Підручник Геометрія 9 клас - О. С. Істер - Генеза 2017 рік

Розділ 2 ВЕКТОРИ НА ПЛОЩИНІ

Найвеличніший арифметик своєї епохи

Понад тридцять років тому в науковій термінології набули широкого вжитку такі терміни, як «діаграма Вороного», «клітина Вороного», «розбиття Вороного», «мозаїка Вороного». В Англії поняття «Voronoi diagram» уведене у шкільну програму.

Георгій Феодосійович Вороний - один з найяскравіших представників України в історії математики кін. XIX - поч. XX ст. Його наукові праці присвячені теорії чисел у всіх її трьох напрямах: аналітичному, алгебраїчному та геометричному. Вороного справедливо вважають найвеличнішим арифметиком своєї епохи, а його працю про кількість точок під гіперболою (1903 р.) - віхою, з якої почалася сучасна аналітична теорія чисел. Із часом з’ясувалося, що його дослідження знайшли застосування в різних галузях прикладних наук: кристалографії, фізиці, астрономії, хімії, мікробіології, комп’ютерній графіці, проблемах штучного інтелекту, офтальмології.

Народився Георгій Вороний 28 квітня 1868 р. в с. Журавка Полтавської губернії (нині Чернігівська обл.). Його батько Феодосій Вороний був магістром філології, викладачем, просвітником.

Середню освіту Георгій здобув у гімназії, а у 1885 р. вступив на математичне відділення Петербурзького університету. Після блискучої здачі у 1889 р. випускних іспитів його залишили при університеті для здобуття звання професора. У 1894 р. Вороний захистив магістерську дисертацію та став професором Варшавського університету, а у 1897 р. блискуче захистив докторську дисертацію. Ці дослідження було відзначено премією ім. академіка Буняковського. Пропрацював Г. Вороний як науковець і педагог у стінах Варшавського університету аж до останніх днів свого життя.

Творчу і педагогічну діяльність Георгія Феодосійовича високо оцінили математики, обравши його у 1898 р. членом Московського математичного товариства. У 1904 р., виступивши з доповідями на Міжнародному конгресі математиків у м. Хейдельберг (Німеччина), Вороний стає знаним у світі.

У 1907 р. Вороного обирають членом-кореспондентом Російської академії наук. Але на той час він був уже невиліковно хворим, і невдовзі (20 листопада 1908 р.) пішов з життя. За заповітом його поховали в рідній Журавці.

Упродовж усього свого життя Г.Ф. Вороний не поривав зв’язків з батьковою хатою, часто приїздив у рідні краї. Ще й дотепер можна почути приємні спогади односельців про сердечну й дуже порядну родину Вороних. Середню загальноосвітню школу в с. Журавка названо на честь Г.Ф. Вороного.

Інститут математики НАН України, починаючи з 1993 р., раз на п’ять років проводить Міжнародні конференції, присвячені сучасному стану розвитку напрямів науки, закладених у працях Вороного, а ще раніше видав у трьох томах повне зібрання наукових праць Георгія Вороного.

Пишаймося тим грандіозним внеском, який зробив український математик Г.Ф. Вороний в одне з найоригінальніших творінь людського духу - математику. Його основоположні праці з теорії чисел увійшли у світову математичну скарбницю як символ честі і доблесті людського розуму.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити