Підручник Українська мова 10 клас (профільний рівень) - С. О. Караман - Ранок 2018

УКРАЇНСЬКА ГРАФІКА. УКРАЇНСЬКА ОРФОГРАФІЯ

§28. НАПИСАННЯ СКЛАДНИХ СЛІВ РАЗОМ, ОКРЕМО, ЧЕРЕЗ ДЕФІС

Ми з дитинства навчаємося мови. Не залишайте цього потрібного для думки заняття й далі.

І. Вихованець

193. Запишіть разом, окремо або через дефіс. Свій вибір обґрунтуйте.

(Нац)банк, (писав)писав, (тишком)нишком, (хліб)сіль, (з)(роду)віку, (міськ)рада, (лікар)окуліст, (прем’єр)міністр, (лісо)степ, (двадцяти)тонка, (глухо)німий, (вище)згаданий, (історико)культурний, (член)кореспондент, (будь)хто, (всього) (на)всього, (по)українськи, (на)(в)шпиньки, (горі)лиць, (на) (в)перейми, (оба)біч, (перекоти)поле, (атомно)молекулярний, (тьмяно)сірий, (звуко)непроникний, (м’ясо)молочний, (темно) червоний, (одно)особовий, (кисло)солодкий, (ячмінно)житній.

194. Проведіть лінгвістичне дослідження. Чому жовтогарячий пишеться разом, а сніжно-білий — через дефіс; всвсвітньовідомий (кінорежисер) — разом, всесвітньо-історичне (значення) — через дефіс; вічнозелений (ліс) — разом, а вічно юний (чоловік) — окремо; суспільно- політичний — через дефіс, суспільно корисний — окремо?

195. Прочитайте речення. Запишіть правильно слова, розкриваючи дужки. З'ясуйте, для чого в мовленні вживають складні прикметники.

1. Серед безпорадної, похмурої голизни акацій, тополь та густих терновників (червоно)медяні дуби навіть (у)зимку виглядають (по)гетьманськи зверхньо (М. Руденко). 2. Можна знайти в природі (пів)тони, можна життя спинити на (пів) слові, але нема в житті (напів)ціни, але нема в житті (напів) любові (А. Демиденко).

СПІЛКУВАННЯ

196. Прокоментуйте слова Григорія Сковороди: «Плаває нещасливо той, хто не вміє досягати гавані».

Домашнє завдання

197. Напишіть есе «Що потрібно для щастя», уживаючи складні слова.

Перевірте себе

• Дайте відповіді на запитання.

— У яких випадках складні слова пишуться разом?

— У яких випадках складні слова пишуться через дефіс?

— Які особливості написання слів з пів-, напів-?


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.