Підручник Українська мова 10 клас (профільний рівень) - С. О. Караман - Ранок 2018

МОВЛЕННЄВЕ СПІЛКУВАННЯ. СТИЛІСТИКА І КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ

ТЕМА 17. АНОТАЦІЯ

Люди перестають думати, коли перестають читати.

Д. Дідро

Буду я навчатись мови золотої

Анотація — це стисла характеристика змісту книги, статті, рукопису тощо. У ній зосереджується увага на найсуттєвішому. Структура анотації така: вступна частина (бібліографічний опис джерела), основна частина (перелік основних проблем та/або висновків тексту-джерела, мета, елементи оцінки книги); заключна частина (актуальність і адресат джерела)).

За різними ознаками виокремлюють кілька видів анотацій:

1) за змістом і цільовим призначенням — довідкові (описові, інформаційні) та рекомендаційні; 2) за повнотою охоплення змісту анотованого джерела — загальні та спеціалізовані.

На відміну від інших текстів, анотація містить інформацію про новизну анотованого джерела порівняно з іншими, близькими до нього тематикою й цільовим призначенням; стисло передає основний зміст тексту; заохочує до прочитання тощо.

Про високий рівень анотації свідчить якість і точність інформації про першоджерело; логічне її оформлення; відповідність чинним мовним нормам; обмежений обсяг.

Найпоширенішою помилкою під час складання анотацій є їх надлишковість, яка виникає переважно під час повторення інформації, використання зайвих фраз, вставних слів, складних підрядних конструкцій.

Анотація суттєво допомагає під час добору та вивчення літератури з того чи іншого питання та ознайомлення зі змістом книги.

709 Уявіть, що ви щойно взяли в руки книгу й прочитали анотацію до неї. Якими ви уявляєте головних персонажів? Чи захотілося вам якнайшвидше прочитати повість?

Роздобудько І. Арсен : повість / Ірен Роздобудько. — К. : Граніт-Т., 2012. — 224 с.

13-річний Арсен піклується про маму сам, адже тато їх давно покинув. Однак хлопець вірить, що мама ще знайде надійного й порядного чоловіка. А найбільше він мріє про мандри, пригоди і таємниці, бо сидіти всеньке літо за компом у київській квартирі — це, погодьтеся, важко назвати незабутніми канікулами. Тому Арсен і зважився гайнути в село, до бабці з дідом, яких не бачив після розлучення батьків. І там багато про що Арсенові довелося поміркувати — особливо про те, що він має бути справжнім чоловіком; чимало здолати — образу на тата, відчуття своєї непотрібності в татовій родині та ревнощі до маленької зведеної сестрички, яка «забрала» в нього тата; чимало дізнатись — адже історія його роду стала «візитівкою» цілого села. А головне — Арсен закохався. Вперше і, можливо, назавжди...

Нова повість відомої письменниці Ірен Роздобудько розповідає про дорослішання, життєво важливі трансформації у свідомості й пошук моральних орієнтирів у житті.

• Які відомості містить анотація? Чи можна визначити тему твору та спрогнозувати зміст книги, прочитавши анотацію?

• Чи можна вважати правильним твердження про те, що гарна анотація — це запорука успіху книги?

710. Прочитайте анотацію та проаналізуйте її: визначте мету і функції, дослідіть мовні засоби, зверніть увагу на обсяг.

Сербенська О. А. Актуальне інтерв’ю з мовознавцем : 140 запитань і відповідей / Сербенська О. А., Волощак М. Й. — К. : Вид. центр «Просвіта», 2001. — 204 с.

У формі запитань і відповідей мовознавець О. Сербенська й журналістка М. Волощак ведуть бесіду про сучасний стан української мови як державної та процеси, що в ній відбуваються, про особливості усного мовлення; розмірковують над доцільністю вживання окремих слів і висловів, спонукають небайдужих до пошуків гарного, очищеного від багаторічного намулу Слова.

711. Прочитайте анотації. Яка з них містить лише «чисту» інформацію про книгу, а яка має елементи оцінки?

Масенко Л. Т. Суржик : між мовою і язиком / Л. Т. Ма- сенко. — К. : Видавничий дім «Києво-Могилянська академія», 2011. — 135 с.

У книжці висвітлено історію виникнення, поширення й сучасного побутування мішаних українсько-російських форм усного мовлення, відомих під назвою «суржик». Як специфічне явище мовного життя України суржик розглянуто не тільки в мовознавчому, а й соціокультурному та психолінгвістичному аспектах.

Книжка призначена для студентів-філологів, викладачів вищої школи та вчителів української мови, але вона може зацікавити й ширшу аудиторію.

Українська легко! Наталія Клименко, Павло Мельник- Крисаченко.— Харків : Видавництво «Клуб Сімейного Дозвілля», 2016. — 288 с.

Українська без суржика, росіянізмів і кальок за допомогою інфографіки! Спільно з інтернетним ресурсом «Мова — ДНК нації». Наочно за допомогою інфографіки показані правила та складні випадки вживання слів в українській мові. Цікаві приклади вживання, корисні статті.

Ознайомлювальне читання застосовують для попереднього ознайомлення з книжкою (статтею тощо). Переглянувши анотацію, передмову або зі змісту склавши попередню характеристику видання, читач має зробити висновки про цінність та корисність книжки.

Це книжка для тих, хто:

— спілкується українською і хоче вдосконалити знання;

— прагне запобігти помилковому слововживанню;

— бажає дізнатися нові фразеологізми й синоніми;

— намагається уникнути вживання не властивих українській мовній традиції зворотів і висловів.

У цьому вам допоможуть наочні ілюстрації зі стислими правилами, прикладами вживання й корисні статті. Цю книжку створено з мрією про те, що колись в Україні буде модно знати кілька мов, а говорити українською!

712. Пригадайте правила написання конспекту, тематичних виписок, тез і плану. За аналогією складіть правила написання анотації. Обов'язково врахуйте особливості структури анотації, її мету й вимоги до тексту.

713. Згрупуйте ключові слова залежно від структури анотації. Загальна характеристика книги: ...

Адресати книги: ...

Завдання книги: ...

У книзі подано..., для учнів середнього й старшого шкільного віку, у книжці в популярній формі розкрито..., видання адресовано..., ця книга — своєрідний путівник..., у посібнику міститься матеріал, який допоможе глибше опрацювати та засвоїти..., видання адресоване..., ...роблять посібник цікавим та корисним, ...може стати чудовим посібником для підготовки до уроків, у цій чудовій енциклопедії юний читач знайде відповіді на питання...

• Напишіть анотації (одну стислу, інформативну, іншу — розгорнуту, з елементами оцінки й реклами) на дві прочитані вами книги, використовуючи ключові слова й словосполучення.

Домашнє завдання

714. Складіть таблицю «Конспект, анотація, реферат і рецензія як жанри наукового стилю», що міститиме такі рубрики: «Назва жанру», «Адресат», «Мета», «Сфера використання», «Особливості структури», «Мовні особливості».


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.