Підручник Українська мова 10 клас (рівень стандарту) - О.В. Заболотний - Генеза 2018

ОРФОЕПІЧНА Й ОРФОГРАФІЧНА НОРМИ

§ 25. УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ. ЕСЕ НА АКТУАЛЬНУ ТЕМУ

Поняття есе

Есе (фр. essai - спроба, проба, нарис) - це твір невеликого есе обсягу з вільною композицією, який виражає індивідуальні враження, міркування з конкретного питання, проблеми й свідомо не претендує на повноту й вичерпне трактування теми.

Потрібно, щоб останній абзац есе завершив думку. Слова «я думаю», «я впевнений», «я впевнена», «я переконаний», «я переконана», «я знаю» допоможуть підкреслити, що це власна думка автора.

221. І. Прочитайте повідомлення старшокласниці, розміщене на сайті «Я - журналіст». Чи актуальною на сьогодні є проблема, порушена в публікації?

СМАЙЛИК НЕ ЗАМІНИТЬ ЖИВОЇ УСМІШКИ

Всесвітня павутина дає нам змогу спілкуватися з різними людьми, заводити нових віртуальних друзів. Але сайти намагаються витіснити реальний світ.

Багато хто забуває про щирість, відкритість, про справжні людські стосунки. Живе у віртуальному світі, де можна поливати одне одного брудом, насміхатися, не побоюючись, що колись потрібно буде відповідати за свої вчинки. Це ж набагато простіше, ніж сказати щось образливе людині на вулиці. Шелдон Купер, герой серіалу «Теорія великого вибуху», казав: «Я фанат усього, що може замінити живе спілкування».

Декому важко подолати сором’язливість і попросити допомоги в близької людини. А от до віртуальних незнайомців за порадою звертаються досить часто. Проводячи багато часу в Інтернеті, люди розучуються спілкуватися в реальному житті.

Пам’ятайте, що жоден смайлик у листуванні не замінить живої усмішки. Насолоджуйтеся прогулянками на свіжому повітрі та живим спілкуванням із друзями (За Т. Ненчинською. Із сайту «Я - журналіст»).

II. Поміркуйте над запитаннями.

1. Чи погоджуєтеся ви з думкою авторки, висловленою в останньому абзаці?

2. Чи намагалися ви знайти друзів, однодумців у соціальних мережах?

3. Чи можуть віртуальні знайомства нести небезпеки для вас та ваших рідних, знайомих? Якщо так, то які саме? Як, на вашу думку, можна уникнути таких небезпек?

222. Ознайомтеся з думками старшокласників. Чиє міркування вам імпонує найбільше?

1. «Спілкуйтеся якнайбільше з реальними друзями, бо це краще, ніж будь-які лайки. А нових віртуальних друзів - перетворюйте в реальних! І не переймайтеся через «недостатню популярність»: лайки - це лише лайки, а реальне життя - незрівнянно цінніше й цікавіше!» (Максим М.)

2. «Соціальні мережі ніколи не зможуть замінити живе спілкування. Вони тільки доповнюють наше життя різноманітними зручностями та новими барвами» (Оксана К.).

3. «Людям набагато простіше висловлювати свої думки, натискаючи на клавіші. Ми можемо щось купити чи отримати якусь інформацію, не виходячи з дому, знайти й прочитати будь-яку книгу в електронному форматі» (Марина Н.).

4. «Соцмережі відкривають перед нами безліч можливостей. Тут можна знайти нових друзів або спілкуватися з тими, хто перебуває за кордоном. Можна швидко відправити документи в електронному форматі. Але пам’ятайте, що під час реальної розмови люди, як правило, виражають різні емоції, а в Інтернеті можна тільки відправляти смайлики…» (Тарас В.).

223. ПОСПІЛКУЙТЕСЯ. Які є «плюси» й «мінуси» користування соціальними мережами? Чи можуть соціальні мережі замінити живе спілкування?

224. Напишіть есе на одну з таких тем: «Ґаджети чи реальне спілкування?», «Чого варто уникати в спілкуванні?». Ви можете скористатися поданими нижче пам’ятками.

Пам’ятки

Варіанти ефектного вступу есе

1. Стандартний. Необхідно відповісти на шість запитань: хто? що? коли? де? чому? і як? Відповіді на ці запитання дадуть змогу читачеві зрозуміти, чого очікувати далі в тексті.

2. Несподіваний. Це може бути що завгодно, але читач повинен бути здивований або шокований.

3. Дієвий. Зображення самого процесу, а причини й наслідки випливуть далі. Цей підхід зручний для невеликих есе.

4. Авторитарний. Пропонує інформацію в наказовому тоні, щоб створити враження впевненості автора тільки в собі.

5. Інформативний. Читач одразу отримує інформацію про те, що буде далі у творі.

6. Цитатний. Удало підібрана цитата одразу привертає увагу читача (не рекомендується використовувати прислів’я і кліше - це банально).

7. Діалоговий. З одного боку, такий початок стимулює читача як учасника діалогу, а з іншого - це може бути просто потік думок з риторичними запитаннями.

Вісім правил для написання креативного есе

1. Тільки позитивна мова (описувати краще те, що є, а не те, чого немає).

2. Слова-зв’язки (вони допомагають плавно переходити від однієї частини до іншої).

3. Різна структура речень (читати речення з однотипним порядком слів нудно; додайте кілька інверсій; добре писати різні за довжиною речення).

4. Зрозумілі слова (розумійте значення слів, які ви вживаєте; пишіть для того, щоб вразити змістом, а не словниковим запасом. Вишуканість гарна, але в міру).

5. Різні слова (синонімія).

6. Лаконічність.

7. Кожне слово важливе (без повторів; кожне речення повинно нести унікальний зміст).

8. Активна життєва позиція.

(За К. Шендеровським).


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити