Підручник Українська мова 10 клас (рівень стандарту) - О. П. Глазова - Ранок 2018

Іменник

§41. Іменники спільного і подвійного роду. Складні випадки узгодження роду іменників з іншими частинами мови

349. Прочитайте прислів'я. Визначте іменники, які можуть позначати осіб як чоловічої, так і жіночої статі.

1. Базіка набалака — і в торбу не збереш. 2. Нероба гірше п’яниці. 3. Незграба псує, а роботяга переробляє. 4. Соня та ледацюга — рідні душі. 5. Ні рак, ні жаба, а просто нахаба! 6. Вереда й себе раз на рік любить (Нар. творч.).

• Чому такі іменники називають іменниками спільного роду?

Іменники спільного роду можуть означати осіб і чоловічої, і жіночої статі: листоноша, сирота, трудяга, староста, бідолаха. Такі іменники мають закінчення -а, -я та називають осіб за характерними діями або рисами поведінки: ябеда, базіка, плакса, писака, посіпака, недоторка.

Рід таких іменників визначають за змістом речення або граматичною формою інших частин мови: Мудрий, як той недотепа, що від дощу в річку ховався. Забарилась недотепа — от тобі й халепа (Нар. творч.).

Іменники подвійного роду вживаються у формах різних родів:

• чоловічого і середнього: вовчище, лобище;

• жіночого і середнього: бабище, ручище, ножище.

Рід таких іменників визначають за змістом речення або за граматичною формою інших частин мови: Лютий вітрище рве гілля дерев.

350. Попрацюйте в парах. Переінакшіть європейські прислів'я в такий спосіб (зміною граматичних форм або додаванням нових слів), щоб рід іменника спільного роду можна було легко визначити. Переінакшені прислів'я запишіть.

1. Жаднюга не матиме друга (Іспанське). 2. Що то за розумака, що на жарт ображається? (Фінське) 3. І для невдахи настане гарний день (Ірландське). 4. Лежебоці миліше сонце, що заходить, аніж сонце, що сходить (Угорське). 5. У працьовитого завжди роботи доволі, а в базіки — два язики (Французьке). 6. Тільки нероба не помиляється (Молдавське).

• Як пояснити те, що іменники спільного роду зазвичай мають іронічно-зневажливий відтінок значення?

351. Прочитайте. Укажіть іменники спільного та подвійного роду.

1. Народ мій є! Народ мій завжди буде! Ніхто не перекреслить мій народ! Пощезнуть всі перевертні й приблуди, і орди завойовників-заброд! (В. Симоненко) 2. Могутній у тебе батя… Роботяга. Чеснюга. Без порожнин у душі… Моноліт (О. Гончар). 3. До оселі заходить невідомий чолов’яга, високий, кривоносий, подає не руку — ручище (М. Стельмах). 4. Симпатяга він, цей військком, хоч і коноплястий (О. Гончар). 5. Хто б міг подумати, що цей баляндрасник і задавака якимсь дивом стільки наткав у собі людяності! (М. Стельмах) 6. Одне ледащо сонцю докоряло: «Ну, хоч би раз ти до обід поспало…» (В. Симоненко)

• Яку емоційну оцінку передають ужиті в кожному з речень іменники спільного роду?

352. Запишіть подані слова, додавши до кожного прикметник-означення, у дві колонки: 1) іменники чоловічого роду; 2) іменники жіночого роду.

Шампунь, бандероль, папороть, ваніль, фланель, рукопис, аерозоль, розкіш, рояль, суміш, жовч, гуаш, тюль, міль.

• За якими словниками можна з'ясувати рід іменника?

353. Перепишіть, вибираючи з дужок слова в потрібній граматичній формі.

1. Тут співали мені дуби, степ (гойдав, гойдала) пшениці і вівса (Д. Луценко). 2. Лебедина зграя в (дальній, дальню) путь рушає (В. Паронова). 3. Дим над землею гіркий наче (тертий, терта) полин (Р. Коляда). 4. Парадною ходою під (барабанний, барабанну) дріб рушили вчорашні школярі до центральної площі міста (3 журналу). 5. Оркестр грав (урочистий, урочисту) туш, а всі, стоячи, привітальними вигуками та бурхливою овацією зустрічали ювіляра (І. Тобілевич).

• З'ясуйте рід паронімів ступінь (порівняльна величина) і степінь (математичний термін).

354. Я — редактор. Прочитайте. Укажіть допущені помилки, відредагуйте речення. Скористайтеся підказкою.

1. Прозора тюль на вікнах придасть кімнаті особливого затишку, а обтягнуті бязем меблі створять враження розкошу. 2. Тюлева гардина вбереже від проникнення бруду та пилі з вулиці. 3. Узорчаста тканина є в продажі. 4. З вікна можна полюбуватися прямим і рівним магістралем. 5. Поява червоної сипі на шкірі та надоїдлива нежить є признаками корі. Хвороба може викликати головну біль, іноді навіть втрату свідомості.

ПІДКАЗКА

Неправильно

Правильно

легка тюль

легкий тюль (ч. р.)

червона сип

червоний висип (ч. р.)

головна біль

головний біль (ч. р.)

надоїдлива нежить

набридливий нежить (ч. р.)

придасть приміщенню

надасть приміщенню

признак корі

ознака кору (ч. р.)

є в продажі

є в продажу (поступила в продаж)

узорчаста шпалера

візерунчаста шпалера

проникнення пилі

проникнення пилу (ч. р.)

враження розкошу

враження розкоші (ж. р.)

оздоблені бязем

оздоблені бяззю (ж. р.)

полюбуватися магістралем

помилуватися магістраллю (ж. р.)

втрата свідомості

знепритомнення

хвороба викликає

хвороба спричиняє

• Визначте види допущених у реченнях помилок. Які з норм літературної мови в кожному з випадків порушено? Звіртеся з поданою на форзаці підручника таблицею «Норми літературної мови».

• Започаткуйте виконання проекту «Мовні помилки в рекламі», звернувши увагу на сплутування роду іменників української мови з родом іменників-росіянізмів (продаж — продажа, перекис — перекись і под.).


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити