Підручник Українська мова 10 клас (рівень стандарту) - Н.Б. Голуб - Педагогічна думка 2018

ЛЕКСИЧНА НОРМА

§ 13. УЖИВАННЯ ФРАЗЕОЛОГІЗМІВ У МОВЛЕННІ

136. І. Перегляньте світлини, які емоції й почуття на них зображені? Прочитайте текст. У якому реченні сформульовано тезу? Чи поділяєте ви цю думку?

Багато різних речей, що має людина, сприймаю як дар. Але часом думаю, що найбільшим для людини є дар бути другом, мати друзів, учитися любити й берегти їх.

Вимовляю слово «друзі» - і бачу стільки добрих і світлих облич, що радісно й щасливо посміхаються. Бачу тих, кого хотіла(-в) би міцно обійняти, за ким сумую й від кого розливається стільки світла й незатьмареної радості. Згадую тих, з ким можна вільно й легко бути самим собою… З друзями можна говорити вільно й легко. Мені подобається, що в друзів можна повчитися багато хорошого. А ще мені подобається чекати друзів, зустрічати, коли вони приїздять у гості. Подобається відчуття радості, з якою прокидаєшся вранці, аби встигнути на вокзал.

Гарно, що в нашій мові немає страху й скнарості. Саме так приязнь можна зберегти назавжди. А ще я думаю, що друзів нам дано й для того, щоб ми могли пізнати себе - які ми є, чого потребуємо (За Б. Матіяш).

II. Які з фразеологізмів за змістом уписуються в контекст?

1. Дружба - найбільший скарб. 2. Друзі пізнаються в біді. 3. Не той друг, хто медом маже, а той, хто правду каже. 3. Сила птаха в крилах, а людини - в дружбі. 4. Виключити з життя дружбу - усе одно, що позбавити світ сонячного світла (Цицерон). 5. Дружба і братство - найбільше багатство. 6. Гору руйнує вітер, людську дружбу - слово.

137. Дискусія. Ви стали свідком розмови, у якій один співрозмовник стверджує, що фразеологізми обмежують творчі можливості мови, а інший переконує, що вони дають змогу замінити однією місткою фразою багатослівне речення. Одна річ сказати: «Почуватися на сьомому небі». І зовсім інша - довго пояснювати, що нині день склався вдало, пощастило, результати роботи блискучі тощо. До думки якого зі співрозмовників ви пристанете? Продовжте діалог.

138. Доберіть фразеологічні синоніми до слова радіти. З одним із них складіть і запишіть речення.

Функції фразеологізмів у мовленні:

1. Увиразнення думки.

Самотній бджолі трудно й мед носити.

2. Оцінювання, ставлення.

Хоч кіл на голові теши; невелике цабе.

3. Емоційно-експресивна.

Втерти маки; передати киті меди.

4. Створення гумору, сатири.

Розказувати Химині кири; як собаці добридень.

5. Відтворення внутрішнього стану.

Мороз по спині; відлягло від серця; все похолонуло.

6. Портретної характеристики.

Як маківка; як горлиця; очиці як тернові ягідки.

139. І. Прочитайте вголос текст, визначте стиль мовлення. Доберіть найоптимальніший тон і темп читання. Які слова треба виділити логічним наголосом?

А бабуся вирішила відвести свого безклепкого внука до церкви. Там я мав покаятись і набратися розуму, якого все чомусь не вистачало мені. Та я не дуже цим журився, бо не раз чув, що такого добра бракувало не тільки мені, але й дорослим. І в них теж чогось вискакували клепки, розсихались обручі, губились ключі від розуму, не варив баняк, у голові літали джмелі, замість мізків росла капуста, не родило в черепку, не було лою під чуприною, розум якось аж у п’ятки й на в’язах стирчала макітра (М. Стельмах).

II. Випишіть фразеологізми. Визначте лексичне значення, роль і поясніть вплив їх на колорит тексту.

140. Установіть відповідність між фразеологічними синонімами, запишіть їх парами.

Нуль уваги,

Аби з рук,

не до сміху,

бита голова,

через пень колоду,

знову за своє,

ні в тин ні в ворота,

кепська справа,

стріляний горобець

пропускати повз вуха,

знову за рибу гроші

ні пришити, ні прилатати

141. Згрупуйте фразеологізми за функціями, які вони виконують.

1. Аж у серці похололо. 2. Аж гай гуде. 3. Аж дух перехопило. 4. Відшукати голку в копиці сіна. 5. Бик у посудній крамниці. 6. Бути у своїй стихії. 7. Велика птиця. 8. Високо нести себе. 9. Вовк в овечій шкурі. 10. Всипати доброго прочухана. 11. Голова на в’язах. 12. Грошовий мішок. 13. Далеко куцому до зайця. 14. Дати маху. 15. Дерти кирпу. 16. Добра штучка. 17. Допекти до живого. 18. Дощ за шию не капає. 19. Душа навстіж. 20. Душа йде в п’яти. 21. Душа не лежить. 22. З головою пірнути. 23. Заблудла вівця. 24. Зайтися реготом. 25. Зібратися в кулак. 26. Ковтати книжки. 27. Коріння пускати. 28. Мати олію в голові. 29. Має ще той язичок. 30. Міцний горішок.

142. Проаналізуйте свою роботу на уроці. Чого ви навчилися? Що пригадали? Які вміння сприяли засвоєнню нових знань? Чи достатньо активними були на уроці?

Виконайте один із варіантів домашнього завдання.

143. Поясніть значення фразеологізмів. Що в них спільного? Підготуйте презентацію цих одиниць мови. Усно поставте імена в кличному відмінку; від чоловічих утворіть імена по батькові.

1. Карпо Харитонові рідний Федір. 2. Дурному Гаврилці усе чорнобривці. 3. Кожна птиця знайде свого Гриця. 4. Кум Іван куму Микиті дав напитись води в ситі. 5. Любиш жарти над Хомою - люби й над собою. 6. На вовка неслава, а їсть овець Сава. 7. Наша Парася на все здалася. 8. Не кожна Ганна гарна. 9. Парочка - Мартин та Одарочка. 10. Рада Марина, що з Яковом говорила.

144. Знайдіть у мережі інтернет статті, роздуми, поради й «рецепти», що стосуються щастя людини. У разі потреби зверніться на сайт за покликанням http:// narodua.com/schastja.html. На основі матеріалу підготуйте й напишіть есе «Складники мого щастя». Уживайте у разі потреби фразеологізми.

145. Підготуйте проект «Тиждень щастя». Зробіть презентацію «Зі мною світ стане щасливішим і добрішим».

146. Прочитайте слова. Що вони означають? Запишіть прислів'я, у яких є ці слова. Поясніть значення.

Барки, щербата, катюзі, жданики, трясця, небоже, жижки, байдики, облизень, рябое, памороки, пошитися.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити