Підручник Інформатики 5 клас - Н. В. Морзе - Оріон 2018 рік

Розділ 2 МЕРЕЖЕВІ ТЕХНОЛОГІЇ ТА ІНТЕРНЕТ

10. ЗАВАНТАЖЕННЯ ДАНИХ З ІНТЕРНЕТУ

ПРИГАДАЙ

► що ти можеш завантажувати собі на комп’ютер з Інтернету;

► чи можуть бути якісь перешкоди для завантаження матеріалів з Інтернету;

► як завантажити на свій комп’ютер фото друга з Інтернету;

► як дотримуватись авторських прав при використанні зображень, знайдених в Інтернеті

ТИ ДІЗНАЄШСЯ

як завантажити дані, знайдені в Інтернеті;

як не порушувати авторське право в Інтернеті

Вивчаємо

1. Як завантажити дані, знайдені в Інтернеті?

Документи, знайдені в Інтернеті, можна зберігати на власному комп’ютері. Якщо пошук здійснено для створення власного документа, наприклад, презентації чи текстового документа, то зазвичай знайдені матеріали зберігають в окремій папці. У власному документі на останній сторінці чи слайді створюють список Використані джерела, у якому вказують назву сайта, з якого був збережений матеріал, тип файла (графічний файл, текст, аудіо, відео чи вся веб-сторінка повністю).

Ти вже знаєш, що окреме зображення зберігають, викликавши контекстне меню та обравши вказівку Зберегти зображення як… (мал. 98).

Для збереження веб-сторінки, відкритої у вікні браузера Google Chrome, слід обрати інструмент Налаштування та керування Google Chrome та вказівку Інші інструменти/Зберегти сторінку як (мал. 99).

Мал. 98

Мал. 99

Щоб зберегти частину тексту веб-сторінки, необхідно виділити потрібний фрагмент тексту, скопіювати за допомогою вказівки Копіювати з контекстного меню, а потім вставити його вміст у відкритий документ, використовуючи інструменти редактора чи комбінацію клавіш Ctrl + V.

2. Як не порушувати авторське право в Інтернеті?

Використовуючи дані з Інтернету, потрібно пам’ятати, що в усіх їх є власник або автор, які мають на ці дані авторські права.

Авторське право — це право авторів на створені ними твори.

Для забезпечення авторських прав у нашій країні, як і більшості країн світу, існує відповідний закон. Оскільки в сучасному світі багато авторів виставляють свої твори в Інтернеті для вільного користування, то Закон України «Про авторське право і суміжні права» стосується не лише друкованих книг, фотографій та інших творів, а й тих матеріалів, що містяться в Інтернеті.

Відповідно до законодавства України автори мають виключне право на відтворення, копіювання, прокат і трансляцію своїх творів (мал. 100).

Відповідно, для того щоб скористатися роботою автора, ми маємо запитати дозвіл у нього чи в того, кому автор передав право на використання.

Водночас є і винятки. Ми можемо не запитувати дозволу в автора, якщо бажаємо використати матеріали для навчання, наприклад, для підготовки повідомлень на уроках історії, під час організації позашкільних заходів, як-от новорічного свята.

При цьому обов’язково маємо вказувати ім’я та прізвище автора й посилання на відповідну сторінку.

При недотриманні таких правил можуть накладатися серйозні штрафи. Якщо авторство джерела не вказано, то це може розцінюватися як плагіат.

Мал. 100

Цікаво

Плагіат — привласнення авторства на чужий твір або на чуже відкриття, винахід чи раціоналізаторську пропозицію, а також використання у своїх працях чужого твору без посилання на автора. Більше про це можна дізнатися за посиланням https://uk.Wikipedia. org/wiki/Плагіат.

Якщо ми бажаємо використати фото, то необхідно вказати ім’я та прізвище автора й посилання на джерело копіювання (мал. 101).

Цікаво

Знак охорони авторського права — знак ©, перша літера англ. слова Copyright, що закріплює найменування власників авторського права та рік першої публікації твору. Знак охорони авторського права розміщують переважно на звороті титулу (сторінки, де вказано назву) чи на першій сторінці внизу в друкованому виданні, або внизу веб-сторінки. Ти можеш знайти такий знак на сторінках цього підручника.

Мал. 101

Діємо

Вправа 1. Збереження частини тексту веб-сторінки. Завдання. Знайди в Інтернеті означення сервісу блог, збережи його та адресу веб-сторінки в текстовому файлі.

1. Відкрий браузер і до рядка адреси введи адресу пошукової системи www.google.com.ua.

2. До поля Пошук введи ключове слово блог і натисни кнопку Пошук.

3. Після відображення на екрані результатів пошуку обери посилання на вільну енциклопедію Вікіпедію. Відкрий цю сторінку в новому вікні, обравши в контекстному меню відповідну вказівку.

4. У випадку, якщо відкрилась російська версія Вікіпедії, у розділі На других языках вибери українську мову. Виділи потрібне означення й у контекстному меню до обраного текстового фрагмента скористайся вказівкою Копіювати для копіювання його до буфера обміну (мал. 102).

Мал. 102

5. Відкрий текстовий документ Означення блогу, що зберігається на Робочому столі комп’ютера, за яким ти працюєш.

6. Установи курсор до робочої області текстового процесора та вибери вказівку Вставити з контекстного меню.

7. Повернись до вікна сторінки Вікіпедії, встанови курсор до рядка адреси та, коли адреса стане виділеною, скопіюй її до буфера обміну, вибравши в контекстному меню вказівку Копіювати.

8. Перейди до вікна текстового редактора, з яким ти працюєш, та встав з буфера до тексту після раніше вставленого означення блогу адресу сторінки, з якої його скопійовано.

9. Збережи текстовий документ Означення блогу в папці Мережі своєї структури папок.

Вправа 2 Збереження матеріалів веб-сторінки на комп’ютері.

Завдання. У браузері відкрий веб-сторінку за заданою адресою та ознайомся зі змістом сайта Інформаційні технології в Україні: історії та особистості (коротко — ІТ в Україні). Збережи фото Сергія Олексійовича Лебедева, усю сторінку в папці Мережі\Історія розвитку ІТ в Україні.

1. У папці Мережі своєї структури папок створи папку Історія розвитку ІТ в Україні.

2. Завантаж браузер, установлений на твоєму комп’ютері, одним з відомих тобі способів.

3. У рядку адреси введи адресу сайта ІТ в Україні: http://ua.uacomputing.com/. Натисни клавішу Enter.

Визнач, якими мовами може відображатися текст сайта Інформаційні технології в Україні: історії та особистості.

4. Перейди за посиланням Історії та переглянь назви всіх історій. Гіперпосиланням на цій сторінці змісту історій є і малюнок, і підпис до нього. Обери історію Як народжувався перший комп’ютер. Ознайомся зі змістом історії. Чи відомі були тобі раніше прізвища українських учених?

5. За допомогою контекстного меню (мал. 103) відкрий у новій вкладці відомості про видатних людей у цій галузі.

Мал. 103

6. Знайди відомості про Лебедєва Сергія Олексійовича (мал. 104). Збережи його фото в папці Мережі\Історія розвитку ІТ в Україні. Для цього скористайся вказівкою Зберегти зображення як….

7. Перейди на вкладку Історії/Як народжувався перший комп’ютер. З’ясуй, хто володіє авторськими правами на цю сторінку. Що означають записи на малюнку 105?

8. Перейди за посиланням Відео та переглянь відео з назвою: Хотіли б Ви самі знайти безсмертя за допомогою комп’ютера? З’ясуй за посиланням на розміщене відео на сервісі YouTube, хто має авторське право на нього.

9. Збережи веб-сторінку в папці Мережі\Історія розвитку ІТ в Україні на своєму комп’ютері. Для цього скористайся вказівкою Інші інструменти/Зберегти сторінку як. Поміркуй, чи потрібно тобі звертатись до авторів за дозволом.

Мал. 104

Мал. 105

Вправа 3. Підготовка проекту.

Завдання. Добери матеріали та зображення до проекту «Традиції святкування Різдва»: знайди зображення, відео, запис пісні та короткий текст. Використовуй лише ті матеріали, на які автор дав дозвіл на вільне використання, чи правильно посилайся на їх автора. Визнач, чи можна розмістити на слайді презентації «Різдво в Україні», яку будеш готувати в ході проекту та демонструвати в класі, знайдені відомості без зазначення авторства.

Обговорюємо

Як зберегти на власному комп’ютері веб-сторінку, що містить необхідні дані?

2. Які дії необхідно виконати, щоб зберегти частину тексту з веб-сторінки в текстовому документі?

3. Чому при використанні матеріалів, збережених з Інтернету, слід вказувати адреси веб-сторінок у списку Використані джерела?

4. Що таке авторське право?

5. Що слід робити при використанні творів з Інтернету, щоб не порушувати закон про авторське право?

Працюємо в парах

1. Визначте, чи порушені авторські права в поданих ситуаціях.

1) Учень завантажив 10 фотографій з різних інтернет-сайтів для своєї мультимедійної презентації. На останньому слайді своєї презентації він вказав список усіх веб-посилань на сайти, з яких брав дані та фотографії. Чи порушені учнем права авторів фотографій?

A. Так.

Б. Не можна дати точну відповідь, оскільки невідомо, як буде використовуватися така презентація.

B. Ні.

2) Учениця завантажила улюблену пісню для фонового озвучування своєї мультимедійної презентації. Цю презентацію буде показано лише в класі. Чи був порушений Закон про авторське право авторів та виконавців пісні?

A. Ні, оскільки презентація створена для навчальних цілей і використання тільки в класі.

Б. Ні, оскільки авторські права на пісню, розміщену на веб-сайті, має власник сайта.

B. Так, закон порушено.

3) Учитель історії створив освітній сайт і розмістив його в Інтернеті. У цьому сайті були використані тексти з інших сайтів, а також твори та есе його учнів. Ніяких дозволів він не отримав і посилань не надавав. Чи були порушені чиїсь авторські права?

A. Так, були порушені права авторів текстів, взятих з Інтернету.

Б. Так, були порушені права учнів, авторів творів та есе.

B. Так, були порушені і права учнів, і права авторів текстів.

Г. Ні, нічиї права не були порушені, оскільки веб-сайт було створено з освітніми цілями.

4) Бабуся одного з однокласників вважає, що не можна використовувати ніякі матеріали, розміщені в Інтернеті, без дозволу їх авторів. Чи права бабуся?

А. Так.

Б. Ні.

Для кожної ситуації по черзі називайте варіант відповіді та обґрунтуйте його. Чи дійшли ви згоди в парі?

2. Знайдіть за допомогою пошукової системи сайти про автомобілі українських виробників і запишіть адреси найбільш вдалих сайтів. У папці Мережі своєї структури папок створіть папку з іменем Авто, де збережіть:

ü вибрані веб-сторінки;

ü скопійовані з них зображення автомобілів;

ü текстовий файл Авто, де містяться цитати з вибраних сайтів

ü щодо стану автомобільного ринку в Україні.

Порівняйте в парі: ключові слова, які використовували для здійснення пошуку потрібних даних, та одержані результати. По черзі опишіть послідовність дій, яку ви здійснювали для збереження знайдених сторінок, зображень і фрагментів тексту.

3. Знайдіть в Інтернеті зображення картин Марії Приймаченко; Казкова птиця-павич, Домашні маки, Лев, Квіти за мир, Пташка — та збережіть їх на своєму комп’ютері в папці Мережі\Приймаченко. Для цього перейменуйте збережені зображення, надавши як імена файлів назви картин українською мовою. Порівняйте одержані результати. Хто швидше виконав завдання? Чи у вашому випадку швидше означає якісніше? Зробіть висновки.

Міркуємо

4. За ключовим словом пошуку «телефон» у пошуковій системі Google отримали список сайтів та пояснення (мал. 106).

Мал. 106

Склади алгоритм зберігання в папку зі своїми документами зображення телефона, яке подано в поясненні.

Досліджуємо

Вправа 4. Пошук зображень у Google.

Завдання. Знайди зображення листівок для свят, використання яких не потребує дозволу авторів.

При мітка. Під час пошуку зображень у Google можна налаштовувати пошукові умови таким чином, щоб знаходити зображення, що допускають безкоштовне використання. При пошуку зображень потрібно відкрити вкладку Інструменти пошуку (мал. 107), а далі вибрати в правах використання те, що тобі підходить.

Наведи приклади ситуацій, коли краще застосовувати кожний із пропонованих варіантів прав.

Мал. 107

Оціни свої знання та вміння

розумію, що таке авторське право.

ü Я знаю, як не порушувати авторські права при використанні матеріалів з Інтернету.

ü Я вмію зберігати веб-сторінку на своєму комп’ютері.

ü Я вмію зберігати зображення з Інтернету на своєму комп’ютері.

ü Я вмію зберігати частину веб-сторінки на своєму комп’ютері.

ü Я вмію копіювати адресу сайта для посилання на його ресурси.

Словничок

Авторське право.





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити