Підручник Українська мова 10 клас (рівень стандарту) - І. П. Ющук - Богдан 2018

ОРФОГРАФІЧНА НОРМА

§ 48. Складні випадки написання географічних назв

1. За кількістю основ географічні назви бувають прості, складні та складені.

Прості назви мають одну основу: Київ, Полтава, Дніпро, Буг. Такі назви пишемо й відмінюємо відповідно до чинних правил: Луцьк, Куп’янськ, Чернігів — Чернігова, Канів — Канева, Корець — Корця, Сватове — Сватового.

Складні назви мають дві основи і пишуться разом або через дефіс: Ужгород, Тернопіль, Гуляйполе, Трипілля, Кам’янець-Подільський, Чари-Комиші. Складні назви, які пишуться разом, відмінюються так само, як і прості: Бориспіль — Борисполя, Старокостянтинів — Старокостянтинова, Малоярославець — Малоярославця. У тих назвах, які пишуться через дефіс, відмінюються, як правило, обидві частини: Володимир-Волинський — Володимира-Волинського, Кам’янець-Подільський — Кам’янця-Подільського.

Складені назви складаються з двох або більше окремих слів — прикметника й іменника: Кривий Ріг, Сіверський Донець. У таких назвах обидва слова пишуться з великої букви і відмінюються кожне окремо: Західна Європа, місто Біла Церква — Білої Церкви, село Нове Село — Нового Села, річка Західний Буг — Західного Бугу.

2.Географічні назви пишемо через дефіс і з великої букви обидві частини в таких випадках:

1)якщо назва утворена від сурядного словосполучення (обидві частини рівноправні): Австро-Угорщина, Пуща-Водиця, Азово-Чорномор’я, Волино-Подільська височина, Південно-Західна залізниця, Волго-Донський канал; якщо ж назва утворена від підрядного словосполучення, пишемо разом: Північнокримський канал, Середньодунайська низовина;

2)якщо перша частина іменник, друга — прикметник: Володимир-Волинський, Рава-Руська, Віта-Поштова;

3)якщо назва утворена від імені та прізвища: Івано-Франківськ, Михайло-Коцюбинське;

4)якщо назва складається з двох іменників, поєднаних між собою прийменниками або іншими службовими словами: Новосілки-на-Дніпрі, Ростов-на-Дону, Франкфурт-на-Майні, Яр-під-Зайчиком; Булонь-сюр-Мер, Бург-ель-Араб, Ла-Манш, Ла-Плата, Лас-Вегас, Лос-Анджелес, Па-де-Кале, Ріо-де-Жанейро.

У прикметниках, утворених від таких назв, дефіс зберігається: австро-угорський, пуща-водицький, івано-франківський, новосілківський-на-Дніпрі, ростовський-на-Дону, франкфуртський-на-Майні, ярський-під-Зайчиком; булонь-сюр-мерський, бург-ель-арабський, ла-маншський, ла-платський.

Прикметники, утворені від складених назв, пишуться одним словом: Західна Європа — західноєвропейський, Біла Церква — білоцерківський, Кривий Ріг — криворізький.

222. Поясніть написання географічних назв у поданому тексті.

Які ж сучасні адреси золота в Україні? їх багато. Це Карпати, Придніпров’я, Донбас, Крим. Цікаво, в деяких географічних назвах України відбито наявність у цій місцевості золота. Так, дорогоцінний метал виявлено в Закарпатті у розсипному стані в річищах Золотий Потік, недалеко від гори Золотухи, біля села Яблуневе та в інших місцях.

Цікаві гірничі виробки, що недалеко від Берегового на Закарпатті. В них турки 400 років тому добували золото. Це родовище дістало назву Мужіївське. Золото тут високої якості, залягає неглибоко. Родовище дуже велике. Але є й труднощі. Мужіївське золото є у вулканічній породі в тонко розсіяному стані.

Родовище золота на Мокрій Сурі поблизу Дніпра за розмірами і запасами не поступається Мужіївському. Воно, як і родовище Закарпаття, теж корінного залягання. Золото тут високої якості. Воно залягає неглибоко у вигляді крупинок у карбонатно-кварцевій породі в тілі Українського кристалічного щита.

Є поклади золота й біля Запоріжжя. Цікаво, що це золото найдавніше у світі. Йому понад три мільярди років. Поклади золота є також біля Луганська та Кропивницького. Кропивницьке золото має таку високу якість, якій немає аналогів у світі (За Іваном Падалкою).

223. Географічні назви запишіть у дві колонки: 1) зі вставленою буквою і; 2) зі вставленою буквою и.

1. Д..канька, Нем..рів, Дігтяр.., Руб..жне, Угн..в, Ірд..нь, П..рятин, Гн..вань, Оск..л, Рож..щі, Г..рняк, Оп..шня, Амер..ка.2. Сиц..лія, Т..бет, Ор..ноко, С..нгапур, Р..м, В..рджинія, Ож..ш, Ок..нава, Нальч..к, Аргент..на, Ям-Ал..нь.

З перших букв записаних назв прочитаєте: 1) закінчення вислову Т. Шевченка: «Нема на світі України, немає…»; 2) закінчення вислову Г. Сковороди: «Кожному мила…».

224. Прочитайте речення вголос. З’ясуйте значення фразеологізмів.

1. Неначе мулом замулило світлу течію повного щастя, повної веселості, яку я передніше почував, вертаючись в Україну з далекої далечі (І. Нечуй-Левицький). 2. А я піду на край світа: на чужій сторонці знайду долю або згину, як той лист на сонці! (М. Кропивницький). 3. А я дивлюся… і серцем лину в темний садочок на Україну (Т. Шевченко). 4. Навколо дрімуча тайга. Це найвіддаленіші нетрі, звірині заповідники, куди, як говорили в старі часи, і ворон кісток не заносить (О. Довженко). 5. Беремо ж сюди (в спецшколу) найтрудніших, тих, що вже пройшли Крим і Рим, — інший і дорослий не бачив такого, що воно вже встигло пережити (О. Гончар).


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити