Підручник Українська мова 10 клас (рівень стандарту) - І. П. Ющук - Богдан 2018

ОРФОГРАФІЧНА НОРМА

§ 46. Творення імен по батькові

Чоловічі імена по батькові творяться додаванням до основ власних імен суфікса -ович (без будь-яких змін): Михайло — Михайлович, Василь — Васильович, Юрій — Юрійович, Зіновій — Зіновійович, Ігор — Ігорович, Анатоль — Анатольович, Анатолій — Анатолійович.

Кілька чоловічих імен по батькові творяться за допомогою суфікса -ич: Лука — Лукич (і Лукович), Сава — Савич (і Савович), Кузьма — Кузьмич (і Кузьмович), Хома — Хомич (і Хомович), Яків — Якович, Ілля — Ілліч.

Як виняток, в імені Григорій при творенні імені по батькові відпадає ій — Григорович, а до основи імені Микола додається ай — Миколайович (і рідко — Миколович).

Жіночі імена по батькові творяться додаванням до основ власних імен суфікса -івн(а): Михайло — Михайлівна, Василь — Василівна, Юрій — Юріївна (Юрій + івна), Зіновій — Зіновіївна (Зіновій + івна), Анатоль — Анатолівна, Анатолій — Анатоліївна.

З відхиленням від цього правила творяться лише такі імена по батькові: Яків — Яківна (випадає одне ів), Григорій — Григорівна, Микола — Миколаївна (і рідко — Миколівна).

215*. Перепишіть речення, творячи з імен, що в дужках, імена по батькові в потрібному відмінку.

1. Семене (Петро)? От не сподівався вас бачити! 2. Іван (Іван) сів на першому стільці у першому ряду. Поруч нього сіла Марфа (Галактіон), а далі — Методій (Кирило). 3. Хіба ж не ясно? Це на погляд Семена (Яків)… 4. Я бачу Пульхерію (Іван), Афанасія (Іван) і їхній домик. 5. Аркадій (Андрій) прокидається рано й виходить у сіни. 6. До Ірини (Федір) підійшов і Трохим (Климент). 7. Тільки завдяки Марфі (Галактіон) і не заплуталась справа (3 тв. М. Хвильового).

216. Запишіть імена, по батькові й прізвища своїх учителів і зазначте, які предмети вони викладають.

217. Прочитайте речення вголос. З’ясуйте значення фразеологізмів.

1. Потеплішало трохи на серці в Тараса Григоровича при думці, що скрізь є добрі люди (3. Тулуб). 2. Онися Степанівна, як стара господиня в домі, й не думала випускати з своїх рук господарських віжок (І. Нечуй-Левицький). 3. Побачивши, що життя Івана Володимировича висить на волосинці, Терентій кинувся в атаку (О. Довженко). 4. Гострий розум у Кузьми Харитоновича: пальця в рот не клади (Я. Гримайло). 5. Моє поважання, пане Мільку! Як ся маєте? (Л. Мартович).


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити