Підручник Українська мова 10 клас (профільний рівень) - С. О. Караман - Ранок 2018

ФРАЗЕОЛОГІЯ

§44. БАГАТОЗНАЧНІСТЬ, СИНОНІМІЯ ТА АНТОНІМІЯ ФРАЗЕОЛОГІЗМІВ

Найкоштовніша оздоба мови — це фразеологізм.

І. Фаріон

Буду я навчатись мови золотої

Синонімія фразеологізмів — явище досить поширене: обібрати до нитки, обдерти як липку, останню сорочку зняти, пустити з торбами. У реченні для підкреслення, виділення якоїсь риси, ознаки може вживатися цілий синонімічний ряд, у тому числі й фразеологізми: На жаль, увесь стиль мислення і діяльності цих людей спрямований переважно на те, щоб схитрувати, ошукати, ввести в оману, приховати від інших свої наміри і мету (3 газети).

Фразеологізми можуть вступати і в антонімічні відношення: розпустити язика — води в рот набрати, виплисти на поверхню — піти на дно, гаряча голова — холодний розум.

Практикум

310. Прочитайте текст. Знайдіть фразеологізми, поясніть значення їх. Випишіть фразеологічні синоніми. З якою стилістичною метою автор вкладає в уста хлопчика низку фразеологічних синонімів?

Дід зауважив, що я одчайдух і весь удався в нього… Після цього ми з дідом перезирнулись, усміхнулись, мати посварилась на мене бровами і кулаком, а бабуня вирішила повести свого безклепкого внука до церкви. Там я мав покаятися і набратися розуму, якого усе чомусь не вистачало мені. Та я не дуже цим і журився, бо не раз чув, що такого добра бракувало не тільки мені, але й дорослим. І в них теж чомусь вискакували клепки, розсихались обручі, губились ключі від розуму, не варив баняк, у голові літали джмелі, замість мізків росла капуста, не родило в черепку, не було лою під чуприною, розум якось втулявся аж у п’яти і на в’язах стирчала макітра… (М. Стельмах)

311. До поданих висловів доберіть фразеологізми-синоніми. Поясніть відтінки в значенні.

Битий вовк; одним миром мазані; накивати п’ятами; умивати руки; як мокре горить; не розгинаючи спини; байдики бити; рукою подати; перемивати кістки; ні риба ні м’ясо; ні пари з вуст; за царя Панька; пуститися берега.

ФРАЗЕОЛОГІЗМИ-СИНОНІМИ

Як (мов, ніби) викручена ганчірка;

як вичавлений лимон.

З гаком; з лишком.

Ні гаряче ні зимно; ні знобить ні гріє.

Хоч греблю гати; хоч відбавляй.

312. До поданих висловів доберіть фразеологізми-антоніми.

Кури не клюють; крапля в морі; гнути шию; скакати на задніх лапах; валятися в ногах; хоч з лиця воду пий; зі шкури пхатися; хоч голки збирай; конем не доженеш; тримати язик за зубами; пхати палки в колеса; одним миром мазані.

СПІЛКУВАННЯ

313. Прочитайте текст. Визначте його стиль і жанр.

СІМ П’ЯТНИЦЬ НА ТИЖДЕНЬ

Людей, які не вміють дотримувати свого слова, часто змінюють свої погляди й рішення, не виконують обіцянок, ніхто не поважає. Про таку людину говорять, що в неї «сім п’ятниць на тиждень». А чому саме «сім п’ятниць»? П’ятниця в далекі часи була останнім днем тижня — вихідним і базарним. На базарах не лише продавали та купували, а й вирішували різні важливі питання. У присутності кількох свідків складалася своєрідна угода, розірвати яку чи частково змінити можна було при тих самих свідках і на базарі — тобто в одну із п’ятниць. Проте траплялися й порушники цього звичаю. Вони дуже часто відмовлялися від однієї угоди, щоб укласти іншу, вигіднішу. Про них ширилась недобра слава, що в них сім п’ятниць на тиждень (А. Копельський).

• Чи зустрічали ви людей, про яких ідеться в тексті? Як ви ставитеся до їхньої поведінки? Обґрунтуйте власну думку й викличте однокласників на дискусію.

ФРАЗЕОЛОГІЗМИ-АНТОНІМИ

Добрий геній — злий геній.

Скільки душі завгодно — як кіт наплакав.

Гладити за шерстю — гладити проти шерсті.

Не за горами — за тридев'ять земель.

Домашнє завдання

314. Випишіть 5-6 фразеологізмів із творів художньої літератури, доберіть до них фразеологізми-синоніми й фразеологізми-антоніми.

Перевірте себе

• Дайте відповіді на запитання.

— Які фразеологізми називаються синонімічними? Відповідь ілюструйте прикладами.

— Які фразеологізми називаються антонімічними? Відповідь ілюструйте прикладами.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити