Підручник Українська мова 10 клас (рівень стандарту) - О.В. Заболотний - Генеза 2018

ОРФОЕПІЧНА Й ОРФОГРАФІЧНА НОРМИ

§ 21. УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ. УСНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ

189. І. Прочитайте текст. Визначте його тему й основну думку.

ЗІРКОВИЙ ШЛЯХ КОРОЛЬОВА

У тисяча дев’ятсот п’ятдесят сьомому році ракета вивела на орбіту штучний супутник Землі. Це стало першим необхідним кроком в освоєнні космічного простору. Без ракети-носія не могло бути й мови про космічні польоти.

На чолі великої справи стояв керівник, який вірив у реальність таких польотів у той час, коли багато хто вважав їх фантастикою. Цим керівником був головний конструктор, академік, українець Сергій Корольов.

Працювати з Корольовим було важко, але цікаво. Підвищена вимогливість, стислі терміни завершення завдань, новизна, яка приховувала не лише приємні несподіванки, - усе це змушувало тих, хто з ним працював, постійно перебувати в стані нервового напруження.

Проте всі ці труднощі, незручності, а інколи й серйозні неприємності видавалися мізерними порівняно із захопливо цікавою роботою. Однією з причин постійного інтересу до роботи була її новизна. Корольов не любив спокійного життя, не любив повторюватися. Розробляючи якусь нову конструкцію, пройшовши виснажливий шлях пошуків, нарешті надавши конструкції потрібного ступеня завершеності, він начебто втрачав інтерес до теми. Часто свої досягнення «дарував» спорідненому колективу, причому навіть переводив своїх колег у нову групу конструкторів. Це свідчило про масштабність його поглядів і невичерпну творчість.

Попри велику щедрість Сергій Корольов нікому не передавав тематики, пов’язаної з пілотуванням польотів. Мабуть, неабияка роль у цьому належала його юнацькій мрії - літати на планерах, а потім на ракетному апараті. Тому й не дивно, що всю інформацію про космонавтів він відстежував сам і контролював дуже ретельно.

Музей космонавтики імені С. Корольова в Житомирі

Відбір і підготовка перших космонавтів проводилися паралельно з удосконаленням кораблів. Так само як не було ніякого досвіду створення космічних кораблів, був відсутній і досвід підготовки космонавтів. Що очікувало людину в космічному просторі? Достеменно було відомо, що вона опиниться в невагомості, що під час підйому та спуску на неї будуть впливати великі перевантаження, що корабель перебуватиме під дією космічного випромінювання. Як вплине космічний політ на психіку людини? На ці запитання ніхто не міг відповісти.

Було приємно відчувати, що космічні рейси перекреслили песимістичні прогнози деяких учених, згідно з якими людина більше доби не зможе існувати в космосі, а тривала невагомість може стати бар’єром для його освоєння.

Космонавтика розширила обрії наших знань, стимулювала розвиток багатьох галузей науки й техніки. Земляни завжди будуть із вдячністю пам’ятати імена людей, які відкрили нову сферу людської діяльності. У цьому сузір’ї імен одне з найяскравіших - ім’я нашого співвітчизника - авіаконструктора Сергія Корольова (Із журналу).

II. Виконайте завдання.

1. Визначте тип і стиль мовлення тексту.

2. Поміркуйте, чому, незважаючи на всі труднощі, робота приносила С. Корольову задоволення. Завдяки чому він зміг досягти успіху?

3. Знайдіть 3-5 прикладів чергування у - в, і - й.

4. Укажіть на особливості вимови виділених слів (наголошування або вимова звуків).

5. Прочитайте текст удруге. Складіть колективно складний план.

6. Перекажіть стисло прочитане та доповніть текст невеликим роздумом на одну з тем: «Успіх - це результат безперервної й наполегливої діяльності», «Кроки до

успіху», «Успіх приходить до сміливих» (усно).

Розрізняймо

«ПРОШУ ДО СТОЛУ» ЧИ «ПРОШУ ДО СТОЛУ»?

Коли звертаємося до когось із проханням, клопотанням щось зробити, виконати якусь дію, кажемо: «Прошу́ зайти», «Прошу́ слова».

Слово прошу (з наголосом на першому складі) вживаємо тоді, коли воно виступає у функції вставного слова будь ласка. Наприклад: «Про­́шу, сідайте», «Про́шу, заходьте». У цих висловах слово прошу передає ввічливу форму звертання, яке в таких випадках можна замінити формою будь ласка: «Будь ласка, сідайте».

Отже, треба казати: «Прошу́ до столу», «Прошу́ сідати», «Про́шу, сідайте» (За матеріалами сайту kulturamovy.univ.kiev.ua).

Орфоепічний тренажер

Вимова приголосних

1. Звуки [б], [д], [з], [ж] вимовляйте дзвінко, не допускаючи оглушення:

дуб, горб, лісоруб, будка, швидко, кладка, хід, прудко, берізка, чорногуз, гарбуз, низка, верболіз, казка, боягуз, в’язка, стежка, доріжка.

2. Вимовляйте [л] перед [е] твердо, не допускаючи його пом’якшення:

електрика, балет, білет, телефон, волейбол, лейтенант, лебідь, проблема, легенда, легко, колесо, елегантний, елементарний, календар, клеїти, палець.

Правильно

НЕправильно

ба[л]ет

ба[л']ет

[л]екція

[л']екція

проб[л]ема

проб[л']ема

те[л]ефон

те[л']ефон

3. Звуки [ч], [ш] вимовляйте твердо, не допускаючи їх пом’якшення:

читати, чипси, чизбургер, часто, ключ, ключик, м’яч, м’ячик, чашка,

чай, чисто, калач, чемодан, береш, сидиш, малюєш, мишка, фініш, щука.

4. Звук [р] у поданих словах вимовляйте твердо:

Харків, Ігор, лікар, буквар, пустир, тепер, звір, повір, крем, ребус.

Корисно знати

Український [ґ]

Звук [ґ] вимовляємо в невеликій групі слів, як власне українських, так і запозичених. Наприклад: аґрус, ґава, ґанок, ґазда, ґатунок, ґвалт, ґедзь, ґелґотати, ґніт (у лампі), ґахкати, ґрати (іменник), ґречний, ґринджоли, ґрунт, ґудзик, ґуля, дзиґа, мамалиґа.

У власних назвах іншомовного походження звук [g] згідно з традицією вимовляємо як [г], проте не є порушенням орфоепічної норми й вимова цього звука як [ґ]. Наприклад: Гренландія й Ґренландія, Гете й Ґете, Гібралтар і Ґібралтар, Гюґо й Гюго.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити