Підручник Українська мова 10 клас (рівень стандарту) - Н.Б. Голуб - Педагогічна думка 2018

ЛЕКСИЧНА НОРМА

§ 14. УТВЕРДЖЕННЯ ЛЕКСИЧНОЇ НОРМИ В СЛОВНИКАХ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ (ПОВТОРЕННЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ)

147. І. Прочитайте текст. Визначте його тему, стиль мовлення. Перекажіть текст. Додайте інформацію про важливість дотримання лексичних норм успішною особистістю. Підготуйте усне повідомлення про вашу життєву позицію.

Виходячи з дому, вище (закиньте, задеріть) голову, глибоко вдихніть і (вщерть, вщент) наповніть легені киснем. Купайтеся в сонячному світлі, вітайте своїх друзів (усмішкою, посмішкою) і вкладайте душу в кожен потиск руки. Не бійтеся бути незрозумілими і (не гайте, не марнуйте) ні хвилини, думаючи про своїх (ворогів, недругів). Намагайтеся міцно зафіксувати в пам’яті те, що б ви хотіли зробити. А потім, не звертаючи з обраного (напрямку, напряму), рухайтесь прямо до цілі. Зосереджуйтеся на великих і приємних справах, які вам подобаються. Намалюйте в своїй уяві образ тієї обдарованої й (корисної, корисливої) людини якою ви б хотіли стати. І коли ви будете зберігати його в думках, він буде щогодини, щохвилини перетворювати вас на таку особистість.

Думка - понад усе. Виберіть правильну ментальну* позицію - позицію мужності, щирості й життєрадісності. Правильно мислити - означає створювати. Ми стаємо схожими на те, до чого прихилилося наше серце (Д. Карнегі).

II. Виберіть з дужок слова, що відповідають змістові. Як називаються ці слова? Звірте свої відповіді за словником паронімів. Складіть з кожним із них словосполучення.

148. Розгляньте світлини. Опишіть емоційний стан людини, яка підкорила вершину, досягла поставленої мети. Чи знайоме вам це відчуття? Прочитайте текст, який написав десятикласник. Визначте тему, адресата, комунікативну мету. Наскільки корисною є інформація особисто для вас?

Щоб зрозуміти, що таке саморозвиток особистості та з чого його почати, потрібно проаналізувати свій спосіб життя й мислення та зрозуміти, чим ви займаєтеся регулярно.

Якщо ви вечорами кожного дня дивитеся телебачення чи переглядаєте всі новини в соціальних мережах в інтернеті, то ви не станете мудрішими й розумнішими, а лише наповните себе непотрібною інформацією. Якщо ж ви читаєте книжки по декілька годин на день, то наберетеся впевненості, піднімете самооцінку й станете щасливішими.

Це ваш вибір, але без цього саморозвиток неможливий.

149. Наскільки важливо усвідомлювати значення саморозвитку впродовж життя? Об'єднайтеся в 4 групи по 4-6 осіб. Протягом 3-5 хвилин, користуючись зазначеними в тексті ідеями, сформулюйте визначення поняття «саморозвиток» і створіть модель саморозвитку. Підготуйте кілька порад, як реалізувати вашу програму.

150. І. Прочитайте й запишіть висловлення послідовного захисника української культури Олеся Гончара. Визначте мету створення тексту, тип і стиль мовлення.

1. Ми не є і не повинні стати народом суржикової мови чи мови мертво-декоративної. Маємо витворену протягом віків мову дивовижно багату, одну з найбагатших у світі, барвисту, запашну, розмаїту, здатну активно жити і розвиватись, придатну для найскладнішої художньої і наукової творчості. Злочином було б занедбати таке неоціненне духовне добро.

2. Факти нехтування рідної мови не минають безслідно. Завдають шкоди літературі й самому суспільству. Перехід на суржик означає здрібніння душі, її зубожіння і зрештою може призвести до спустошення молоді. Перекотиполе - то вже неповна людина! (Олесь Гончар).

II. Чи завжди ви контролюєте своє мовлення? Поясніть значення слів: нормативність, правильність, точність, логічність, чистота, образність, доречність, естетичність мовлення. Як ви вважаєте, що треба зробити, щоб мовлення було саме таким?

151. Закінчіть речення й запишіть.

1. Мій улюблений фільм …, заснований на реальних подіях про успіх, про людей, які чогось досягай в житті. 2. Щоб зняти стрес, перегляньте смішний фільм, вийдіть на пішу прогулянку, поспілкуйтеся з друзями, … . 3. Усміхайтеся перехожим, не опускайте голови, тримайте спину рівно - і тоді ви допоможете собі і всім навколишнім стати … . 4. Я із задоволенням перечитую книжку … .

152. І. Прочитайте уривок з книги Олекси Різниківа «Українська мова - спадщина тисячоліть. Чим українська мова багатша за інші?». Дослідження дає підстави для серйозних роздумів, а водночас сприяє утвердженню національної гідності. Розкрийте значення виділеної поетичної фрази.

Як порушники стали в моді!

Їх не кпить ніхто і не ловить.

Поруч мене живуть і ходять

Емігранти моєї мови.

Переконаний, якби в нас була «екологічна служба мови», вона б доклала максимуму зусиль, аби зберегти оце пречудове, прекрасне багатство нашої мови, узяла б кожну формочку, кожен відтінок значень під свій «самоконтроль», плекала б, як садок, квітник плекають!

«Екологічна служба мови» перешкодила б з’являтися на наших телеекранах покручам «давайте повернемось» чи «шкоднік», не кажучи вже про «зуд», «язву», «стовбняк» тощо. Як не прикро, такими «родзинками» грішать часто журналісти й засоби масової інформації, негативно впливаючи на повсякденну мову слухачів.

II. Чи поділяєте ви погляди автора тексту щодо необхідності зберігати й розвивати українську мову як унікальне багатство, боротись за її чистоту? Напишіть 4-5 речень на цю тему. Виправте зазначені автором лексичні покручі. Допомогою яких словників ви скористаєтеся?

153. Пригадайте, що вам відомо про лексичні норми української мови. Об'єднайтеся у дві групи. Доберіть і запишіть якомога більше запитань для учасників іншої групи, щоб виявити, наскільки добре кожен із вас володіє матеріалом розділу.

154. Проаналізуйте результати вашої навчальної діяльності й оцініть її.

Виконайте один із варіантів домашнього завдання:

155. Запишіть слова в дві колонки: власне українські та їх іншомовні відповідники.

Діаспора, мітинг, менеджер, дискусія, рекет, брифінг, атестація, іспит, показ, інтерв’ю, бібліотека, виступ, книгосховище, об’єднання, усний виклад, біографія, керівник, відомості, суперечка, себелюбець, збори, оратор, фахівець, ювілей, фрагмент, регіон, юрист, процент, збори, розбій, розмова, автограф, дебют, порядок, підпис, початок, дисципліна, егоїст, промовець, майстер, річниця, територія, правознавець, відсоток, уривок.

156. Напишіть твір-роздум про негативну звичку, яку вам вдалося подолати, скориставшись за потреби афоризмами: Звичка - друга натура (Цицерон), Посієш думку - пожнеш вчинок, посієш вчинок - пожнеш звичку, посієш звичку - пожнеш характер, посієш характер - пожнеш долю (Нар. творчість).


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити