Підручник Українська мова 10 клас (рівень стандарту) - Н.Б. Голуб - Педагогічна думка 2018

ЛЕКСИЧНА НОРМА

§11. НАЙПОШИРЕНІШІ ВИПАДКИ ПОРУШЕННЯ ЛЕКСИЧНОЇ НОРМИ

111. І. Прочитайте текст. Відредагуйте його й перекажіть своїми словами, як ви його сприйняли й зрозуміли.

У 2007 році я рішив поглибити свої знання про щастя як предмет науки й дізнався, що досліджує щастя відносно нова дисципліна — позитивна психологія. До 1998 року майже вся психологія групувалася навколо спроб вияснити, як повернути людину, котра коїть неправильні речі, до нормального стану. Більшій половині психологів навіть на думку не спадало наблизитися до питання, що робить людину щасливішою.

З усіх типів щастя варті уваги три: задоволення, захват і найвища мета.

Щастя типу «задоволення» передбачає намагання подолати наступний рубіж і проходить найшвидше. Тип щастя «захват» - це випадок, коли ти найбільше затребуваний і час летить на крилах. Щастя різновиду «найвища мета» виникає тоді, коли, коли людина почуває себе частиною чогось більшого за неї й вельми важливого. Із трьох різновидів щастя цей триває найдовше (За Т. Шеєм).

II. Поміркуйте й дайте відповіді на запитання:

Чи працюєте ви над тим, щоб максимізувати своє щастя? Що надихає вас у житті? Які цінності визначають сенс вашого життя?

Продовжіть речення: «Коли … ,я відчуваю себе щасливою(-им)», «Щастя мої близьких людей є для мене…»,«… - це ще один крок до щастя», «Я хочу бути щасливим(-ою), щоб …». Дослідіть, чи дотримано автором лексичних норм, чи стилістично мотивованою є тавтологія в тексті? Свою думку доведіть.

112. Об'єднайтеся в групи. Пригадайте матеріали всіх параграфів розділу й доберіть запитання для самоперевірки. Позмагайтеся між собою й продемонструйте, як ви засвоїли лексичну норму.

113. Уявіть себе в ролі художника/художниці, якому/якій необхідно зобразити на полотні відчуття щастя. Опишіть елементи, що формуватимуть сюжет вашої картини. Слідкуйте за мовленням, уникайте невиправданих повторів, немотивованого багатослів'я.

114. Зробіть аналіз виділених слів. Чи правильно їх ужито? У разі потреби відредагуйте й запишіть правильний варіант.

1. Я рахую, що до змагань ви підготувалися добре. 2. Мені довелося від нетерпіння рахувати хвилини до початку перегляду фільму. 3. Чому щоразу на тренування ти являєшся із запізненням? 4. Чого являєшся мені у сні? (І. Франко). 5. Моє відношення до українського гурту «ONUKA» можна назвати одним словом - захоплення. 6. Відношення більших чисел можна замінити відношенням менших чисел. 7. На даний час наш світ і наше життя побудоване з багатьох злетів і падінь. 8. Час даний батькам для того, щоб допомогти дитині всебічно розвиватися (3 інтернету).

115. Прочитайте уривки з книжки Валерія Маснюка «Вузлики на пам'ять». До яких лексичних вад привертає увагу автор?

1. Годі мову нам псувати, нумо одяг прасувати! 2. Жаль, не маємо ми звички купувати черевички. И досі, ніби сиротинки, носимо чужі ботінки. 3. Є програма на наступну неділю? На тиждень, а не на неділю програма. Бо неділя - день, день відпочинку і дозвілля, останній в тижні сьомий день. 4. У пам’яті змалку це слово зберіг і вам адресую рядки ці: нема в Україні залізних доріг, а є залізниці.

5. «Він підписався, я підписався…». Ліпше б ти був у лікнеп записався. Вкраїнські часописи лиш передплачуй! Дозвілля своє рідним словом присмачуй. 6. Утратив свідомість! Утратив свідомість! Та майте Ви, пане редакторе, совість! Пишіть: знепритомнів, зомлів чи зомліла, щоб мова не мліла і щоб не маліла.

116. Запишіть ті речення, у яких не допущено лексичних помилок.

1. Коли я бачу, що люди радіють запаху свіжої випічки, квапляться до вечері додому, смажать картоплю чи разом ліплять вареники, переконуюся в тому, що світ тримається на простому щасті (Л. Костенко). 2. Кваптеся творити добро! 3. Тремтливі руки матері лягли на його плечі, холодні губи торкнулися чола (П. Кочура). 4. Стаття присвячена розгляду питань, що торкаються деяких проблем філософії спілкування. 5. Існує три грандіозних закони щастя в житті: треба щось робити, когось любити, на щось сподіватися (Дж. Еддісон). 6. Учені ретельно вивчають сукупність умов, у яких існує цей вид бобрів (З інтернету).

117. Помилки в резюме псують репутацію автора (авторки) й знижують шанси бути запрошеними на співбесіду. Прочитайте фрази із резюме, відредагуйте їх і запишіть правильно.

Закінчив вуз у 1999 році. У 2012 році отримав вищу освіту. На протязі навчання отримував стипендію. Приймав участь у реалізації багатьох проектів. Обіймав посаду замісника голови студентської ради. Співпрацював із самими відомими громадськими організаціями. Шукаю роботу по спеціальності. Розгляну любі пропозиції. Знаю діюче законодавство.

Екологія слова: Уживайте правильно: Понад сто (а не більше ста), численний (а не багаточисельний), провідний спеціаліст (а не ведучий), відміняти (відмінювати) іменники, але скасовувати результати, заняття; перепрошую, вибачте, даруйте (а не я вибачаюсь, вибачайте).

118. Здійсніть рефлексію за самостійно визначеною схемою.

Виконайте один із варіантів домашнього завдання.

119. Напишіть електронного листа будь-кому з друзів, рідних чи знайомих. Використайте в тексті якомога більше слів із рубрики «Слово дня».

120. І. Прочитайте речення. Розгляньте уважно світлини. Чи можна сказати, що ці люди щасливі? Обґрунтуйте свої висновки.

1. Запитайте у десяти людей, що таке щастя, - і отримаєте абсолютно різні відповіді, адже кожен бачить його в чомусь своєму (3 інтернету). 2. Кожен щасливий рівно настільки, наскільки він уміє бути щасливим (Д. Дін). 3. Найщасливіша та людина, яка дарує щастя найбільшій кількості людей (Д. Дідро). 4. Пам’ятайте, що щастя не залежить від того, хто ви і що ви маєте; воно залежить тільки від того, що ви думаєте (Д. Карнегі).

II. Виконайте проект «У чому щастя українців?», підготуйте до нього презентацію.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити