Підручник Українська мова 10 клас (рівень стандарту) - О.В. Заболотний - Генеза 2018

ПРАКТИЧНА РИТОРИКА. СУПЕРЕЧКА

§ 49. УЧАСТЬ У ДИСКУСІЇ

442. І. Прочитайте текст виступу. Визначте його комунікативне призначення, тему та мікротеми. Чи погоджуєтеся ви з думкою, висловленою в першому реченні?

ЯК НАВЧИТИСЯ ЗАОЩАДЖУВАТИ

Однією з важливих суспільних проблем є низький рівень фінансової грамотності. Ми вміємо заробляти, але часто неефективно розпоряджаємося заробленими коштами.

Процес заощадження - це не так про кошти, як про самодисципліну й цілеспрямованість. Заробити гроші - лише півсправи. Важливо не розтринькати їх на дрібниці, що інколи буває доволі складно. Тому для ефективного заощадження коштів потрібна сила волі. І не лише для того, щоб стримувати себе від імпульсивних покупок, що часто завдають серйозних збитків домашньому бюджету.

Робити з накопичення грошей самоціль і фанатично економити на всьому - теж не варто. По-перше, є небезпека перетворитися на скнару. По-друге, коли економиш на базових потребах й обмежуєш себе в елементарному комфорті, з’являється ризик «зірватися» через кілька місяців жорсткої економії й перестати відкладати кошти взагалі.

Власне для того, щоб утримати баланс між марнотратством і скупістю, потрібна сила волі. Одне з основних завдань ще до початку заощадження - зрозуміти, навіщо це вам, і поставити перед собою чітку мету.

Навіщо заощаджувати? Цілі можуть бути різними. Хтось хоче поїхати влітку до моря, комусь бракує грошей для придбання ноутбука чи планшета, а хтось має намір купити авто. Є люди, що відкладають на самоосвіту чи освіту своїх дітей, на власну справу, житло чи забезпечену пенсію.

Заощадження - це передовсім корисна звичка, яку краще виховувати в ранньому віці. Але навіть за мінімального доходу ефект від заощадження буде відчутним (3 довідника).

II. З’ясуйте за тлумачним словником лексичне значення виділених слів. Поясніть, чим різняться ці два поняття.

III. Визначте, яку позицію займає автор (авторка) тексту стосовно такого запитання: «Чи може накопичення грошей бути самоціллю?». Які аргументи він (вона) наводить для доведення своєї позиції?

443. Візьміть участь у дискусії на тему «Чи потрібно збирати й заощаджувати гроші». Подискутуйте з однокласниками (однокласницями) чи батьками стосовно таких запитань:

• Навіщо збирати гроші та де їх зберігати?

• На що витрачати гроші?

• Як і на чому можна заощаджувати?

• Чи повинні діти розповідати батькам, на що тратять свої кишенькові гроші?

Ви можете скористатися поданими нижче довідкою та пам’яткою.

Довідка

Доказом може бути…; Можна навести інші приклади…; Моя думка з цього питання дещо інша…; Положення… видається сумнівним (непереконливим, викликає застереження); Теза про те, що.., недостатньо аргументована; Думка про… потребує більш ґрунтовної аргументації; Аргументи недостатньо переконливі, тому що…; Уявімо, що…; Приклад може бути витлумачений інакше, якщо…; От чому не можна погодитися…; Якщо основна думка така, то…; Припустімо, що…

Етапи дискусії

1. Виголосіть текст виступу, сформувавши свою позицію стосовно всіх чи декількох запитань. Наведіть аргументи, докази. Підсумуйте сказане.

2. Уважно послухайте виступи однокласників (однокласниць). Зверніть увагу, які позиції у вас є спільними, з якими позиціями ви погоджуєтеся, а з якими - ні.

3. Висловіть свої міркування стосовно висловлених однокласниками (однокласницями) позицій, наведених аргументів, доказів. З якими аргументами ви не погоджуєтеся? Наведіть контраргументи. На різних етапах дискусії ви можете використати відповідні мовленнєві конструкції з довідки, поданої вище.

444. Уявіть, що вам потрібно взяти участь у дискусії на одну з поданих тем (на вибір): «Чи потрібно стежити за модою?», «Чи потрібно залучати учнів до громадських робіт?», «Чи треба дозволити учням відвідувати уроки за бажанням?», «Чи потрібна ранкова зарядка в школі?». Підготуйте короткий виступ. Виголосіть текст виступу. Час виступу - 1,5-2 хв.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити