині території сучасної Словаччини та Чехії утворилася Великоморавська держава, засновником якої став князь Моймир (822-846). У 846 р. король Людовік Німецький скинув Моймира й посадив на княжий трон його племінника Ростислава, який вирішив звільнитися від німецької опіки. У пошуках союзників він звернувся до візантійського імператора й попросив відрядити місіонерів для християнізації місцевого населення, бо це й було нібито причиною нападів Німецьких феодалів.

У 863 р. в країну прибули брати Кирило та Мефодій, які створили перші зразки слов’янської писемності, проповідували християнство, перекладали старослов’янською мовою богослужебні книги. Почалося створення церкви, незалежної від німецького єпископа.

Німецький король захопив владу у Великоморавській державі й доручив управління двом німецьким маркграфам. Проти німців спалахнуло повстання, що відновило незалежність країни. Однак великоморавський князь Святополк визнав себе васалом німецького короля, але для зменшення натиску німців став шукати підтримки в особі Папи Римського. Він погодився прийняти місіонерів папи, а учнів Кирила та Мефодія вигнав із країни. Тому в країні богослужіння слов’янською мовою майже припинилися.

АВАРИ- тюркські племена, які в VI ст. завоювали придунайські райони, заснували свою державу і проіснували там до початку IX ст.

Святі Кирило та Мефодій. Ікона. XIX ст.


Наприкінці IX ст. Великоморавську державу охопили міжусобиці, а в 906 р. сюди вторглися угорці й спопелили квітучі слов’янські землі. Великоморавська держава занепала. Центр політичного розвитку перемістився в чеські землі.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити