Підручник Українська мова 10 клас (рівень стандарту) - Н.Б. Голуб - Педагогічна думка 2018

ЛЕКСИЧНА НОРМА

§ 10. ПАРОНІМИ

102. І. Прочитайте текст. Про що в ньому йдеться? Що відомо вам про магічну силу слова? Чи здатні слова змінити настрій? Які слова роблять нас щасливими?

У старовину жителі гірських районів не знали наркозу. Натомість у них була пісня, називалася вона «Піснею поранень». Якщо воїна ранили в бою й потрібно було вийняти кулю, біль гамували піснею. Побратими співали пісню, а лікар діставав із рани кулю.

Якось я запитав горця, якому виповнилося 110 років, чи правда, що біль зникає, коли співають «Пісню поранень»? Чоловік сказав: «Правда. А ти знаєш чому? Тому що це дуже гарна пісня. Для серця - солодка, як мед. Це пісня, яка не тільки біль вгамовує, але й рани лікує, і серце зміцнює» (3 інтернету).

II. Назвіть слова, які можуть висушити сльози на обличчі дитини. Які слова додають здоров'я батькам і близьким людям? Які слова здатні помножити ваші сили?

103. Прочитайте слова. Визначте спільне й різницю між ними. Складіть словосполучення з кожним словом.

Обшукати - ошукати; одинокий - одиночний; фамільний - фамільярний; трав’яний - трав’янистий; рідкий - рідкісний; свійський - світський; на протязі - протягом; орден - ордер; оленячий - оленярський; лікувати - лічити, лірик-лірник, звичаєвий - звичайний, ілюстрований - ілюстративний.

Пароніми - це різні за значенням, схожі за формою й близькі за звучанням слова: дружний - дружній (дружний - злагоджений, одностайний; дружній - братерський, приятельський, приязний, товариський, дружелюбний).

104. Прочитайте словосполучення. Знайдіть помилки, виправте їх і поясніть.

Цегельний будинок, звичні слова, працювати рятувальником, людяне місце, мій рятівник, кінний щавель, звичаєве свято, жорстокий чоловік, рибний суп, звичайне село, сусідній собака, людне ставлення, галаслива кампанія, жорсткий матрац, збірка поезій, кінський спорт, цегляний завод, збірник наукових праць, посівна компанія.

105. Запишіть речення, вибравши слово з дужок, що відповідає контекстові. Обґрунтуйте свій вибір.

1. Олена пройшла шлях від кордебалету до прими-балерини, (таланом, талантом) і (виконавською, виконавчою) майстерністю якої захоплювалися не тільки в Києві, але й у багатьох балетних столицях світу (3 інтернету). 2. У столичному Національному музеї літератури України відкрився перший Фестиваль (книжкової, книжної) ілюстрації «Український родинний млин» (Т. Здоровило). 3. Дивною була ця любов до степових рослин і запахів у нього, (кореневого, корінного) поліщука (О. Гончар). 4. Тож головне завдання лісівника будь-якого покоління - висаджувати, плекати й берегти ліс, (красу, окрасу) і зелений скарб землі (М. Тищенко). 5. Усі батьки хочуть бачити своїх дітей здоровими, щасливими, успішними й (освіченими, освідченими) (3 інтернету).

Пароніми є також важливим стилістичним засобом, що сприяє увиразненню думки, створює самобутній, яскравий образ: Шкода, Марино, перебулих літ! Приснилися, приснилися і зникли (М. Рильський). Використовуються пароніми також для створення іронічного, а то й гостро сатиричного колоритного мовлення.

Явище паронімії спонукає до усвідомлення значень слів й адекватного вживання їх. Звукова подібність паронімів може спричинити помилкове вживання одного слова замість іншого чи перекручення слів літературної мови. Щоб уникнути цього, варто частіше звертатися до словників та іншої довідкової літератури.

106. І. Прочитайте текст, визначте його тему й основну ідею.

Звичай говорити людині щось хороше про неї виник і закріпився не випадково: він допомагає людям спілкуватися, жити разом, працювати. Коли людину підтримати, похвалити, підкреслити щось хороше в ній, вона почуває себе впевненіше, намагається дорівнятися до уявлення, яке про неї склалося. Особливо це потрібно молодшій людині, яка не завжди буває впевненою в собі й потребує підтвердження своїх позитивних рис і починань.

Людину можна похвалити за все: за вчинок, характер, зовнішній вигляд, одяг, зачіску. Можна також похвалити когось із родини, сказати добре слово про дітей, батьків тощо. Комплімент повинен бути щирим, інакше він буде сприйнятий як прихована образа. Навіть якщо ви бажане видаєте за дійсне, треба бути щирим у бажанні цій людині добра (За А. Коваль).

II. Запитання й завдання.

1. Як ви ставитеся до компліментів? Чи робите компліменти іншим людям?

2. Наведіть приклади компліментів, які ви робили своїм друзям, рідним.

3. Чи можна вважати компліменти лікувальними словами? Чому?

4. Поясніть різницю в значенні слів-паронімів корисний і корисливий.

Екологія слова: Уживаймо правильно: Виборний (посада, агітація); виборчий (кампанія, право, бюлетень); виключно (тобто лише, тільки), винятково (дуже, особливо, надзвичайно); наступний (уживають лише з конкретним поняттям: наступна зупинка); подальший (уживають на означення абстрактного поняття: подальше життя, подальша доля).

107. Проаналізуйте свою роботу за обраною схемою.

Виконайте один із варіантів домашнього завдання.

108. Прочитайте й запишіть речення. Чи поділяєте ви цю думку? Додайте розповідь про те, для людей яких професій слово також надзвичайно важливе. Доберіть приклади.

За дві тисячі років до нашої ери одним із постулатів стародавньої іранської медицини був вислів: «Три знаряддя є в лікаря: слово, рослина й ніж». Справді, у стосунках лікаря й пацієнта слово виконує винятково важливу роль, діє воістину магічно…

109. Напишіть есе «Магія слова».

110. Об'єднайтеся по двоє-троє для виконання проекту «Привабливість і підступність паронімів». Підготуйте презентацію проекту.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити