Підручник Українська мова 10 клас (рівень стандарту) - О. П. Глазова - Ранок 2018

Іменник

§47. Словозміна іменників IV відміни

У родовому відмінку іменники IV відміни мають закінчення -и (після суфікса -aт- (-ят-)) та -і (після суфікса -єн-):

У давальному й місцевому відмінках однини іменники IV відміни мають закінчення -і:

У знахідному відмінку множини іменники IV відміни — назви істот мають паралельні форми: Не вчи старого, як гусенят (гусенята) пасти (Нар. творч.). Суфікс -am- (-ят-) буває в усіх відмінках іменників IV відміни, крім називного і орудного: але малям, лошам.

Суфікс -єн- буває в усіх непрямих відмінках однини іменників IV відміни, крім знахідного, та в усіх відмінках множини.

406. Перепишіть, ставлячи подані в дужках іменники в потрібній формі. Після кожного з іменників позначте в дужках його відмінок і число.

Зразок. Всі птахи захищають своїх (пташенята) — Всі птахи захищають своїх пташенят (Р. в. мн.).

1. Нема тої корови, щоб (теля) не була. 2. Верблюдиця, може, й негарна, а (верблюденя) люба. 3. Чорний ворон для своїх (вороненя) білий. 4. Не сподівайся доброго пса з (вовченя). 5. Дарма чіпляти (порося) золотий нашийник. 6. Доростуть колись і (щенята) зуби. 7. Чорний бусол білого (буйволеня) не матиме. 8. Сокіл найбільше шанує свої крила, а людина тішиться (ім’я) (Нар. творч.).

• Виділіть в іменниках IV відміни закінчення та суфікси.

• Провідміняйте іменники ім'я, плем'я (усно).

407. Перепишіть, уставляючи пропущені літери.

1. Мати колихала д..тинча, серце билось в радості й тр..возі (Д. Луценко). 2. Матер..на пісня зал..тіла в груди н..мовляті (М. Рильський). 3. Ти сили дай мені, кохана мати, до боротьби зі злом! Зроби, щоб з кволого пискляти я став орлом! (Р. Завадович) 4. І зріс м..тець з маленького д..тяти, щоб загр..міти в рідній стороні (А. Малишко). 5. Мати до д..тинчат, як ластівка до ластів’ят (Нар. творч).

• Визначте відмінок і число кожного з іменників IV відміни, виділіть у них закінчення та суфікси.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити