Підручник Інформатики 5 клас - Н. В. Морзе - Оріон 2018 рік

Розділ 1 ІНФОРМАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ ТА СИСТЕМИ

2. ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ ТА ПРОЦЕСИ

ПРИГАДАЙ

► дії, які ти використовуєш для отримання потрібних відомостей під час виконання домашнього завдання;

► що найчастіше ти робиш, коли працюєш в Інтернеті: шукаєш, зберігаєш, опрацьовуєш чи передаєш повідомлення;

► якими пристроями ти користуєшся для роботи з повідомленнями в школі, а якими — удома

ТИ ДІЗНАЄШСЯ

якими пристроями користуються для реалізації інформаційних процесів;

як інформаційні технології впливають на життя людей

Вивчаємо

1. Якими пристроями користуються для реалізації інформаційних процесів?

Людина постійно отримує, шукає, зберігає, опрацьовує й передає повідомлення, коли пізнає навколишній світ і спілкується. При цьому вона може виконувати з повідомленнями різні дії залежно від поставленої мети. Такі дії називають інформаційними процесами (мал. 5).

Мал. 5

Для реалізації інформаційних процесів застосовують різні пристрої.

Для пошуку потрібних відомостей людина має чітко сформулювати запитання з потрібної теми про явище чи предмет, звернутися з ним до відповідного джерела — книги, енциклопедії, Інтернету, відеозаписів тощо.

Використання технічних засобів може значно полегшити цей процес. Наприклад, за допомогою спеціальних програм, встановлених у мобільному телефоні, можна визначити дані про твоє місцезнаходження, про температуру повітря у твоєму місті, час і дату; за QR-кодом — дізнатися про пам’ятку архітектури під час екскурсії тощо.

Використання спеціальних пристроїв для отримання повідомлень дає змогу людині одержати більш точні дані про навколишній світ, ніж при використанні лише власних органів чуття.

Так, для визначення температури в духовій шафі використовують вбудований термометр. Одержані дані про температуру потрібні, наприклад, для того, щоб дотримуватись інструкції випікання пирога. А відкрити нові планети чи зірки люди змогли завдяки використанню телескопа. Електронні ваги використовують для зважування предметів (мал. 6). Спідометром фіксують швидкість. За допомогою мікроскопа досліджують дрібні об’єкти. Барометром визначають атмосферний тиск.

Мал. 6

Отримані чи знайдені повідомлення можна передавати. Текстові, звукові, графічні повідомлення передають за допомогою сучасних пристроїв — звичайного телефону, смартфону, радіо, телевізора, факсу, навігаторів, супутникового зв’язку на будь-які відстані (мал. 7).

Мал. 7

Опрацювання повідомлень, як правило, пов’язане з їх зміною. Повідомлення опрацьовуються під час зміни способу їх подання. Наприклад, скрипаль, граючи на скрипці, перетворює повідомлення, записані нотами (графічні дані), на звуки. Після перенесення знятого на камеру відео редактор на комп’ютері монтує відеоролик. Сьогодні є пристрої, здатні опрацьовувати дані «самостійно». Наприклад, за допомогою навігатора можна визначити відомості про місцезнаходження автомобіля — геодані, які надходять із супутника, перетворюються у графічні дані про карту руху, звукові дані про наближення повороту, числові дані про максимально допустиму швидкість на ділянці дороги тощо. Але в усякому разі, дані — результати пошуку чи опрацювання — потрібно аналізувати й оцінювати задля прийняття виважених рішень. Наприклад, автомобіліст, спираючись на дані навігатора, може розрахувати час подорожі автомобілем, вибрати оптимальний маршрут чи змінити його. Кінцеві чи проміжні результати можна зберігати, а можна передавати, щоб, наприклад, поінформувати про пробки на дорозі чи обговорити можливість зустрічі.

Цікаво

Перший у світі радіозв’язок було випробувано в лютому 1900 р. Винахідник радіо О. С. Попов налагодив зв’язок між потерпілим біля острова у Фінській затоці військовим кораблем і містом Котка (відстань 50 км). Екіпаж корабля було врятовано.

До винайдення писемності люди зберігали повідомлення тільки у своїй пам’яті. Сьогодні для збереження повідомлень використовують папір, дерев’яні, металеві та інші поверхні, кінострічки, а також зберігають повідомлення в електронному вигляді — на дисках і картах пам’яті. Для збереження повідомлень використовують друкарські пристрої, фотоапарат, відео-камеру, диктофон, комп’ютер (мал. 8).

Мал. 8

2. Як інформаційні технології впливають на життя людей?

Інформаційні процеси можна реалізувати за допомогою інформаційних технологій. Наприклад, у давнину пошук, реєстрування, опрацювання та зберігання даних здійснювали вручну. При цьому використовували папір для запису та передавання даних, рахівницю — для їх підрахунку тощо. Сьогодні ми не уявляємо свого життя без комп’ютерних мереж і засобів комунікації, пристроїв, які автоматизують інформаційні процеси. Онлайнові покупки й замовлення квитків, проведення переговорів й онлайнове спілкування, управління роботами, створеними з Лего, — усе це приклади використання інформаційних технологій.

Інформаційні технології — це сукупність інформаційних процесів з використанням засобів збирання, отримання, накопичення, збереження, опрацювання та передавання даних за допомогою комп’ютерів, мереж для отримання нової інформації про предмет, процес або явище.

Цікаво

Слово технологія походить від грецьких techne — мистецтво, майстерність, уміння, процес і logos — слово, учення.

Наголошуючи на використанні комп’ютерних мереж і засобів комунікації, сьогодні інформаційні технології також називають інформаційно-комунікаційними (ІКТ).

Інформаційні технології ти також застосовуєш, навчаючись у школі та на дозвіллі. Наприклад, для планування екскурсій можна спільно з однокласниками й однокласницями створити календар погоди на місяць і розмістити його у класному куточку. Для цього ти можеш знайти потрібні відомості в Інтернеті, проаналізувати їх (дані з різних сайтів); обчислити середнє значення денних температур і зберегти на комп’ютері у вигляді текстового документа чи занотувати в зошиті; погодити з однокласниками й однокласницями форму подання результатів (таблиця, текст, схема чи графік температур) та створити підсумковий документ: зобразити вручну чи роздрукувати на принтері в разі опрацювання даних за допомогою комп’ютера.

Використання інформаційних технологій для забезпечення потреб певних груп людей чи організацій привело до створення інформаційних систем. Наприклад, твої батьки використовують інформаційні системи банків, коли оформлюють картки та здійснюють розрахунки в супермаркеті, купуючи продукти і товари, для придбання квитків на автобус, потяг чи літак, отримання книжок у бібліотеці тощо.

Діємо

Вправа 1. Процеси та дії.

Завдання. До запропонованих інформаційних процесів укажи дії, що їм відповідають. Використай для цього вправу за посиланням http://LearningApps.org/view2507712 (мал. 9).

Мал. 9

Обговорюємо

1. Які інформаційні процеси ти спостерігаєш чи здійснюєш удома, у школі, на природі? Наведи приклади.

2. Наведи приклади, як у давнину люди передавали, зберігали й опрацьовували повідомлення. Чому для цього стали придумувати різні способи та пристрої?

3. Які пристрої для реалізації інформаційних процесів застосовують люди в наш час? Які з них використовуєш ти і члени твоєї сім’ї? Наведи приклади.

4. Поясни та обґрунтуй, чому люди багатьох професій застосовують у своїй роботі інформаційні технології.

5. Обґрунтуй, як можна використати інформаційні технології для свого навчання.

Працюємо в парах

1. По черзі називайте пристрої, які можна використати для реалізації одного з інформаційних процесів. Один називає пристрій, другий у відповідь називає інформаційний процес. Потім міняйтесь ролями. Наприклад:

• калькулятор — опрацювання повідомлень;

• диктофон — збереження повідомлень.

2. Пограйте у гру «Продовж ланцюжок», у якій називайте по черзі дію, що описує кожний з інформаційних процесів у навчальній діяльності в заданих ситуаціях:

• потрібно розв’язати задачу з математики;

• для уроку історії — підготувати повідомлення про джерела історичних відомостей;

• установити флюгер на географічному майданчику школи.

3. Сучасні школярі використовують інформаційні технології для:

• пошуку повідомлень;

• підготовки текстів і їх друку;

• перегляду зображень і навчального відео;

• створення малюнків, схем і їх зміни;

• виконання обчислень;

• прослуховування та створення музичних творів;

• збереження та представлення навчальних матеріалів;

• виконання вправ на тренажерах тощо.

Поставте по черзі одне одному запитання, відповідь на яке міститься в поданому списку. Уточніть, які пристрої для цього використовуються. Наприклад: як ти використовуєш інформаційні технології на уроках музики? Можлива відповідь-, для прослуховування музичних творів на комп’ютері.

4. Визначте роль інформаційних технологій у житті сучасної людини. Для цього по черзі продовжте речення: «Якби не було інформаційних технологій…». Переможе той, хто останнім зможе завершити речення.

Приклад-. «Якби не було інформаційних технологій, неможливо було б дивитися фільми чи відео в зручний час за допомогою Інтернету».

Міркуємо

5. Створи з номерів пристроїв, зображених на малюнку 10, п’ять груп для реалізації кожного з п’яти інформаційних процесів. Чи є пристрої, які можуть увійти до різних груп?

Мал. 10

Назви пристрої, які слід віднести: до верхнього круга схеми (мал. 11) — пристрої для збереження повідомлень, і до нижнього — пристрої для передавання повідомлень. Та окремо — ті, що належать до обох кругів одночасно.

За поданим зразком (табл. 3) склади й заповни в зошиті таблицю для таких пристроїв: смартфон, відеокамера, супутникова антена, ігрова приставка.

Таблиця З

Пристрій

Збереження повідомлень

Передавання повідомлень

Комп’ютер

+

+

Телефон

-

+

Мал. 11

У наш час для здійснення інформаційних процесів люди різних професій використовують інформаційні технології та пристрої. Універсальним пристроєм для реалізації інформаційних процесів є комп’ютер. Заповни в зошиті порожні клітинки таблиці 4.

Таблиця 4

Професія людини

Дія

Інформаційний процес

Медичний працівник

За допомогою комп’ютерної діагностики встановлює стан здоров’я та визначає захворювання людини

Отримання

Геолог

За допомогою спеціальних комп’ютерних програм і пристроїв аналізує зміни в земній корі та прогнозує можливі землетруси


Бухгалтер


Збереження


Переглядає повідомлення про наявність квитків на потяг на екрані комп’ютера

Передавання

Оціни свої знання та вміння

ü Я можу назвати інформаційні процеси.

ü Я можу назвати пристрої для реалізації різних інформаційних процесів.

ü Я можу назвати приклади реалізації інформаційних процесів у своїй навчальній діяльності.

ü Я розумію, яку роль відіграють інформаційні технології в житті сучасної людини.

ü Я можу навести приклади застосування інформаційних технологій у навчальній діяльності та повсякденному житті.

Словничок

Інформаційні технології, інформаційні процеси.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити