Підручник Інформатики 5 клас - Н. В. Морзе - Оріон 2018 рік

Розділ 2 МЕРЕЖЕВІ ТЕХНОЛОГІЇ ТА ІНТЕРНЕТ

11. БЕЗПЕЧНЕ КОРИСТУВАННЯ ІНТЕРНЕТОМ

ПРИГАДАЙ

► два правила безпеки в Інтернеті, які ти можеш порекомендувати своїм друзям;

► як оцінити достовірність даних на сайті;

► до кого можна звернутись за порадою щодо безпечної роботи в Інтернеті;

► кому можна повідомляти в Інтернеті свою адресу, номер телефону та інші дані

ТИ ДІЗНАЄШСЯ

як уникнути небезпеки при роботі в Інтернеті;

яким відомостям, що подані на сайтах, можна довіряти;

як користуватися безпечним пошуком у пошуковій системі

Вивчаємо

1. Як уникнути небезпеки при роботі в Інтернеті?

Ти знаєш, що, шукаючи потрібні дані в Інтернеті, можна потрапити в небезпечну ситуацію: повірити неправдивій рекламі, знайти некоректне зображення, скористатися неперевіреними даними. Щоб уникнути цього, потрібно навчитися критично оцінювати знайдені в Інтернеті дані та дотримуватися правил безпечної поведінки.

Зловмисники в мережі можуть полювати на особисті відомості користувачів з метою шантажу, фінансових махінацій чи психологічного тиску. Тому не повідомляй в Інтернеті свою адресу, номер телефону або інші персональні дані, включаючи й дані про те, у яку школу ти ходиш або де проводиш вільний час. Завжди розповідай батькам або комусь із старших про сайти, які ти відвідуєш, чи пропозиції, які отримуєш з Інтернету.

Пам’ятай, що в мережі люди можуть не показувати свого справжнього обличчя та не демонструвати своїх істинних намірів. Прояви агресії, ворожого ставлення, ненависті при спілкуванні з іншими мають спонукати тебе припинити таке спілкування, не відповідати на подібні публікації або коментарі. Слід також припинити спілкування, якщо тебе примушують до дій, через які ти відчуваєш дискомфорт, нервуєш. Не погоджуйся без участі батьків на зустріч з онлайн-приятелями, якщо вони запропонують зустрітись у реальному житті.

Певна категорія людей, яких називають хакерами, без дозволу власника комп’ютера можуть на відстані використовувати або знищувати дані чи програми. Мотиви їхніх дій можуть бути різними: помста, винагорода, самовираження. Дехто робить це задля розваги, інші — щоб показати свою кваліфікацію. Тому не натискай кнопку Завантажити на неперевірених сайтах — ти можеш завантажити програму, яку використають хакери, щоб тобі зашкодити.

Під час завантаження документів і програм з Інтернету до комп’ютера можуть потрапити комп’ютерні віруси.

Комп’ютерний вірус — це комп’ютерна програма, яка має здатність до прихованого самопоширення.

Одночасно зі створенням власних копій віруси можуть завдавати шкоди: знищувати, пошкоджувати, викрадати дані, знижувати працездатність комп’ютера або й зовсім унеможливлювати подальшу роботу. Тому завантажуй файли та програми з офіційних сайтів і тих, яким ти довіряєш. Перевіряй завантаження на наявність вірусів за допомогою спеціальної антивірусної програми, яку встановлено на твоєму комп’ютері.

2. Яким відомостям, що подані на сайтах, можна довіряти?

Щоб навчитися відрізняти вірогідні факти від суб’єктивних думок та упереджених даних, зверни увагу на ключові ознаки достовірності даних сайта.

Авторитетність джерел та авторів. Досліди, яка організація або особа створила цей сайт, яка мета його створення, для кого він створений. Чи достатнім є обсяг знань і досвід людей, які опікуються цим сайтом? Що подано на сайті — об’єктивні факти чи особисту думку автора? Чи мають власники сайта ліцензії, відповідно до яких сайт може висвітлювати дане питання? Адже деякі начебто інформаційні сайти чи сайти новин насправді подають лише власний погляд, особисту думку окремої людини, яка може відрізнятися від офіційної. Відповіді на ці запитання, як правило, містяться в нижній частині головної сторінки сайта або на окремій сторінці Про нас, Контакти, Про сайт тощо.

Точність даних і фактів. З’ясуй, з яких джерел автор сайта отримує дані. Зверни увагу на наявність чи відсутність списку першоджерел і посилань на інші сайти.

Об’єктивність подання даних. Більше довіри викликає не- упереджений сайт. Зазвичай автори таких сайтів відтворюють різні погляди на одне й те саме питання або взагалі утримуються від висновків і коментарів, подаючи лише факти. Тому перевір відомості, подані на сайті, за допомогою інших джерел (книжок, журналів тощо). Подивися, чи не зображено певну ситуацію однобічно. Чи забезпечено зворотній зв’язок з можливістю спілкування з автором статті чи адміністратором сайта? Для цього відшукай адресу електронної пошти або засоби для надсилання повідомлень авторам сайта.

Актуальність даних. Зверни увагу на те, як часто оновлюють матеріали на сайті. Саме за цим показником визначається їх актуальність. Буває, що події, які видають за майбутні, вже сталися. Крім того, важливо знати дату створення сайта. Вона, як правило, відображена в нижній частині його головної сторінки.

3. Як користуватися безпечним пошуком у пошуковій системі?

Для того щоб уникнути сайтів, що містять матеріали небажаного вмісту, наприклад насилля, використовують спеціальні пошукові системи (мал. 108) або фільтри безпечного пошуку. Фільтр Безпечного пошуку не є цілком точним, проте він допомагає заблокувати більшу частину небезпечного чи небажаного вмісту.

Мал. 108

Мал. 109

Фільтр безпечного пошуку в пошуковій системі Google налаштовують за адресою google.com/preferences. У вікні, що відкриється, потрібно встановити позначку біля вказівки Увімкнути Безпечний пошук (мал. 109).

Усі налаштування будуть прийняті після закриття браузера й відображені при наступному його завантаженні. У правому кутку списку посилань, які отримані після виконання пошукового запиту, буде вказано наявність фільтра — Безпечний пошук увімкнено (мал. 110).

Мал. 110

Діємо

Вправа 1. Дослідження Інтернету.

Завдання. Прочитай опис загроз, які можуть на тебе очікувати в Інтернеті, та відповідних дій щодо їх запобігання, поданих на сайті Про Інтернет за адресою http://www.prointernet.in.ua/ (мал. 111). Порівняй їх із вивченими правилами безпечного використання Інтернету.

1. Завантаж браузер, встановлений на твоєму комп’ютері, одним з відомих тобі способів. У полі адреси введи адресу сайта http://www. prointernet, in.uа/.

2. Розглянь головну сторінку сайта (мал. 99). Визнач, які теми безпеки в Інтернеті пропонують автори сайта.

Мал. 111

Обери тему Цифрове споживання (мал. 112).

3. Розглянь небезпеки при роботі в Інтернеті, з якими ти ще не стикався. Довідайся, як їх уникати. Для переходу по сторінках довідника користуйся кнопками Вперед —

Повернутись на попереднє або стрічкою перегляду

Мал. 112

4. Знайди в Інтернеті додаткові відомості про одну з небезпек, про яку ти дізнався на сторінках сайта.

5. Заверши роботу із сайтом та браузером.

Вправа 2. Сайт про тварин.

Завдання. Знайди в Інтернеті сайт Все про тварин та перевір, чи можна довіряти матеріалам, розміщеним на ньому.

1. Завантаж браузер Google Chrome одним з відомих тобі способів. У вікні пошуку введи ключові слова: все про тварин.

2. Завантаж файл Форма оцінювання сайта, який збережено в папці Комп’ютерні мережі. Послідовно став позначку Y в колонці «так» або «ні» у групах критеріїв форми оцінювання: вигляд сайта й зручність його використання, зміст і мета створення сайта.

3. Зроби висновок про те, чи можна довіряти відомостям, поданим на сайті.

4. Відшукай за допомогою пошукової системи Google зображення, подібне до одного із зображень на головній сторінці. Для цього в контекстному меню зображення обери вказівку Шукати зображення в Google. Встанови, чи належать власнику сайта авторські права на зображення. Зроби висновок про дотримання закону про авторське право власниками сайта.

5. Зроби загальний висновок про те, чи можна рекомендувати своїм однокласникам й однокласницям використовувати даний сайт для підготовки до уроків природознавства.

Вправа 3 Налаштування пошуку.

Завдання. Знайди сайти, на яких можна переглянути схеми для оригамі, налаштувавши безпечний пошук.

1. Завантаж браузер, встановлений на твоєму комп’ютері. У поле пошуку введи пошукову фразу оригамі+схеми. Визнач приблизну кількість сайтів, що містять введені ключові слова.

2. Увімкни фільтр безпечного пошуку в пошуковій системі Google. Для цього обери вказівку Увімкнути Безпечний пошук у списку налаштувань

3. Визнач, як змінилась кількість сайтів у відповідь на пошуковий запит при увімкненні безпечного пошуку. Зроби висновок про кількість сайтів з небажаним вмістом, що містять уведені ключові слова.

4. Закрий вікно браузера.

Вправа 4. Безпечна поведінка в Інтернеті.

Завдання. Розподіли твердження, запропоновані у вправі за посиланням http://LearningApps.org/view1293380, у дві групи (мал. 113): відповідають правилам безпечної поведінки в мережі Інтернет і не відповідають їм.

Мал. 113

Обговорюємо

1. Які небезпечні ситуації можуть виникати під час пошуку матеріалів в Інтернеті?

2. З якою метою деякі люди намагаються здійснити злочин в Інтернеті?

3. Поясни, як можна оцінити достовірність матеріалів на сайті.

4. Запропонуй способи, як уникнути перегляду сайтів, що містять матеріали небажаного вмісту.

5. У чому схожість і чим різниться використання спеціальних пошукових систем для дітей та фільтру безпечного пошуку?

Працюємо в парах

1. Перегляньте відео за посиланням:

https://www.youtube.com/watch?v=zPIXOPDGPAY(Maл. 114). Обговоріть і запропонуйте продовження списку правил поведінки розумного користувача Інтернету.

Мал. 114

2. Перегляньте історії для учнів про безпеку в Інтернеті на сайті Оn-ляндія — безпечна веб-країна за посиланням: http://disted.edu.vn.ua/meclia/bp/htiril/oppilaille.htm (мал. 115). Визначте, на яких правилах безпечної поведінки в мережі акцентують увагу автори історій-коміксів. Перегляд якої з історій ви порекомендували б іншій парі учнів?

Мал. 115

3. Обговоріть критерії оцінювання сайта, запропоновані у файлі Оцінювання сайта в папці Комп’ютерні мережі. Визначте, чи допомагають запропоновані критерії критично оцінити відомості з Інтернету.

4. Обговоріть, чи достатньо для оцінювання сайта на достовірність матеріалів, поданих на головній сторінці сайта за адресою http://www.lego.com/ru-ru. Оцініть цей сайт за критеріями, запропонованими у файлі Форма оцінювання в папці Комп’ютерні мережі. Порівняйте свої висновки.

5. Знайдіть два різні сайти, на яких розміщено відомості про підготовку до походу, а саме: як розкладати намети, збирати рюкзак тощо. Критично оцініть кожний з обраних сайтів. Обговоріть, відомостям якого із сайтів можна довіряти більше.

Міркуємо

6. Перейди до сайта Національного банку України за адресою https://bank.gov.ua. У меню в лівій частині вікна обери Фінансова грамотність/Музей грошей (мал. 116).

Мал. 116

Визнач п’ять аргументів на підтвердження того, що його матеріалам можна довіряти.

7. Створи список п’яти сайтів, які можна використати для навчання. Зазнач для кожного із сайтів по дві ознаки, які підтверджують, що матеріалам сайта можна довіряти.

8. Перейди до гри Дикий інтернет-ліс за адресою http://www.wildwebwoods.org/popup.php?lang-ua (мал. 117). Визнач призначення гри та умови, за якими ти зможеш потрапити в е-місто. Розпочни виконувати ігрові завдання та дійди до фінішу в грі в позаурочний час.

Мал. 117

Оціни свої знання та вміння

ü Я розумію, які небезпеки можуть траплятися під час роботи в Інтернеті.

ü Я знаю, як захистити себе під час роботи в Інтернеті.

ü Я вмію порівнювати відомості з кількох сайтів.

ü Я вмію налагоджувати та використовувати безпечний пошук у пошуковій системі.

ü Я розумію необхідність критично оцінювати сайти, які переглядаю в Інтернеті.

УЗАГАЛЬНЮЄМО

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити