Підручник Українська мова 10 клас (профільний рівень) - С. О. Караман - Ранок 2018

УКРАЇНСЬКА МОРФОЛОГІЯ

§56. ІМЕННИК

Іменник! Він узяв собі на плечі

Велике діло — визначати речі.

Д. Білоус

Буду я навчатись мови золотої

Іменник — це повнозначна частина мови, яка означає предмет і відповідає на питання хто? що?

ОЗНАКИ ІМЕННИКА

Морфологічні ознаки

Синтаксичні ознаки

Відмінювані слова.

Змінюються за відмінками та числами. Мають рід. Початкова форма: називний відмінок однини, а для тих, що вживаються тільки в множині,— називний множини. За лексичними й морфологічними ознаками поділяються на власні й загальні, конкретні й абстрактні, назви істот і неістот, збірні та одиничні

Основна: підмет (називний відмінок або родовий, коли поєднується з кількісним числівником або іншим словом із кількісним значенням — у складеному підметі), додаток (у непрямих відмінках). Неосновна: обставина (частіше іменник із прийменником, особливо в місцевому відмінку), неузгоджене означення, прикладка, іменна частина складеного присудка

Увага! Назви істот/неістот розрізняють і за граматичними ознаками:

1) форма знахідного відмінка однини чоловічого роду назв істот збігається з родовим однини: запросити друга, зустріти сусіда (Зн. в.) — немає друга, сусіда (Р. в.);

2) форма знахідного відмінка однини чоловічого роду назв неістот збігається з називним відмінком однини: гарний твір (Н. в.) — написати твір (Зн. в.);

3) у знахідному відмінку множини іменники всіх родів — назви істот і неістот — мають закінчення, як у називному відмінку: хустки, романи, вікна.

Практикум

398. Визначте, які з іменників належать до назв істот, а які — до назв неістот. Поясніть, чи завжди граматичне поняття істоти/неістоти збігається з поняттям живого/неживого в природі.

Зевс, кентавр, вірус, мікроб, народ, гурт, натовп, зграя, людство, селянство, лісовик, адміністрація, малеча, студентство, природа, флора, фауна, загін, табун, рій.

399. Знайдіть у реченнях збірні іменники. Якими засобами виражається в них категорія збірності?

1. У непроглядно густих вербах над низиною потоку птаство заводило якісь безнадійно гарячі спори, пересипані криком (М. Грушевський). 2. Галява скраю переходить в куп’я та очерети... (Леся Українка) 3. Чорне вороння сідало громадами на сніг і знову здіймалося з місця (М. Коцюбинський).

400. Випишіть із речень іменники, які позначають назви речовини. До яких груп вони належать?

1. З неба, як розтоплене золото, ллється на землю блискучий світ сонця... (Панас Мирний) 2. Срібна зірка йде з водою, срібні в зірки руки, ллється чисте срібло з відер на ліси та луки (Є. Гуцало). 3. Мряка все ще віддих у грудях спирала. Така густа й біла, як молоко (Б. Лепкий). 4. Мокрий сніг бив у лице Василькові, заліплював очі, налазив за комір... (М. Коцюбинський) 5. Коли відцвітає каштан, здається, що свічки догоряють і з них скапує парафін на зелені підставки (С. Пушик).

Категорія істот і неістот має граматичний вияв через відмінкові форми іменників: запросив гостя [гостей); поклав зошит (зошити); пасти гусей (і гуси); зробити стола (і стіл); друга (Р. в. одн.), друзів (Р. в. мн.); але загін (Р в. одн.), загони (Р. в. мн.).

СПІЛКУВАННЯ

401. Висловіть власну думку про те, чи потрібно сучасній молоді знати минуле свого народу.

Домашнє завдання

Українська морфологія

402. Випишіть із поданих слів загальні назви, що утворилися від власних, поясніть їхні значення. Зверніться до тлумачних та етимологічних словників, інтернетних джерел.

Лайнер, каравела, ампер, вольт, бойкот, меценат, сендвіч, лавсан, бостон, дрезина, мансарда, пульман, кардан, вулкан, уран, галіфе, олів’є, кардиган, гобелен, силует, саксофон.

Перевірте себе

• Дайте відповіді на запитання.

— Які визначальні ознаки має іменник як частина мови?

— За якими критеріями іменники поділяються на власні і загальні?

— Наведіть приклади іменників з конкретним та абстрактним значенням.

— Наведіть приклади іменників-назв істот і неістот.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.