Підручник Інформатики 5 клас - Н. В. Морзе - Оріон 2018 рік

Розділ 2 МЕРЕЖЕВІ ТЕХНОЛОГІЇ ТА ІНТЕРНЕТ

9. ПОШУК В ІНТЕРНЕТІ

ПРИГАДАЙ

► навіщо потрібні браузери;

► на що схоже переміщення веб-сторінками;

► як можна знайти дані про конкурс Лего

ТИ ДІЗНАЄШСЯ

як здійснювати простий пошук в Інтернеті за допомогою пошукових систем;

яких правил дотримуються при пошуку відомостей у мережі Інтернет

Вивчаємо

1. Як здійснювати простий пошук в Інтернеті за допомогою пошукових систем?

Ти вже знаєш, що в Інтернеті всі відомості розміщено на веб- сторінках, які об’єднані у веб-сайти. Сьогодні в мережі є мільярди веб-сайтів, і їхня кількість стрімко збільшується. Якщо адреса потрібної веб-сторінки відома, слід ввести її в рядку адреси браузера. За наявності зв’язку з Інтернетом після завантаження веб-сторінки можна переглядати її вміст. Якщо ж користувачеві необхідно знайти деякі відомості з певної тематики, а адреса веб-сторінки невідома, то можна скористатися спеціальними засобами пошуку. Пошук в Інтернеті здійснюється за допомогою пошукових систем.

Пошукова система — це комплекс програм і потужних комп’ютерів, здатних приймати, аналізувати й обслуговувати запити користувачів з пошуку даних в Інтернеті.

Пошук у таких системах здійснюється за допомогою спеціальних програм, які постійно переглядають веб-сайти Інтернету та аналізують їхній зміст. Деякі пошукові системи надають

можливість також здійснювати пошук за темами, впорядкованими по групах.

Ти вже користувався спеціальною пошуковою системою для дітей, наприклад, Шукалка (shukalka.com.ua), KidRex (http://www.kidrex.org), Kiddle (http://www.kiddle.co) тощо (мал. 84). Для повного пошуку використовують пошукові системи Google, Мета, Yahoo. Кожна пошукова система має свій веб-сайт, адресу якого слід ввести в адресний рядок браузера: www.google.com.ua,www.yahoo.com або www.meta.ua (мал. 85).

Спільним для головних сторінок різних пошукових систем є наявність рядка пошуку, до якого користувач із клавіатури має вводити запит для пошуку — ключові слова або фрази, та кнопки Шукати (Пошук, Знайти тощо).

Для того щоб скористатися пошуковою системою, потрібно зайти на її веб-сторінку, ввести ключові слова в рядку пошуку, що має позначку лупи та натиснути клавішу Enter (мал. 86).

Мал. 84

Мал. 85

Ключові слова — слово або кілька слів, за якими здійснюється пошук потрібних відомостей.

Мал. 86

Результати пошуку за допомогою пошукової системи мають вигляд списку посилань. Пошукова система Google демонструє кількість результатів пошуку та час, за який було знайдено визначену кількість результатів (мал. 86).

Перед видачею результатів відбувається ранжування результатів пошуку — система визначає цінність кожного зі знайдених ресурсів і впорядковує їх так, щоб найцінніші розташовувалися на початку списку. Для цього кожному ресурсу дається оцінка. Найціннішими вважаються сторінки, на яких ключові слова трапляються в заголовку сторінки, неодноразово повторюються в тексті тощо. Як правило, якщо запит складено правильно, необхідні відомості можна отримати, ознайомившись із декількома першими веб-сторінками зі списку пропонованих.

За допомогою пошукових систем за ключовими словами можна шукати різні об’єкти: не лише текстові дані на веб-сторінках, а й зображення, географічні об’єкти на карті, відео тощо. Сьогодні існує можливість здійснювати пошук голосом.

Слід зазначити, що пошукові системи періодично змінюють вигляд своїх сторінок, на яких передбачено додаткові параметри для отримання більш точних результатів пошуку.

Цікаво

Голосовий пошук — додаткова програма, що встановлюється в браузер Google Chrome. Деякі операційні системи підтримують функцію голосового пошуку українською, російською, англійською та іншими мовами. Для ефективного застосування голосового пошуку потрібно мати мікрофон і чітко вимовляти кожне слово. Ця можливість є корисною для людей з особливими потребами, наприклад, вадами зору або рухового апарату.

2. Яких правил дотримуються при пошуку відомостей у мережі Інтернет?

Часто пошук потрібних відомостей не дає результату через великий список отриманих у результаті пошуку посилань. Перегляд сайтів за списком посилань може зайняти багато часу й не відповідати очікуванням. Тому важливо навчитись формулювати пошуковий запит.

Пошуковий запит — це слова, фрази або набір символів, які користувач Інтернету вводить у рядок пошуку з метою одержання відомостей, що його цікавлять.

Пошуковий запит, що складається з одного ключового слова, як правило, дає дуже багато результатів. Наприклад, за запитом «казка» буде видано величезну кількість різноманітних посилань (мал. 87).

Мал. 87

Додавання одного або двох ключових слів (наприклад, «українська народна казка») звузить область пошуку майже в десять разів (мал. 88). При формуванні запиту кількість слів у групі не обмежується.

Мал. 88

Формулюючи ключові слова та фрази для пошуку, дотримуйся таких правил (табл. 7).

Таблиця 7

Мета пошуку

Правило

Точний вислів або форма слова

Візьми вислів або слово в лапки

Цитата з пропущеним словом

Візьми всю цитату в лапки, а замість пропущеного слова постав зірочку *

Будь-які 3 кількох слів

Укажи всі можливі варіанти через вертикальний слеш |

Документ, що містить певне слово

Постав перед потрібним словом знак «+», не відокремлюючи його від слова пропуском. До запиту можна додати кілька обов’язкових слів

Текст, що не містить слово з пошуку

Постав знак «-» перед словом, яке не хочеш бачити у відповідях. Так можна виключити кілька слів

Якщо перелік знайдених сторінок занадто малий або не містить сторінок з необхідними даними, спробуй змінити ключові слова в запиті, добери до них синоніми. Наприклад, замість слів «учнівський проект» можна написати «навчальний проект».

Під час побудови запитів ураховуй можливість написання того самого слова латиницею або кирилицею. Наприклад: modem (модем), web (веб), fax (факс).

Якщо в результаті пошуку не було знайдено жодної сторінки або їх занадто мало, то, можливо, була зроблена орфографічна помилка в написанні слів запиту.

Для підвищення ефективності пошуку великі літери в запиті рекомендується використовувати тільки у власних іменах. Наприклад: «місто Харків», «телепередача Кулінарний двобій».

Різні пошукові системи використовують різні алгоритми й механізми пошуку, по-різному оцінюють ступінь відповідності знайдених посилань запиту користувача.

Діємо

Вправа 1. Гетьмани України.

Завдання. Знайди в Інтернеті відомості про гетьманів України за допомогою браузера Google Chrome.

1. За допомогою ярлика на Робочому столі завантаж браузер Google Chrome. Пересвідчись, що пошукова служба Google завантажилась автоматично.

2. На головній сторінці вікна пошукової системи в рядку пошуку введи пошукову фразу гетьмани України та натисни клавішу Enter (мал. 89).

Мал. 89

3, Вибери посилання Українські гетьмани і кошові отамани — Вікіпедія. Ознайомся з відомостями, поданими на сторінці.

4. Якщо сторінка була відкрита в тому самому вікні, натисни на панелі інструментів відповідну кнопку для повернення (мал. 90).

Мал. 90

5. Переглянь зображення гетьманів України. Чи відомо тобі щось про гетьманів, історичну епоху, у якій вони жили? Чи однакові відомості про них ти читав у дитячих енциклопедіях та Інтернеті?

6. Закрий вікно браузера

Вправа 2. Визначні місця.

Завдання. Знайди відомості про визначні місця Ужгорода.

1. Користуючись простим пошуком браузера Google Chrome, знайди адресу Ужгородського замку.

2. Обери посилання на статтю з Вікіпедії, дай відповідь на запитання Де розташований Закарпатський краєзнавчий музей? Які заголовки містить стаття Вікіпедії Ужгородський замок?

3. Розглянь зображення Ужгородського замку та костелу Святого Юрія, виконуючи пошук зображень. Для цього обери в результатах пошуку вкладку Зображення (мал. 91). До яких архітектурних стилів належить кожна архітектурна споруда?

Мал. 91

4. Переглянь відео про замки Ужгорода на сайті збереження відео Youtube. Для цього в поле пошуку введи ключові слова youtube замки України Ужгород.

Мал. 92

Вправа 3. Створення маршруту.

Завдання. Визнач відстань між двома містами України, наприклад, Львовом і Полтавою. Проклади маршрут автомобільної подорожі між ними.

На сторінці пошукової системи Google в рядок пошуку введи назву першого міста й обери пошук на карті: Карти (мал. 92).

2. Обери кнопку Маршрути (мал. 93).

3. Назву другого міста введи у відповідне поле чи вибери на карті (мал. 94). Натисни клавішу Enter.

4. Визнач маршрут, що займає найменше часу (мал. 95).

Мал. 93

Мал. 94

Мал. 95

5. Переглянь пропозиції щодо використання громадського транспорту для подорожі.

6. Зміни параметри пошуку для подорожі залізничним транспортом.

Вправа 4. Навчальні матеріали.

Завдання. У підручнику з української літератури, історії чи природознавства в темі, яку ти вивчаєш зараз, виділи ключові слова та створи пошуковий запит для пошуку в Інтернеті. Використай обрану пошукову систему та скористайся складеним запитом, щоб перевірити, чи відповідають відомості, знайдені за першими трьома посиланнями, навчальному матеріалу, поданому в підручнику. Зроби висновок, чи завжди матеріалу підручника достатньо для підготовки до навчальних занять у школі.

Досліджуємо

Вправа 5. Покупка в Інтернеті.

Завдання. Досліди, чи можна за пошуковим запитом БЕЗПЕЧНА ПОКУПКА ТОВАРІВ В ІНТЕРНЕТІ отримати відомості про те, які є 12 етапів перевірки інтернет-магазину. Визнач, яку найменшу кількість слів з пошукового запиту можна використати, щоб отримати знайдені відомості в Інтернеті.

Обговорюємо

1. Що таке пошукові системи?

2. Які пошукові системи використовують твої знайомі, батьки?

3. Як правильно добирати ключові слова для пошуку потрібних відомостей в Інтернеті? Наведи конкретні приклади для пошуку даних при вивченні шкільних предметів.

4. Чим відрізняються ключові слова від пошукового запиту? Поясни відповідь.

5. Які об’єкти можна шукати за допомогою пошукових систем?

Працюємо в парах

1. Знайдіть в Інтернеті відповіді на такі запитання:

Зі скількох частин складається цикл курсів про громадянську освіту на платформі Прометеус?

Скільки гетьманів було в Україні? Хто вони?

У якому році народився І. Я. Франко?

Якою була грошова одиниця Української Народної Республіки? Яку площу може забруднити використана сольова батарейка, викинута на смітник?

У якому році народився В. Стус?

Де було встановлено перший пам’ятник Лесі Українці? Обговоріть з іншою парою, який спосіб пошуку було вами використано та чому.

2. Висловте припущення, коли варто застосовувати голосовий пошук. Для перевірки власних припущень знайдіть потрібні відомості в Інтернеті.

3. Визначте головну думку кожного абзацу в запропонованому тексті. Визначте по кілька ключових слів до кожного абзацу. Ці слова можуть бути допомогою для пошуку відомостей в Інтернеті. Знайдіть в Інтернеті додаткові матеріали до вказаної теми.

Мало хто знає, що перший у континентальній Європі комп’ютер було створено в Україні в 1951 р. Перша ЕОМ називалася Малою електронною лічильною машиною — МЕОМ (рос. МЭСМ — малая электронная счётная машина). Незважаючи на скромне слово «Мала», вона налічувала 6000 електронних ламп і ледь вмістилася в лівому крилі будівлі гуртожитку колишнього монастирського селища Феофанія в 10 км від Києва.

Машину було створено в лабораторії обчислювальної техніки Інституту електротехніки АН УРСР (Академії наук Української Радянської Соціалістичної Республіки) під керівництвом академіка Сергія Олексійовича Лебедєва. Машина займала найбільшу кімнату площею 60 м2 у лівому крилі лабораторії у Феофанії і працювала з небаченою на ті часи швидкістю — 3 тис. операцій за хвилину (для порівняння, сучасні комп’ютери виконують мільйони операцій за секунду), могла виконувати операції віднімання, додавання, множення, ділення та інші.

Міркуємо

4. Склади та запиши в зошит пошукові запити для отримання відомостей про:

а) прогноз погоди у твоєму місті на найближчі 6 днів;

б) вигляд житла давніх людей, які заселяли територію твого регіону;

в) птахів Червоної книги, які залишаються зимувати в Україні;

г) винятки з правила правопису слів з апострофом;

д) площу водної поверхні всіх водних об’єктів планети Земля — океанів, морів, річок тощо.

5. Склади пошукові запити, за якими можна знайти результати, що подані на малюнку 96.

Мал. 96

6. Досліди, за яким найкоротшим пошуковим запитом можна знайти відео, подане на малюнку 97.

Мал. 97

Оціни свої знання та вміння

ü Я вмію здійснювати пошук в Інтернеті.

ü Я можу сформулювати ключові слова для пошуку необхідних відомостей.

ü Я можу назвати різні пошукові системи.

ü Я вмію використовувати пошукові системи для пошуку даних в Інтернеті.

Словничок

Пошукові системи, ключові слова, пошуковий запит.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити