Підручник Українська мова 10 клас (рівень стандарту) - О.В. Заболотний - Генеза 2018

ПРАКТИЧНА РИТОРИКА

§ 14. ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ПРОМОВИ

130. І. Прочитайте фрагмент публічної промови Стіва Джобса перед випускниками одного з вищих навчальних закладів. У чому актуальність промови Стіва Джобса для сучасної молоді?

ІСТОРІЯ ПРО ЛЮБОВ І ВТРАТИ

Для мене велика честь бути сьогодні з вами на врученні дипломів одного з найкращих університетів світу. Я не закінчував інститутів. Сьогодні я хочу розповісти вам історію з мого життя. І все. Нічого грандіозного.

Мені пощастило - я досить рано знайшов те, що люблю робити по життю. Разом із Стівом Возняком ми заснували компанію Apple Computer у гаражі моїх батьків, коли мені було 20 років. Ми наполегливо трудилися, і через десять років Apple виросла від двох юнаків у гаражі до 2-мільярдної компанії з 4000 працівниками.

Невдовзі мене звільнили. Як вас можуть звільнити з компанії, яку ви заснували? Відповідно до росту Apple ми наймали талановитих людей, які б допомагали мені керувати компанією, і в перші п’ять років усе йшло добре. Але потім моє бачення й бачення мого партнера стосовно майбутнього стали різнитися, і ми врешті посварилися. Рада директорів перейшла на його бік. Тому в 30 років я був звільнений. До того ж привселюдно.

Я не знав, що робити, декілька місяців. Це було публічним провалом, і я навіть думав про те, щоб утекти куди подалі. Але щось повільно стало мені вияснятися - я все ще любив те, що робив. Хід подій в Apple лише злегка все змінив. Я був відкинутий, але я любив. І, зрештою, я вирішив почати все спочатку …

Упродовж наступних п’яти років я заснував компанії NeXT та Ріхаr і закохався в дивовижну жінку, що стала моєю дружиною. Ріхаr створив найперший комп’ютерний анімаційний фільм «ToyStory». У ході разючих подій Apple купила компанію NeXT, я повернувся в Apple, і технологія, розроблена в NeXT, стала серцем нинішнього відродження Apple.

Я впевнений, що нічого цього не трапилося б, якби мене не звільнили з Apple. Ліки були гіркими, але пацієнтові вони допомогли. Іноді життя б’є вас по голові цеглиною. Не втрачайте віри. Я переконаний: єдине, що допомогло мені продовжувати справу, - це те, що я любив свою справу. Ваша робота займає значну частину життя, і єдиний спосіб бути повністю задоволеним - робити те, що, на вашу думку, є великою справою. І єдиний спосіб робити великі справи — це любити те, що ви робите. Якщо ви ще не знайшли своєї справи, шукайте. Не зупиняйтеся!.. (За С. Джобсом).

О. Полунін. Сходи на небо

II. Виконайте завдання до тексту.

1. Визначте тему, стиль тексту, комунікативний намір автора.

2. Прочитайте ще раз вступну частину тексту. Як промовцю вдалося з перших хвилин привернути увагу слухачів, наблизити їх до себе? Яку роль у цьому відіграли виділені курсивом словосполучення?

3. Чи погоджуєтеся ви з думкою автора, висловленою у виділеному наприкінці тексту реченні? Поясніть її.

4. Зіставте прочитане із зображеним на картині О. Полуніна «Сходи на небо». У чому їхня співзвучність?

5. Визначте мікротеми тексту, доберіть і запишіть до кожної з них заголовок. Випишіть ключові слова, словосполучення кожної мікротеми.

6. Перекажіть усно текст промови від першої особи, використавши записані заголовки до мікротем та ключові слова, словосполучення.

131. ПОСПІЛКУЙТЕСЯ. Чи можна життєву історію Стіва Джобса вважати прикладом відповідального ставлення до життя? Поясніть свою відповідь.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити