Підручник Інформатики 5 клас - Н. В. Морзе - Оріон 2018 рік

Розділ 1 ІНФОРМАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ ТА СИСТЕМИ

4. СКЛАДОВІ ПЕРСОНАЛЬНОГО КОМП'ЮТЕРА

ПРИГАДАЙ

► які пристрої потрібні для збирання власного комп’ютера;

► для здійснення яких інформаційних процесів ти використовуєш комп’ютер;

► чи можна працювати з комп’ютером без миші, клавіатури, принтера

ТИ ДІЗНАЄШСЯ

якими є складові комп’ютера;

які пристрої використовують для введення та виведення даних;

які пристрої розміщуються в системному блоці

Вивчаємо

1. ЯКИМИ Є складові комп’ютера?

Учителі й лікарі, інженери й композитори, учені й домогосподарки, агрономи й підприємці, конструктори й письменники використовують комп’ютер, щоб вводити дані, зберігати їх, працювати з ними та передавати іншим людям.

Для кожного із цих інформаційних процесів використовують різні пристрої комп’ютера, тому їх можна об’єднати у групи: пристрої введення, опрацювання, зберігання та виведення даних (мал. 22).

Мал. 22

Дані надходять до комп’ютера за допомогою пристроїв введення. Потім вони опрацьовуються процесором і зберігаються в пам’яті. Результати виводяться за допомогою пристроїв виведення.

Ти вже знаєш, що до основних складових стаціонарного персонального комп’ютера належать: системний блок, монітор, клавіатура, миша.

За потреби до системного блока комп’ютера можна приєднувати й інші пристрої (мал. 23), наприклад:

• колонки або навушники — для відтворення звуку;

• принтер — для друку;

• проектор — для демонстрації зображення на великий екран.

Мал. 23

У ноутбуках, нетбуках, планшетних чи кишенькових комп’ютерах системний блок, монітор, а часто й інші пристрої об’єднані в один.

2. Які пристрої використовують для введення та виведення даних?

Пристрої введення призначені для введення даних. До них належать клавіатура, миша, джойстик, сканер, мікрофон, вебкамера (мал. 24).

Ці пристрої автоматизують інформаційний процес передавання даних до комп’ютера. Наприклад, клавіатура — для числових і текстових даних, сканер — текстових і графічних, мікрофон — звукових, веб-камера — відеоданих.

Миша є вказівним пристроєм введення.

Цікаво

Поширеною є легенда, що назва «миша» (від англ. — mouse) з’явилась у Стенфордському дослідницькому інституті (США) через схожість проводу із хвостиком однойменного гризуна — у ранніх моделях він виходив із задньої частини пристрою.

Мал. 24

За допомогою пристроїв виведення (мал. 25) дані з комп’ютера можна виводити на екран монітора, друкувати на принтері, прослуховувати. Зазначені пристрої використовують для реалізації інформаційного процесу отримання даних людиною.

Мал. 25

Ти вже знаєш, що монітор, або дисплей, — пристрій відображення даних на екрані, а принтер — пристрій для друку, тобто виведення текстових чи графічних даних на папір або плівку. За допомогою колонок і навушників людина отримує звукові дані.

Пристрої для введення та виведення даних швидко змінюються. Наприклад, поряд зі звичайною контактною клавіатурою використовують мембранну (мал. 26) та віртуальну (мал. 27).

А в пристроях, які оснащені сенсорним екраном, сам екран є пристроєм введення та виведення. Керувати таким пристроєм можна за допомогою стілуса або руки.

Мал. 26

3. Які пристрої розміщуються в системному блоці?

У системному блоці стаціонарного комп’ютера містяться пристрої опрацювання та зберігання даних.

Роботою всіх пристроїв комп’ютера та здійсненням обчислень і перетворенням даних управляє процесор (мал. 28). Від його обчислювальної потужності здебільшого й залежить продуктивність комп’ютера. Саме тому процесор називають електронним мозком комп’ютера.

Мал. 27

Мал. 28

Процесор — мікросхема, яка розміщується всередині системного блока і призначена для виконання функцій управління пристроями та опрацювання даних.

Пам’ять комп’ютера, що призначена для зберігання даних і програм, поділяють на внутрішню та зовнішню. Деякі пристрої зберігання даних, пристрої запису й зчитування даних, записаних на зовнішніх носіях, розміщені всередині системного блока. До таких належать: пристрої внутрішньої пам’яті, накопичувач на жорстких магнітних дисках, пристрій для роботи з оптичними дисками (дисковод). Магнітні й оптичні диски, флеш-накопичувачі належать до носіїв тривалого зберігання даних. їх також називають — зовнішня пам’ять (мал. 29).

Жорсткий магнітний диск (або вінчестер), як правило, використовують для зберігання різних даних: текстів, числових даних, зображень, музичних композицій, фільмів, ігор тощо.

Флеш-накопичувачі й компакт-диски (оптичні диски) також використовують для зберігання даних. Часто за допомогою цих пристроїв люди переносять дані з одного комп’ютера на інший.

Сучасні карти пам’яті можна застосовувати не лише для комп’ютерів, а й для інших пристроїв, наприклад, для фотокамер чи мобільних телефонів.

Цікаво

Говорять, що назва вінчестер, яку використовують для скорочення терміна жорсткий магнітний диск, виникла в 1973 р. Розробники об’єднали в одному корпусі пластини диска та головки для їх читання. Кількість таких пластин і будова відповідали кількості патронів у зарядах мисливської гвинтівки — вінчестера. Відтоді розміри корпусу та кількість пластин у жорсткому магнітному диску дуже змінилися. А назва так і залишилась.

Цікаво

Назву «флеш» для звичного нам усім носія придумав Шойі Аріізумі (Shoji Ariizumi). Процес стирання вмісту пам’яті викликав у Аріізумі асоціацію з фотоспалахом (англ. — flash) — так у нового винаходу з’явилося ім’я.

Мал. 29

Вправа 1. Групування пристроїв.

Завдання. Розмісти запропоновані у вправі за адресою http://LearningApps.org/view2434822 (мал. 30) зображення пристроїв у три групи. Перевір розв’язок, натиснувши у правому нижньому куті вікна браузера кнопку

Мал. 30

Вправа 2. Складові персонального комп’ютера.

Завдання. Постав у відповідність складову персонального комп’ютера та її призначення. Виконай вправу, запропоновану за посиланням http://LearningApps.org/view2434860 (мал. 31).

Мал. 31

Обговорюємо

1. Які основні групи пристроїв входять до складу комп’ютера? Назви комплект основних пристроїв, з яких складається персональний комп’ютер.

2. Які пристрої комп’ютера, призначені для введення даних, тобі відомі? Наведи приклади.

3. Які пристрої виведення ти знаєш? Наведи приклади.

4. Чому процесор називають мозком комп’ютера?

5. Що таке пам’ять комп’ютера? Наведи приклади носіїв і пристроїв для довготривалого зберігання даних.

Працюємо в парах

1. Для чого призначені окремі пристрої комп’ютера? Обговоріть у парах: один називає пристрій, що належить до комп’ютера, а другий — його призначення; потім поміняйтеся ролями та стежте, щоб назви пристроїв не повторювались.

2. Обговоріть, які інформаційні процеси можна реалізувати за допомогою комп’ютера. Які складові та пристрої для цього використовуються?

3. Пограйте у гру «Ланцюжок слів». По черзі називайте відомі вам пристрої, зображені на малюнку 32. Один називає пристрій введення, другий — пристрій виведення. Переможцем стане той, хто назве пристрій останнім.

Мал. 32

Обговоріть, чому деякі пристрої містяться одночасно в обох кругах.

4. Чи міг би комп’ютер працювати без процесора? Проведіть аналогію з мозком людини.

5. З якою метою до комп’ютера можна приєднати різні набори пристроїв? Чи є пристрої, які завжди будуть використовуватись у різних конфігурацiях комп’ютера?

Міркуємо

6. Продовжи ланцюжок термінів у кожній групі та дай цій групі назву:

а) сканер, клавіатура, миша, … ;

б) принтер, монітор, … ;

в) флеш-накопичувач, … .

7. Визнач, якими пристроями комп’ютера найчастіше користуються члени твоєї родини. Зроби висновки про те, які інформаційні процеси частіше за все виконує кожен член родини.

8. У магазин надійшли пристрої для зберігання даних (мал. 33). їх потрібно розкласти за певними ознаками на три полиці вітрини. Визнач, які пристрої будуть на кожній полиці. Для цього запиши у зошиті назву товарів кожної полиці та постав їхні номери, наприклад, вінчестери: 5, … . Придумай, як продавець має пояснити, чому слід купувати той чи інший товар.

Мал. 33

9. Чи тільки в комп’ютерах є процесори? Назви інші технічні пристрої, які можуть містити процесор. Де використовуються ці пристрої? Які функції виконують процесори в наведених прикладах? Чи схожі їхні функції на функції процесора комп’ютера? Чи можуть існувати ці пристрої без процесорів? Чи зміниться при цьому їх призначення та ефективність?

Оціни свої знання та Уміння

ü Я можу назвати складові комп’ютера.

ü Я знаю призначення основних складових персонального комп’ютера.

ü Я розрізняю пристрої введення та пристрої виведення.

ü Я знаю призначення процесора.

ü Я можу назвати носії даних, які належать до пам’яті комп’ютера.

ü Я можу назвати пристрої зберігання даних і розрізнити їх.

Словничок

Процесор, пам’ять.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити